ucuk.gen.tr https://www.ucuk.gen.tr Uçuk, Uçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ucuk.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Elde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/elde-ucuk.html Wed, 07 Nov 2018 22:17:25 +0000 Elde uçuk, aslında insanlarda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü insan vücudunda ortaya çıkan uçuklar, direk olarak dudak ve çevresinde görülür. Bu nedenle uçukların el bölgelerinde biraz daha az Elde uçuk, aslında insanlarda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü insan vücudunda ortaya çıkan uçuklar, direk olarak dudak ve çevresinde görülür. Bu nedenle uçukların el bölgelerinde biraz daha az çıktığını söyleyebiliriz. Uçuğun elde çıkması durumunda direk olarak çeşitli belirtiler çıkmaktadır. Özellikle ortaya çıkan kaşıntılar yaygın olarak görülen belirtilerden biridir. Bu kaşıntılar kişinin kaşımasıyla birlikte daha da artacağı için aslında bir o kadar tehlikelidir. Çünkü uçuğun bulaşıcı bir virüs olduğu söylenebilir. Elde uçuk sorununa neden olan virüsler, çok inatçı oldukları için ciddi bir şekilde artış gösterirsek problemlere neden olabilir. Elde uçuk problemiyle birlikte oluşan uçukları içi su dolar ve bir baloncuk şekline gelir. Genellikle kabarma şeklinde kaşıntıyla birlikte başlayan elde uçuk ileri ki dönemlerde iyice şişerek kendisini ortaya çıkarır. Elde oluşan uçuklar daha çok elin kullanılmasına bağlı olarak uzun süre baloncuk şeklinde kalmaz. Çünkü el bölgesi, vücudun en çok kullanılan organlarından biridir. Bu nedenle elde bulunan uçuklar bir yere değerek patlar. Gerekli olan tedavilerin uygulanması durumunda kısa bir süre sonra bu sorun yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar. Elde oluşan uçuk direk olarak insanlarda ciddi ağrılara ve acılara neden olmaktadır. Ortaya çıkarmış olduğu ağrıların yanı sıra kişilere vermiş olduğu görüntü bozukluğu da bir o kadar sorundur. 

Elde uçuk nedenleri nelerdir

Diyabet: Diyabet hastalarında vücuttaki şeker dengesi tam olarak sağlanamadığı için genellikle bu gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Daha çok dudak çevresinde oluşan uçuk bu kişilerde el bölgesinde de çok yaygın olarak görülür.

Aşırı stres ya da korku: Aşırı stres durumlarında ya da korku durumlarında vücudun çeşitli yerlerinde oluşum gösterebilir. Öyle ki bu durum bazen kişinin rüyasında yaşamış olduğu durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. 

Hormon bozuklukları: Özellikle kadınlarda ay başı dönemlerinde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler bu şekilde sorunlara neden olabilir. Bu durumlarda en önemli şey tabi ki elde uçuk ilerlemeden müdahale etmektir. 

Uykusuzluk: Uzun süreler boyunca uykusuzluk sorunları yaşayan insanlarda elde uçuk ortaya çıkabilir. Özellikle elde olmak üzere vücudun birçok bölgesinde uykusuzluğa bağlı olarak uçuk çıkabilir. 

Yukarıdaki durumların haricinde hamilelik, enfeksiyonlar, Aşırı alkol, yakın zamanlarda geçirilen ameliyat, yetersiz ve dengesiz beslenme, yakın zamanda yaşanan yüksek ateş, aşırı yorgunluk, bir başkasından bulaşma durumu, sık sık farklı kişilerle cinsel ilişki, ellerin aşırı güneşte kalması gibi durumlar elde uçuk oluşumuna neden olabilir. 

Elde uçuk tedavisi: Aslında genel olarak bakıldığında uçuk probleminin net bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat bu sorunun görüldüğü kişilerde doktorlar uçuk yarasının iyileşmesi amacıyla ilaçlar ve kremler vermektedir. Bu tıbbi malzemelerin düzenli bir şekilde kullanılması durumunda olumlu sonuçlar sağlanabilir. Bu durumda önemli olan aksatmadan düzenli olarak ilaçların kullanılmasıdır. 
]]>
Uçuk Sarımsak https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-sarimsak.html Thu, 08 Nov 2018 08:11:48 +0000 Uçuk Sarımsak, Uçuklar deride oluşan bir virüs enfeksiyonudur. Tıp dilinde adı herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs DNA'da gizlenir ve kalıtsal bir özelliğe sahiptir. Bunlar çoğunlukla yüzde özellikle de dudak çevreleri Uçuk Sarımsak, Uçuklar deride oluşan bir virüs enfeksiyonudur. Tıp dilinde adı herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs DNA'da gizlenir ve kalıtsal bir özelliğe sahiptir. Bunlar çoğunlukla yüzde özellikle de dudak çevrelerinde görülmektedir. Yalnız parmaklarda ve gözlerde uçuk oluşursa acilen bir hekim kontrolüne görünmelidirler. 

Uçuk Sarımsak İlişkisi 

Sarımsağın ise şifalı özelliği olarak çiğ halinin yahut yağının, mikroorganizmalar üzerinde antibiyotik etkisi olduğu, antiviral, antifungan ve antibakteriyel özelliği üzerinde durulmaktadır. Uçuğun çıkış sebepleri birçoktur ama bunların içinde en önemli sebebi insan vücudunun bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da çökmesi durumudur. Bu durumda yapılacak birkaç yol vardır bunlardan birisi ilaç tedavisi görmektir bir diğeri de doğal yollardan kurtulmaktır. İlaç kullanarak bağışıklık sisteminizi daha da düşürmek istemiyorsanız doğal bir yol olan sarımsak yöntemine başvurulacaktır. Sarımsak diğer antiviral detaylı ilaçlarla hemen hemen aynı sonucu verecektir çünkü sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve antibiyotik özelliği göstetir. Bu sayede bağışıklık sisteminizi zayıflatmadan uçuktan kurtulabileceksiniz. Uçuk için sarımsak soyularak uçuğun üstüne fazla bastırmadan masaj yapılarak uygulanır. Burada dikkat edilmesi gereken uçuğun tek bir noktasına masaj yapılmaması uçuğun her yerine masaj yapılmasıdır. Bu sarımsak yöntemi belli aralıklarla yapıldığı zaman uçukta gözle görülür bir iyileşme görülür.
]]>
Evde Uçuk Tedavisi https://www.ucuk.gen.tr/evde-ucuk-tedavisi.html Thu, 08 Nov 2018 18:02:19 +0000 Evde uçuk tedavisi, genellikle estetik açıdan rahatsız edici görünümde olan uçuğun tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Hemen hemen herkesin karşılaştığı problemler arasında yer alan uçuk virüsünün tam olarak ne olduğu bili Evde uçuk tedavisi, genellikle estetik açıdan rahatsız edici görünümde olan uçuğun tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Hemen hemen herkesin karşılaştığı problemler arasında yer alan uçuk virüsünün tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Bu sebepten dolayı uçuğa neden olan virüs vücuda sinsice yerleşerek kendini birkaç gün sonra belli ettiği görülür. Genellikle uçuk çıkmış kişiler ile temas halinde kişiye geçen uçuğun birkaç gün sonra ortaya çıkması halidir. Hayatında en az bir kere uçuk çıkaran kişinin tekrar uçuk çıkarma olasılığı oldukça yüksektir. Uçuk bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde daha fazla görülür. Bunların arasında hastalık hali, vücudun yeterli beslenmemesi, vücudun halsiz kalması, aşırı stres gibi durumlarda ucunun çıkması daha fazla görülür. Moral bozukluğu tetikleyen en büyük problemlerin başında yer alır. Uçuk virüsü kızarıklık kaşıntı gibi ortaya çıkar ve sonrasında şişkinlik ve iltihaplanma gibi görünümler ile kendini belli eder. Tıbbi tedavinin yanında evde yapılacak küçük işlemler ile atlatılması sağlanır. 

Evde uçuk tedavisinde kullanılacak yöntemler
 • Uçuk Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı vücuda yerleştiği için kişinin öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. Eğer uçuk çıkmış ise uçuğun üstüne buz konulması bu bölgenin yatışması ne neden olur. Ayrıca uçuk sebebiyle oluşan ağrıların giderilmesinde de buz etkin bir yöntemdir.
 • Uçuğun giderilmesi için en önemli kullanılacak yöntemlerin başında sarımsak gelir. Sarımsak içerdiği Antiviral içerik sebebiyle uçuğun tedavisinde büyük rol oynar. Sarımsağı uçuğun üzerine fazla bastırmadan masaj yaparak uygulayın. Zamanla uçuğun dağıldığını ve köreldiğini göreceksiniz. Sarımsak masajını günde iki sefer uçuğun kaybolmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Uçuk tedavisinde ekinezya etkili bir yöntemdir. Ekinezya içerdiği Antiviral içerikten dolayı beyaz kan hücrelerinin üretimini artmasına sebep olur. Böylelikle uçuğun bulunduğu bölgede bulunan enfeksiyonun giderilmesine katkı sağlar. Ayrıca ekinezya bitkisi birçok hastalığın geçmesinde etkin bir doğal yöntemi olarak kullanılır. Uçuk virüsü gibi virüsleri öldürme etkisine sahiptir.
 • Sarı kantaron uçuk tedavisinde oldukça önemli bir yöntemdir. Bu bitkinin stres giderici etkisi olmasından dolayı virüslerin büyümesini yavaşladığında dolayı uçuk gibi enfeksiyon nedenli virüslerin giderilmesine katkı sağlar.
 • Uçuk çıkaran kişilerin bir miktar uçuğun üzerine vazelin ya da çinkolu krem sürmeleri de bu bölgenin körelmesine neden olur. 
 • Ayrıca A  ve B vitamin kapsülünü kullanılması uçuğun giderilmesine katkı sağlar. 
 • Ayrıca uçuklu olan bölgeye melisa kremi sürülmesi uçuğun giderilmesini sağlar.
Uçuk çıkaranların dikkat etmesi gereken konular,

Uçuk geçiren kişilerin başkaları ile temasında oldukça dikkat etmesi gerekir. Uçağa dokunan veya temas eden kişilerin ellerini yıkamaları; hijyen kurallarına dikkat etmeleri halinde uçuğun bulaşma ihtimalini azaltır. Özellikle küçük yaştaki çocukları da ve bebeklerde tehlike arz etmesinden dolayı uçuklu kişilerin temas etmemesi çocukların uçuğa yakalamasına engel olur. Çünkü çocukların bünyesi daha zayıf olduğu için uçuk gibi virüsler bebeklerin ölümüne bile sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı uçuk çıkaranların bu durumlarda bebeklerden uzak kalmaları oldukça önemlidir. Uçuk çıkaran kişilerin aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmamaları oldukça önemlidir. Ayıcık güneş ışığına fazla maruz kalınması uçuğun ilerlemesine sebebiyet verir. Soğuk algınlığı, bitkinlik, yetersiz beslenme gibi sebepler uçağın daha fazla ilerlemesine neden olduğundan dolayı dikkat edilirse atlatılması daha kolay olur.
]]>
Gözde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/gozde-ucuk.html Fri, 09 Nov 2018 09:33:24 +0000 Gözde uçuk, Aslında insanların çok alışık olmadığı hâl arasında yer almaktadır. Genellikle dudaklarda ve ağız etrafında görülen uçuk sorunları aslında farklı bir biçimde gözler üzerinde de oluşmaktadır. Genell Gözde uçuk, Aslında insanların çok alışık olmadığı hâl arasında yer almaktadır. Genellikle dudaklarda ve ağız etrafında görülen uçuk sorunları aslında farklı bir biçimde gözler üzerinde de oluşmaktadır. Genellikle her yaşta oluşan göz uçuğu sorunu, HSV adı verilen virüs gözler üzerinde görülecek ise ilk husus kişide küçük su kabarcıkları ile belirmeye başlayacaktır. Göz uçuğunun oluşmasında en büyük sebep tabi ki enfeksiyonlardır. Göz üzerinde oluşan enfeksiyonlar sebebi ile HSV virüsünün bütünleşmesi ile bu gibi hastalıkların oluşumu çok rahat bir şekilde oluşmaktadır. Günümüzde insanlarda görülen uçuklarda aslında herhangi bir neticeye rastlanmasa da göz uçuğunun alerjik nedenlerden dolayı oluştuğunu belirtebiliriz. Bu gibi sıkıntılar oldukça yaygın olarak görülen haller olduğu için yapılan gözlemler sonucunda kişilerin bu sıkıntıyı yaşamasındaki en büyük etken alerjik kaynaklı sorunlar olduğu anlaşılmıştır. Göz uçuğu olan insanlarda mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Göz kapağı ve çevresinde görülen göz uçuğu,

Çok güçlü ağrılara sebep olabilmektedir. Saydam ve küçük yapılarda görülen uçuklar zamanla büyüyerek kişinin göz kapağının düşmesine neden olabilir. Bu durumda Hastanın görüş kalitesi de olumsuz yönde etkilenecek ve kişinin yaşadığı sıkıntılar artacaktır. Göz uçuğu genellikle bir ya da iki hafta gibi bir sürede iyileşir. Fakat her ne kadar çabuk iyileşirse iyileşsin göz uçuğu kesinlikle uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü göz etrafında ya da göz kapağında tespit edilen göz uçuğu bazen çok inatçı bir hal alarak iyileşmem-ektedir. Bazı durumlarda ise uçuk şiddetlenerek kişilerde kalıcı görme kayıplarına bile sebep olabilmektedir. Böylesine büyük tehlikeleri olan göz uçuğunun tedavi edilmemesi çok büyük problemlere sebep olabilmektedir. Kış aylarında aşırı soğuklar ve bunun yanı sıra bayanlarda olan adet dönemlerinde hastanın vücut direnci son derece savunmasız bir hal alır. Bu sebeplerle kişinin bedenindeki enfeksiyonlar ve virüsler harekete geçerek kişilerde çok büyük problemlere sebep olabilir. Eğer kişilerde gözlenen göz uçuğu sorunu her iki gözde tespit edilen bir durumsa bu konu kişideki bağışıklık sisteminin zayıflığını ortaya koymaktadır. Bağışıklık sistemi sorunu yaşayan hastalar eğer göz uçuğu sıkıntısı ile karşı karşıya kalırlar ise bu hastalığın tedavisi çok daha zor olabilir. İşte tüm bu sıkıntılardan kurtulmak için yapılacak birçok önlem vardır aslında. Bunlar özellikle uçuk sıkıntısı olan kişilerle yakın temas etmemek ve aynı vakitte bu hastaların kullandığı tüm eşyalardan uzak durup kendini koruya bilirler. Geçmiş olsun.

]]>
Uçuk Başlangıcı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-baslangici.html Fri, 09 Nov 2018 13:27:52 +0000 Uçuk başlangıcı, hemen hemen her insanın hayatında en az bir kere karşılaştığı problemler içerisinde yer alır. Uçuk virüs sebepli olup nedeni halen kanıtlanamamıştır. Ayrıca uçuk çıkaran kişilerin daha sonrasında da t Uçuk başlangıcı, hemen hemen her insanın hayatında en az bir kere karşılaştığı problemler içerisinde yer alır. Uçuk virüs sebepli olup nedeni halen kanıtlanamamıştır. Ayrıca uçuk çıkaran kişilerin daha sonrasında da tekrar uçuk çıkarma olasılığı oldukça yüksektir. Uçuk virüsüne çocukken yakalanmış olup sonrasında tekrar etme olasılığı yüksek olan bir virüstür. Genellikle ağızda ve yüz bölgesinde çıkmaktadır. Bu virüsten kurtulmanın kesin bir yolu yoktur. Ama uçuğun çıkmasını önlemek mümkündür. Uçuk çıktıktan sonra zaman içerisinde tekrarlama olasılığı yüksek olduğu için kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir. Kaşıntı ve kabarık şeklinde bulunan uçuğun içi kabarcık doludur ve sonradan patlayarak yayılır. Uçuk virüsü patlamasının ardından ağrı ve acı verir. Görünüm olarak da kişiyi oldukça rahatsız etmesinden dolayı topluma çıkmakta çekinme gibi problemlere sebep olabilir. İyileşme süreci birkaç haftayı bulabilirken tekrar etmesi mümkündür.

Uçuğun bulaşma şekli

Uçuk bulaşması uçuk bulunan kişi ile yakın temas olması ile gerçekleşir. Uçuk virüsü taşıyan kişinin tükürüğünden veya onun kullandığı çatal, kaşık, bıçak, bardak, tabak, havlu  gibi eşyaların kullanılması ile geçebilir. Virüsün bulaşması için uçuk olmasına gerek olmazken; bu önlem almanın zor olduğunu gösterir. Uçuk virüsü genellikle kişiye küçük yaşlarda yerleşir. Küçük çocukların öpülmesi, yanaklarını sıkılması gibi sebeplerle kişiye küçük yaşlarda bulaşır. Bu sebepten dolayı kişinin uçuklu kişilerle temas etmemesi oldukça önemlidir. Uçuk virüsü vücuda girdiği zaman her zaman aktif bir halde bulunmaz. Pusuda bekler ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anı bekler. Zayıf olduğu anda kendini belli eder. Uyku hali bulunan bu virüsü uyandıran tetikleyici unsurlar vardır. Bunlar belirli dönemlerde kendini belli eder.

Uçuğu tetikleyen sebepler
 • Bayanlarda adet dönemlerinde vücudun yoğunluğundan dolayı etkili olarak görünür.
 • Ayrıca stres ve moral bozukluğu yaşayan kişilerde olma ihtimali yüksektir.
 • Ameliyat gibi durumlarda da uçuk kendini belli eder.
 • Kişide bulunan aşırı alkol tüketimi uçuğun çıkmasını tetikler.
 • Ayrıca gereğinden fazla A vitamini alınması uçağın hareketlenmesine sebep olur.
 • Kişide bulunan enfeksiyonlu virüsler uçuğun tetiklenmesi ne sebebiyet verir.
 • Uzun süre güneşte kalmak, aşırı yorgunluk, kansızlık, hormonal değişiklikler, bayanlarda bulunan hamilelik bu virüsün hareketlenmesine neden olur.
 • Değişik kişilerle cinsel ilişkide bulunma uçuğun çıkmasının bir nedenidir.
 • Ağır ateşli hastalıklarda uçuğun çıkmasına sebebiyet verebilir.
 • Ciddi yanıklar, organ nakli gibi problemlerde uçuk çıkmasına sebebiyet verebilir.

Uçun başlangıcından sonra tedavisi

Uçak vücuda herhangi bir sebeple girdikten sonra kesin bir tedavisi yoktur. Ömür boyu vücutta kalabilir. Virüsün ilk kez aktif hale gelmesinden sonra belirli aralıklarla tekrar etmesi gözlenir. Doktor muayenesi ile tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca doğal yöntemler kullanılarak uçuğun evde tedavi edilmesi sağlanır. Uçuğun belirtileri hissedildiği zaman uçuk olan bölgeye uçukla ilgili kremler kullanılır. Böylelikle uçağın körelmesi sağlanır. Ayrıca uçuk olan bölgeye buz kompresi uygulaması uçuğun gerilemesine neden olur. Bu dönemlerde kişinin dengeli beslenmesi, hijyen kurallarına uyması, sürekli iç çamaşırını değişmesi bu virüsün gerilemesine sebebiyet verebilir. İyileşme gerçekleşse bile belirli bir zaman sonra tekrar etmesi mümkündür. 
]]>
Uçuk Kurutma https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-kurutma.html Fri, 09 Nov 2018 17:18:54 +0000 Uçuk kurutma; için uygulanan bir çok yöntem bulunmaktadır. Uçuk dudak etrafında ya da burun çevresinde meydana gelen bir cilt hastalığı çeşitidir. Uçuk oluşmasının en temel nedeni mikroptur. Uçuk bazı insanlarda çok s Uçuk kurutma; için uygulanan bir çok yöntem bulunmaktadır. Uçuk dudak etrafında ya da burun çevresinde meydana gelen bir cilt hastalığı çeşitidir. Uçuk oluşmasının en temel nedeni mikroptur. Uçuk bazı insanlarda çok sık oluşmaktadır. Uçuk çok şiddetli olduğu durumlarda biraz ağrı ve acı verebilir. Uçuk görüntü olarak kötü göründüğü için kişinin sosyal hayatta bir kısım sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Uçuk kurutmak için bazı geleneksel yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca krem, losyon gibi ürünlerle uçuk kurutulmaya çalışılır. Birkaç günün sonunda acısı azalır ve kabuk bağlayarak kurumaya başlar. Hatta bazı vakalarda herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmadığında iyileşmesi iki üç hafta sürebilir.

Uçuğu kurutmak için yapılması gereken yöntemler nelerdir

Günümüzde tıp bilimine ilave olarak alternatif tedavi yöntemine de güven artış göstermiştir. Özellikle uçuk tedavisinde büyüklerimizden kalma yöntemler hala etkili bir şekilde kullanılmaktadır. 
 • Meyan kökü pek çok hastalığın tedavisinde işe yaramaktadır. Meyan kökü ile evde kendi imkanlarınız ile hazırlayacağınız ilaçtan uçuğa sürerseniz uçuk kısa sürede kuruyacaktır. Mayan kökü aynı zamanda uçuğa neden olan mikrobu öldürdüğü de gözlemlenmiştir. Böylece uçuk diğer kısımlara atmadan iyileşmeye başlar. Meyandan ilaç yapabilmek için 1 yemek kaşığı meyan kökü tozunu bir kaseye koyun. Üzerine 1,5 çay kaşığı ılık su ekleyin ve iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. Elde edilen karışımı günde iki kez uçuk bulunan bölgeye iyice yedirerek sürün.
 • Piyasada satılan doğal nane yağları da uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için kulak çöpünden yararlanabilirsiniz. Bir çay tabağının içerisine biraz nane yağı boşaltın ve kulaç çöpüne yedirin. Uçuk buluna bölgeye yavaşça sürün. Bu işleme günde 3 kez uygulamaya özen gösterin. 
 • Uçuk halk arasında genellikle sıkıntı, stres ya da yorgunluğun etkisiyle çıktığı kabul edilmektedir. Böylesi ağır dönemden geçen insanların bu dönemde ekinezya çayı tüketerek uçuk ile daha etkili mücadele etmesi sağlanabilir. 
 • Aloe vera cilt için çok ideal bir bitkidir. Pek çok cilt sıkıntısında tavsiye edilen aloe vera cildin sakinleşmesine yardımcı olur. Aloe verayı doğal olarak edinmek çok kolay değildir. Ancak bulamama ihtimalinize karşı piyasada jel olarak da satılan türevlerinden yararlanabilirsiniz. 
 • Ayrıca süt gibi ulaşılması ve uygulanması kolay bir doğal yöntemle de uçuk kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ilık süt ile günde bir kaç kere uçuğu silerseniz uçuktan kısa sürede kurtulabilirsiniz. 
 • Eğer doğal yöntemler yerine daha pratik çözüm önerilerini uygulamak isterseniz bunun için de doktora danışarak ya da eczaneden reçetesiz olarak alacağınız kremlerden istifade edebilirsiniz. 
]]>
Uçuk Çeşitleri https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-cesitleri.html Fri, 09 Nov 2018 23:59:37 +0000 Uçuk Çeşitleri, 3'e ayrılır. Tıpta Herpes Simplex diye adlandırılan uçuk cilt ve mukozalarda görülen, içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Uçuk temasla bulaşan bir rahatsızlıktır. Öpüşme, cinsel Uçuk Çeşitleri, 3'e ayrılır. Tıpta Herpes Simplex diye adlandırılan uçuk cilt ve mukozalarda görülen, içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Uçuk temasla bulaşan bir rahatsızlıktır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı eşyayı kullanmak virüsün bulamasına sebep olan en önemli nedenlerdir. Uçuğa sebep olan virüs deri veya mukozalarda ki çatlaklardan vücuda girerler ve sinir hücrelerini tutarak bu sinirlerin lifleri boyunca ilerlerler. Liflerin ana merkezine yerleşen virüs, o bölgeye ait cilt yada mukoza bölgesinde lezyon oluşturmaya başlar. 

Uçuk Çeşitleri

Herpes Simplex Virüsü 1(Oral Herpes); Daha çok ağız, burun ve çevresinde görülen bu uçuk çeşidi, içi su dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Bu kabarcıklar kısa zamanda açılır ve ülserleşir. Yakınlarındaki diğer ülserlerle birleşme eğiliminde olurlar. Daha sonra bu yaraların üzeri sulanır ve ardından kabuklaşır. Sarı ve beyaz renkte olan bu kabuklar, kendiliğinden yumuşayarak düşer. Önce kahverengi leke bırakır ve ardından kahverengi ize dönüşür.

Herpes Simplex Virüsü 2 (Genital Herpes); Bu uçuk çeşidi genellikle kadınlarda genital bölgede, erkeklerde ise penisin gövdeye yakın kısmında nadiren ise penis başı ve testislerde görülür. Cinsel ilişki ile bulaşan bu uçuk, virüs bulaştıktan sonra 2 ila 10 gün süresinde içi su dolu lezyonların oluşmasıyla fark edilir. Hastalık belirtileri 20 gün kadar sürebilmektedir. Rahim ağzında oluşabilecek yaralar sebebiyle akıntı ve ağrı yaşanabilmektedir.

Herpes Simplex Virüsü 3 (Zona);Bu uçuk çeşidi zona denilen rahatsızlığa yol açan ve sinirlerde yerleşen bir tiptir. Diğerlerinden farklı olarak içi su dolu keseler şeklinde değil de kızarıklık ve iğne batması şeklinde ağrı ile hissedilen bir uçuk çeşididir.  Kuşak şeklinde belirli bir alanı tutar ve önce ağrı ile hissedilir. Ardından ağrı duyulan bölgede nokta nokta kızarıklık ve sınırlı bir alanı kaplayan  döküntü oluşur. Bir süre devam ettikten sonra önce ağrılar, sonra da  döküntü iyileşir.

Uçuk oluştuğu zaman, uçuğa dokunmamak, kabuğu ile oynamamak, hasta kişinin kişisel eşyalarını kullanmamak ve bir doktora başvurmak çok önemlidir.
]]>
Uçuk Yarası https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-yarasi.html Sat, 10 Nov 2018 09:37:36 +0000 Uçuk yarası; vücudun birçok yerinde bir çeşit mikrobun etkisiyle oluşan bir çeşit cilt hastalığıdır. Uçuk mikrop nedeniyle oluştuğu kabul edilse halk arasında oluşum nedeni ile ilgili en yaygın kanı stres, korku dulu r Uçuk yarası; vücudun birçok yerinde bir çeşit mikrobun etkisiyle oluşan bir çeşit cilt hastalığıdır. Uçuk mikrop nedeniyle oluştuğu kabul edilse halk arasında oluşum nedeni ile ilgili en yaygın kanı stres, korku dulu rüya ya da bazı hastalıkların dışarıya yansıması olduğu yönündedir. Uçuk yarası cildin pek çok bölgesinde meydana gelebilir. Uçuk yarasından korunabilmek için yapılası gereken en önemli şey beslenme alışkanlıklarına dikkat etmektir. Uçuk yarası oluşmaması için vücut direnci daha fazla arttırılmalı ve cilt temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Uçuk yarası genellikle iz bırakan yaralar değildir. Uçuk yaraları insanları en çok iki nedenle rahatsız eder. Bu nedenlerden ilki biraz ağrı ve acı hissettirmesidir. Diğer neden ise dışarıdan bakıldığında gözle görülebilen yerlerde oluşan uçuklarda dış görünüşün kötüleşmesidir. Ancak unutmamak gerekir ki uçuk yarası pek çok cilt hastalığı ile kıyaslandığında tedavisi oldukça kolay gerçekleştirilen bir hastalıktır. Eğer cildinizin herhangi bir yerinde çok fazla uçuk yarası meydana geliyorsa mutlaka bir cilt uzmanına danışmanızda fayda bulunmaktadır. 

Uçuk yarası oluşumundan ve oluşan yaralardan kurtulmak için neler yapılması gerekir
 • Uçuk yarası oluşumundan korunabilmek için yapılması gereken en önemli şey uçuk yarası bulunan insanlarla çok fazla fiziksel temasa girilmemesidir. Özellikle burun ve dudak çevrenizde uçuk mevcut ise çocukları öpmemeye özen gösterin. 
 • İnsan vücudu bir makine gibidir ve doğru kullanılması gerekir. Bu nedenle bakımı da özen istemektedir. Birçok hastalığın oluşum nedeni vücudun zayıf düşmesinden kaynaklanır. Vücut böylece dışarıdan gelen zararlı şeylere karşı kendisini koruyamaz bir hale düşer. Bu nedenle uçuktan da korunabilmek için beslenmeye ve vücudun dinç tutulmasına önem verilmesi gerekir. Özellikle vitamin eksikliğine karşı takviye vitamin alınmalıdır. E ve C vitamininin cilt sağlığı için önemli olduğu asla unutulmamalıdır. 
 • Eğer uçuk oluşmuş ise bu yaralardan kurtulabilmek için başvuracağının doğal ve tıbbi birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle tıbbi yöntemler yara bulunan bölgeye krem veya losyon sürme şeklinde uygulanmaktadır. Bu ilaçlar eczaneden reçetesiz olarak da satın alınabilmektedir. Uçuk kremlerinin genellikle içeriğinde cilt sağlığı için oldukça yararlı olan aloe vera adı verilen doğal bileşen de bulunmaktadır. Ayrıca oksijen suyu olarak bilinen yara temizlemeye yarayan ilaç da uçuğun yayılması ve kolay iyileşebilmesi için oldukça etkilidir.
 • Uçuk yarasından kurtulabilmek için bazı doğal yöntemlere de müracaat edebilirsiniz. Özellikle nane yağı ve meyan kökü tozu iyi bir doğal uçuk ilacıdır. Uçuk yaranıza nane yağı sürebilirsiniz. Meyan kökü ile de ilaç hazırlamanız gerekmektedir. 
]]>
Asiviral Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/asiviral-ucuk-kremi.html Sun, 11 Nov 2018 09:08:33 +0000 Asiviral uçuk kremi, insan vücudun da belli bölgelerde enfeksiyon oluşmasına sebep olan bölgelerde kullanılan bir uçuk kremidir. Asiviral kremi doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Günümüzde bir çok kişinin dudak, vücut Asiviral uçuk kremi, insan vücudun da belli bölgelerde enfeksiyon oluşmasına sebep olan bölgelerde kullanılan bir uçuk kremidir. Asiviral kremi doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Günümüzde bir çok kişinin dudak, vücutta deri enfeksiyonu olan bölgelerde, su çiçeği çıkartan kişilerde, zona hastalığına yakalanan kişiler ve genital bölgede oluşan uçuklar gibi etkenlerde kullanılır. İnsanlarda çıkan uçuklar çok çabuk dağılarak çoğalır, buna sebep küçük bir virüsün enfeksiyona dönmesidir. Bu durumda hastanın deride oluşan kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi şikayetlerle ortaya çıkan uçuklar belirginleşir.

Kişilerin bu durum karşısında uçuk olan bölgeye dokunmamaları gerekir. Uçuk olan bölgeye el teması edilirse o bölgede oluşan enfeksiyon ikiye katlanarak daha kötü olmasına sebebiyet verilmiş olur. Asiviral uçuk kremini özellikle dudak bölgesinde çıkan uçukların tedavisinde yaranın yayılmasını engeller ve çok etkili bir kremdir. Bu ilacı kullanacak kişilerin her hangi bir alerjisi olmaması gerekir. Bundan emin olmayan kişilerin kullanması ve bu durumda sakıncalı olabilir. Asiviral uçuk kremi doktorunuz reçete ettiği taktirde kullanmanız mümkündür. 

Asiviral uçuk krem nasıl kullanılmalıdır: 

Kişilerin uçuk olan bölgelerinde el teması olmamalıdır. Bu bölge temiz tutularak reçete edilen kreminizi doktorunuzun tavsiyesi üzerine size uygun olarak kullanmalısınız. Asiviral uçuk kremi kullanılmaya başlanıldığı andan itibaren etkisini gösterir. İlacı uçuk olan bölgenin üzerine hafifçe daire çizerek sürün, yarayı kapatacak şekilde olmalıdır. Gün içinde sabah, akşam uygulanabilir. Bir çok anne adayı ve emziren annelerin bu kremi kullanmamalılar. Bir çok virüste kullanılan asiviral uçuk kremin küçük yaştaki çocukların kullanmamaları gerekir. 12 yaşın üstünde olan yetişkinler kullanmalıdır, aksiviral uçuk kremi sadece cilt üzerinde deri uygulamalarına sürülerek kullanılır. Kremi kullanan kişilerin dudağında oluşan uçuklarla kimseyi öpmemesi gerek.

Aksi taktirde bu virüs aynı anda bulaşır, ayrıca dudağında uçuk olan kişilerin bardağı, kaşığı gibi şahsi eşyalarıyla bir başkası yememeli içmemelidir. İlaç kullanılmaya başlanıldığında en kısa sürede düzenli kullanılırsa hemen iyileşme süreci başlar. Asiviral uçuk kremi yara yada uçuk iyileşmesi sonucu kullanılmamalıdır. Aksi taktirde hastada deri döküntüleri başlar. Krem içinde bulunan lokal etkisi sayesinde dudakta yada yara olan bölgede hafif yanma oluşmaktadır. Asiviral uçuk kremi çok uzun süre kullanılmaz, uçuk tedavileri 3 gün içinde iyileşme gösterir.
]]>
Dudak İçi Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/dudak-ici-ucuk.html Mon, 12 Nov 2018 07:54:30 +0000 Dudak içi uçuk, Ağız ülseri ya da aft olarak da isimlendirilmektedir. Tıbbi olarak nedeni henüz Kesin olarak tespit edilemeyen doku bozuklukları olabilir. Ortası sarı, beyaz veya gri renkte olan dudak içi uçuk ağız içi yar Dudak içi uçuk, Ağız ülseri ya da aft olarak da isimlendirilmektedir. Tıbbi olarak nedeni henüz Kesin olarak tespit edilemeyen doku bozuklukları olabilir. Ortası sarı, beyaz veya gri renkte olan dudak içi uçuk ağız içi yaralarıyla aynı şekilde olmaktadır. Dudak içi uçuklar çok can acıtıcı olan yaralardır. Ve kesinlikle ağız içerisinde oluşur. Çoğu zamana aynı sürede birkaç tane dudak içi uçuğu oluşabilir. Dudak içi uçuk   daha çok bayanları etkilemiş olduğu görülmekle birlikte çocuk yaşlardan başlayarak hemen hemen herkeste olabilir. 5-10 gün kadar süren iyileşme süresi vardır. Ancak tekrarlayıp tekrarlamayacağı kişiye göre değişiklik göstermektedir. Dudak içi uçuğun genel olarak sebebi bilinmese de diş macunu kullanımından, yiyeceklere kadar uzanan farklı sebepler sayılabilmektedir. Bu sebepleri belirlemeden önce dudak içi uçuğun bulaşıcı olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Uçuk, virüslerin sebep olduğu çok yaygın bir enfeksiyondur. Uçuğa sebep olan bu virüsler tıpta 'Her pes Simpleks Virüsleri' olarak tanınmaktadır. Adet dönemi ve hamilelik gibi durumlarda virüs etken hale geçebilir. Bir kez uçuk çıktıktan sonra bunun belli bir süre içerisinde yenilenmesi olasılığı oldukça yüksektir. Bazı insanlarda yılda iki ya da üç kez uçuk çıkar. Virüsü kapmış olan bazı insanlarda ise uçuk hayatları içinde sadece bir kez çıkabilir. Biraz daha açıklamak gerekirse, stres uçuğa sebep olabilir ama vücudunuzda uçuk virüsü varsa uçuk çıkabilir. Vücuda giren virüs her zaman etkin değildir. Bir anlamda uykuya yatar ve vücudun, bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler. Şimdi gelelim zaman zaman pasif olan bu virüsü uyandıran etkilerin neler olduğuna:

Dudak içi uçuk sebepleri,

 • Ağır diyabet
 • Adet dönemi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hormonal değişimler
 • Aşırı A vitamini alınması
 • Enfeksiyonlar
 • Ameliyat olmak
 • Hamilelik
 • Güneşte kalmak
 • Kansızlık
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Yetersiz Beslenme
 • Yüksek ateş
 • Virüsün etkilediği (uçuk çıkan) bölgenin yaralanması-Vücut direncini düşüren, ateşli hastalıklar-Ayrıca AIDS, egzama, kimyasal tedavi, ciddi yanıklar ve organ nakli tedavisindeki ilaçlar uçuk tetikleyicisi olabilir.

Dudak içi uçuk nasıl geçer

Önceleri bazı merhemler ve ilaçlar uçuğun verdiği hasarı azaltmak için kullanılmıştır: Alkol ve antiseptik merhemler, Uçuğun üstündeki bakteri enfeksiyonunun ilerlemesini engeller Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun neden olduğu acıyı azaltır. Buz uygulamak; Ağrıyı azaltılabilir oysaki günümüzde etkili tedavide kullanılmakta olan antiviral uçuk merhemleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) tesir eder ve deriye hasar vermelerini engeller. Besinleri tüketirken Lifsin içeren süt, tavuk, patates, bira mayası, balık, fasulye gibi besinleri alınmalı, Ancak Anjinin içeren yer fıstığı, çikolata, mısır gevreği bira, üzüm, gibi yiyeceklerden kesinlikle uzak durmakta yarar vardır. Geçmiş olsun.

]]>
Dudak Kenarında Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/dudak-kenarinda-ucuk.html Mon, 12 Nov 2018 15:07:54 +0000 Dudak Kenarında Uçuk, insanlar arasında çok fazla karşılaşılan problemler arasında yer alır. Dudak kenarında uçuk çok büyük tehlike teşkil etmemektedir. Doğrusu vücudun her yerinde çıkabilen uçuk insanlarda en fazla Dudak Kenarında Uçuk, insanlar arasında çok fazla karşılaşılan problemler arasında yer alır. Dudak kenarında uçuk çok büyük tehlike teşkil etmemektedir. Doğrusu vücudun her yerinde çıkabilen uçuk insanlarda en fazla dudak kenarında görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan dudak kenarında uçuk problemi günümüzde kadın erkek, genç yaşlı demeden her insanda görülebilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Dudak kenarında uçuk problemi insanlarda sağlığın yanında estetik olarak da çok güzel bir görüntü olmadığı için insanlar bundan rahatsız olmaktadırlar. Bu olay bazı kişilerde kronik hal aldığı için sürekli bir şekilde tekrar etmektedir. Özellikle yılın belli aylarında vücudu dudak kenarında uçuğa yatkın olan kişilerde çok sık rastlanılan bir problemdir. Dudak kenarındaki uçuğun içerisi çoğunlukla iltihap ya da su dolu olmaktadır. Kesinlikle dudak kenarındaki uçuğun patlatılmaması gerekir. Çünkü patlatılan uçuk daha fazla enfeksiyon kapar.   

Dudak Kenarında Uçuk Belirtileri

 • Dudak kenarında uçuk aslında heyecan ya da gibi nedenlerden dolayı çıkmıyor ise normal nedenlerden ötürü görülen bir dudak kenarında uçuk ise çıkmadan önce insanlarda bazı belirtilere neden olmaktadır. Bunlardan en önemli belirtisi dudak kenarında kaşıntı hissidir. Birçok zaman birkaç gün önceden dudak kenarında meydana gelen kaşıntı hissi insanlarda dudak kenarında uçuk rahatsızlığının meydana çıkacağının belirtisi olmaktadır.
 • Bir sonraki belirtisi ise yine dudak kenarında bölgesel olarak yanma hissidir. Bu olayda yine çıkan kaşıntıyla birlikte görülen bir olaydır. İnsanda dudak kenarında hissedilen yanma olayı bazen oldukça artarak insanda dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir. 
 • Dudak kenarında uçuğun son belirtisi ise çoğunlukla dudak kenarında uçuk çıkmadan bir iki saat öncesinde meydana çıkan kabarıklık olayıdır. Bu kabarıklık olayına aslında oluşumun son evresi denir. Oluşan kabarıklık çoğunlukla bir iki saat içinde iltihaplanarak uçuğu ortaya çıkarmaktadır. Meydana çıkan dudak kenarında uçuk ise insanın ağzını açıp kapaması sırasında aşırı derecede ağrılara sebep olmaktadır.

Dudak Kenarında Uçuk Nedenleri

 • Genellikle insanların aşırı derecede korkması ve heyecanlanması dudak kenarında uçuğun en büyük nedenidir.
 • Kirli olan ellerini dudaklarına değdirmek
 • Bazı insanlarda özellikle de bayanlarda dudak kenarında uçuğun nedeni kişinin sürekli bir şekilde kullandığı makyaj ürünlerdir. Bayanlarda görülen uçuk probleminin yüzde ellisini oluşturan bu durum genellikle kişilerde dudak kenarında uçuk meydana gelmesinin yanında iltihaplanmaya da sebep olabilmektedir.

Dudak kenarında Uçuk Tedavisi

Dudak kenarında uçuk sorunu için tıbbi olarak tedaviler bulunmamaktadır. Ancak meydana çıkmış olan dudak kenarında uçuğun hızlı bir şekilde ortadan kaybolmasını sağlayan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı dudak kenarında uçuk meydana gelen kişiler bir doktora danışarak bu gibi ilaçları kullanabilirler.

 

 

]]>
Uçuğu Ne Geçirir https://www.ucuk.gen.tr/ucugu-ne-gecirir.html Tue, 13 Nov 2018 00:17:59 +0000 Uçuğu Ne Geçirir, uçuk hemen hemen her insanın karşılaştığı problemler içerisinde yer alır. Estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olan uçuğun belirli nedenlerden dolayı çıktığı bilinmektedir. Uçuk her ne Uçuğu Ne Geçirir, uçuk hemen hemen her insanın karşılaştığı problemler içerisinde yer alır. Estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olan uçuğun belirli nedenlerden dolayı çıktığı bilinmektedir. Uçuk her ne kadar dudak çevresinde meydana gelse de nadiren ağız içinde de görülmektedir. Uçuk genelde virüsler tarafından meydana gelmekte ve bulaşıcıdır. Uçuk çıkmadan 24 saat öncesinde kaşınma, karıncalanma, sızlama ve yanma hissi ile kendini belli etmeye başlar. Bu belirtilerin ardında uçuk çıkacak bölgede kızarma, şişme olur ve ardında içi su dolu kabarcıklar meydana çıkmaya başlar. Meydana çıkan kabarcıklar ağız hareket ettikçe, konuşurken, yiyip, içerken, gülerken çok acı ve ızdırap verir. Gün geçtikçe kurumaya başlar, çatlar, sızıntı yapar ve etrafa yayılarak açılır bu durumda çirkin bir görüntü haliyle yaraya dönüşür.

Uçuğu Geçiren Besinler: 

Bazı besinlerin içeriğinde bulunan Argin denilen bir Amoni asit uçuk virüslerinin tedavisi için elverişlidir. Kuru meyveler, yer fıstığı, badem ve çikolatada bulunur.

Siyah Çay: Dudakta uçuk çıkmaya başladığında bir siyah çay poşetini birkaç dakika uçuk üzerinde tutarak hafif masaj uygulamak uçuk kabarcıklarının iyileşmesini ve ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Sarımsak: Sarımsağın bir çok virüsle savaşmasına yardımcı olan antiseptik mikrop öldürücü özelliği vardır.1 diş sarımsağı ikiye bölerek direk uçuğun üzerine koyup 5 dakika bekletilmesi gerekir.

Aloe Vera Domates: Uçuğun günlük temlizliğini yapmak için 1-2 damla domates suyu uygulanması yapılır, ardında aloe vera uygulanmalıdır. Aloe vera içeriğinde bulunan bir çok bileşenler uçuğun çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Bal Ve Sirke: Sirke ve bal uçukla savaşmaya yardımcı olan Antiviral özelliğe sahiptir. 1 tatlı kaşığı bal içine az miktarda elma sirkesi katıp iyice karıştırılmalı ve bu karışımı bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine uygulanmalıdır.

Misket Limonu: Misket limonu uçuk tedavisinde çok etkilidir. İçeriğinde bulunan antibakteriyal ve antiviral özelliği ile hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar. Gün içinde 3-4 defa direk uçuk üzerine birkaç damla damlatmak yeterli olacaktır.

Uçuğu Geçiren Yöntemleri

 • Antivir krem kullanılması 3-4 gün içinde uçuğun geçmesini sağlayacaktır. 24 saat içinde bu kremin etkisi görülmeye başlar.
 • Antiseptiptik ilaçlar ve alkol uçuğun üzerinde oluşan bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller ve kurumasını sağlar.
 • Uçuğun verdiği ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
 • Uçuk üzerine buz uygulaması ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Günümüzde tedavilerde kullanılan Antiviral uçuk kremleri uçuk oluşmasına neden olan virüsler etki eder ve deriye zarar vermeden iyileşmesini sağlar.
 • Yediğiniz bası besinler içerisinde Lisin denilen uçukla savaşmaya yardımcı olan bir Amino asit bulunmakta bu besinler et, balık, süt, ve baklagiller gibi besinlerdir.

Sağlıklı günler dilerim. ]]>
Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-kremi.html Tue, 13 Nov 2018 07:23:54 +0000 Uçuk kremi, uçuğun geçici olarak çözümüdür. Uçuk bulaşıcı bir virüstür ve kesin bir çözümü maalesef ki yoktur. Uygulanan tedavi yöntemleri o an için uçuğa iyi gelir fakat daha sonra aynı bölgede uçuk virüsü kendini Uçuk kremi, uçuğun geçici olarak çözümüdür. Uçuk bulaşıcı bir virüstür ve kesin bir çözümü maalesef ki yoktur. Uygulanan tedavi yöntemleri o an için uçuğa iyi gelir fakat daha sonra aynı bölgede uçuk virüsü kendini tekrar gösterebilir. Uçuklar içeriğinde Asiklovir ve Valasiklovir bulunan ilaçlar ile tedavi edilir.

Uçuğun nedenleri: 

Uçuk kremlerini araştırmadan önce uçuğun nedenlerine bir göz atmakta fayda vardır ki bu bizim ileride oluşacak uçukları engellememizi sağlayabilir. Uçuğun en çok bilinen sebepleri arasında; bağışıklık sisteminin zayıflaması, kansızlık (anemi), vitamin eksiklikleri, adet dönemindeki hormonal değişiklikler, hassas ciltler, kabus görme, stres ve depresyon görülür. 

Uçuğa neden olan üç tip virüs vardır. 
 • HSV 1, HSV2, HSV3 tip virüsler uçuğun vücutta çıktığı bölgeye göre değişiklik gösterirler.
 • HSV 1 : Dudak, ağız, damak, diş eti ve yüz çevresindeki uçuklarda görülür.
 • HSV 2 : Genital uçuktur 
 • HSV 3 : En tehlikeli olan Herpes simplex virüsüdür. İlerki aşamaları zona hastalığına kadar götürür.
Uçuk tedavisinde kullanılabilecek kremler: 

Uçuk tedavisinde kullanılacak kremlerin içeriğinde Asiklovir, Pensiklovirin ve Valasiklovir bulunur ve içeriğinde bunlar bulunan ilaçlar ile tedavi edilebilir.
İçeriğinde Asiklovir, Pensiklovirin ve Valasiklovir bulunan ilaçlar aşağıdaki gibidir:

 • Vectavir: Novartis firmasının uçuk için kullanılan kremidir.
 • Zovirax : Sprey ve krem olarak farklı çeşitleri vardır ve en iyi kremler arasında gösterilir. Aynı zamanda siğil tedavisinde kullanılır.
 • Acyl : Uçuk tedavisinde kullanılan kremlerden ekonomik olarak da uygun olmasıyla öne çıkıyor.
 • Herpclair jel : Uçuk tedavisinde kullanılan jel formunda kremdir.
 • Bepanthen plus : Hücre yenileme özelliği nedeniyle uçuğu fark ettiğiniz an ve geçmeye başladığında kullanılabilecek kremdir.
 • Virosil krem : Uçuk virüsü için kullanılabilecek iyi kremlerden birisidir.
Uçuk tedavisinde kullanılabilecek bitkisel yöntemler,

Eğer kimyasal bir ürün kullanmak konusunda çekinceleri bulunan insanlardan iseniz bir kaç doğal ve bitkisel çözümü deneyebilirsiniz:

Meyan kökü : İçeriğinde 'glycyrhizinic' asit bulunur ve bu da uçuğa iyi gelir. Uçuk tedavisi için ve ayrıca virüsün yayılmasını engellemek için kullanılabilir. Meyan kökü suya konularak kaynatılır ve soğutulan suya batırılan pamuk uçuk bölgesine kompres yapılarak ve gün içinde tekrarlanarak kullanılabilir.

Sarımsak suyu : Antibakteriyel özelliği bulunan sarımsak metal değdirilmeden el ile bölünür, hafifçe sıkılır ve ortasındaki beyaz sıvının çıkması sağlanır. bu sıvı uçuğa sürülerek bir kaç dakika bekletilir. Sonra soğuk su ile durulanır. Bu sıvı içerisinde doğal antibiyotik bulunması sebebiyle virüs, bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Uçuk tedavisi sırasında güneş ışınlarından uzak durmanızda fayda vardır.
]]>
Ağızda Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/agizda-ucuk.html Tue, 13 Nov 2018 08:29:38 +0000 Ağızda uçuk, birçok kişinin başına gelen, sıkça rastlanılan bir durumdur. Tıbbi olarak sebebi henüz net olarak açıklanamayan ağızda uçuk, doku bozukluğudur. Ağız ülseri veya aft olarak adlandırılır. Ağızda uçuk Ağızda uçuk, birçok kişinin başına gelen, sıkça rastlanılan bir durumdur. Tıbbi olarak sebebi henüz net olarak açıklanamayan ağızda uçuk, doku bozukluğudur. Ağız ülseri veya aft olarak adlandırılır. Ağızda uçuk bulaşıcı değildir. Ağızda bir yerde olabileceği gibi, aynı anda birkaç yerde de olabilir. Genellikle yanakta, dil ve dudak içlerinde meydana gelmektedir. Yaklaşık 10 gün içinde iyileşme göstermektedir. İyileşmeden sonraki süreçte tekrarlayabilmektedir. Kenarları kırmızı ortası beyaz veya sarı renkte olan yaralardır. Son derece acı vericidir. Yemek yemeyi, içmeyi engelleyebilmektedir. Ağız uçuklarının sebebi tam olarak bilinmesede, genel olarak diş macunları ve yiyeceklerin sebep olabileceği akıllara gelmektedir.

Ağızda Uçuk Oluşmasının Sebepleri
 • Yiyeceklere bağlı uçuk oluşumu: Asitli içecekler ağız dokusu hassas olan kişilerin uçuk olmasına sebep olabilmektedir. Asitli içecek sadece kola veya gazozdan ibaret değildir. Portakal suyu gibi turunçgillerde asitli olduğu için ağız dokusunu tahriş edebilmektedir. Tuzlu yiyecekler, turşu, sirke, baharatlı yiyecekler, acılı yiyecekler, kimyasal içeren gıdalar ve çerezlerde ağızda uçuk oluşumunu tetikleyebilmektedir.
 • Fiziksel tepkilere bağlı uçuk oluşumu: Ağız boşluğu hassas bir dokudan oluşmaktadır. Sert olarak tüketilen yiyeceklerin bu dokuya zarar vermesi sonucu, ağızda uçuk oluşabilir. Yada yanlışlıkla yanağı ısırmak, protez diş, çok sıcak yiyeceklere bağlı olarak yanma sonucu oluşan uçuk, sert bir cisim ile ağız içinin zarar görmesi gibi dış etkenler ağızda uçuğa sebep olmaktadır.
 • Sigara bırakmaya bağlı olarak uçuk oluşması: Sigara sağlığa zararlıdır. İçilmemesi gerekir. Fakat ağızda uçuğa sebep olan sigara tüketiminin yanı sıra, şaşırtıcı ve inanılmaz gelebilse de sigaranın birden bire bırakılmasıdır.
 • Alerjiye bağlı olarak uçuk oluşumu: Süt ürünleri, deniz mahsulleri, soya sosu, fıstık çerezi, kabuklu deniz ürünleri, fındık gibi gıdaların tüketimi alerjiyi tetiklemektedir. Histamin salgılanmasının sonucu olarak,doku ve hücrelerin zarar görmesine bağlı ağızda uçuk görülmektedir.
 • Mide mikrobuna bağlı uçuk oluşumu: Mide mikrobu ülsere sebep olmaktadır. Mide rahatsızlığı olan kişinin ağızda uçuk oluşumu var ise, öncelikle mide tedavisi görmesi gerekmektedir. B12 eksikliğine bağlı olarakta ağızda uçuk görülmektedir.
Ağızda Uçuk Tedavisi,

Ağızda oluşan uçuklara hiç müdahale edilmese de 5 ile 10 gün arasında iyileşme görülmektedir. Bu süreci daha hafif ve acısız geçirmek isteyenler şu önerilerden bazılarını uygulayabilirler.
 • Su ile karbonat karışımından elde edilen yoğun koyulukta olmayan, kremsi karışım uçuk üzerine sürülebilir.
 • Sıcak yiyecek ve içecekler tüketmemeye dikkat edilmelidir.
 • Yarım bardak suya, tuz eklenerek, gargara yapmak acıyı hafifleterek, kişiyi rahatlatabilir.
 • Asitli yiyecekler ve acılı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Ağızda oluşan uçuğun sebebine bağlı olarakta tedavi uygulanabilmektedir. Örneğin; vitamin eksikliğine bağlı uçuklarda vitamin desteği yapılırken, yiyeceklere bağlı olarak çıkan ağız uçuklarında, uçuğa sebep olan gıdalardan uzak durmak gerekir.
 • Uçuğun etkileri, ağızda kalma süresi ve tekrarlaması halinde, anestezik ve antiseptik gargara, sprey ve jeller kullanılabilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Uçuk Tedavisi https://www.ucuk.gen.tr/ibrahim-saracoglu-ucuk-tedavisi.html Tue, 13 Nov 2018 15:19:17 +0000 İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi; genellikle ağız çevresinde ve dudaklarda önce bir kaşıntı hemen arkasından bir kabarcıkla kendini gösteren uçuklar, içi sıvı dolu kabarcık şeklinde çıkmaktadır ve sonra da patla
İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi; genellikle ağız çevresinde ve dudaklarda önce bir kaşıntı hemen arkasından bir kabarcıkla kendini gösteren uçuklar, içi sıvı dolu kabarcık şeklinde çıkmaktadır ve sonra da patlayarak yaraya dönüşmektedirler. Ağrı ve acı veren, görünüm olarak da kişileri oldukça rahatsız eden uçuklar yemek yemeyi, konuşmayı, gülmeyi zorlaştırır. İyileşmeleri de en az bir kaç haftayu bulmaktadır. Pek çok kişi için uçuk problemi tekrarlayan bir şikayettir.

Uçuk, virüslerin sebep olduğu yaygın bir enfeksiyondur. Uçuğa sebep olan bu virüsler tıp dilinde herpes simpleks virüsleri olarak isimlendirilmektedir. Bir kere uçuk çıktıktan sonra zaman içerisinde tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Bazı kişilerde yılda iki veya üç kez uçuk çıkar ancak virüsü kapmış olan bazı insanlarda ise uçuk yaşamları boyunca sadece bir kez çıkar. İlave olarak virüsü taşıdığı halde vücutlarında hiç uçuk çıkmayan, virüsün hep uykuda kaldığı kişiler de vardır. Uçuk mikrobu sinir hücrelerinde uykuya geçtikten sonra bir daha yaşam boyu ortaya çıkmayacaklardır.

İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi; genellikle kişilerin 4 veya 5 yaşlarında karşılaştığı rahatsızlıklardan biri olan uçuk, günümüzde birçok insanın önemli hastalıklarından ve sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Bir çok yöntemlerle tedavi edilebilen uçuklar, genellikle uyku sırasında meydana gelmektedir. Uçuk tedavisi için bazı uzmanların bazı bitkisel çözümler önerdiğini söylemek mümkündür. İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi bitkisel yöntemi bu yöntemler arasında bulunmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi (Losyon 1) için gerekli malzemeler;
 • 10 gram meşe kabuğu
 • 15 gram kadar ceviz yaprağı
 • 3,5 bardak su
İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi  hazırlanışı; 

Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılarak ocak üzerinde kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Kaynattıktan sonra ocak üzerinden alınarak tüm malzemeler bir çatal yardımı ile ezilir. Daha sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Soğuduktan sonra malzemeyi uçuk üzerine sürebilirsiniz. Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliği bulunmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi (Losyon 2) için gerekli malzemeler;

 • 1 tutam mayıs papatyası
 • Bir çay bardağı kaynamış su
İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisi hazırlanışı; 

Bir tutam mayıs papatyası kaynamış su içerisine ilave edilerek demlemeye bırakılır ve ılıdıktan sonra süzülür. Soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile uçuk üzerine kompres yapın. Bu işlemi uçuk geçinceye kadar tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yapılan bu kür uçuk üzerindeki kaşıntıyı da almaktadır.
]]>
Uçuk Virüsü https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-virusu.html Wed, 14 Nov 2018 10:29:41 +0000 Uçuk Virüsü, diğer adı herpes simpleks virüsüdür. Ağrı ve kaşıntı yapar. Görüntü olarak rahatsız ederler. (HSV) Bu virüs bulaşıcıdır. Bu virüsün literatürde sekiz türü vardır. Bunlardan en çok üç tanesine ras Uçuk Virüsü, diğer adı herpes simpleks virüsüdür. Ağrı ve kaşıntı yapar. Görüntü olarak rahatsız ederler. (HSV) Bu virüs bulaşıcıdır. Bu virüsün literatürde sekiz türü vardır. Bunlardan en çok üç tanesine rastlanır. HSV 1 adlı virüs ağız, burun ve göz çevresi gibi yüzde bulunur. HSV2 adlı virüs genital çevrede bulunur. Kasıklar, kadında vajina dış dudakları, iç kısmı, anüsle vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzı, erkekte penisin özellikle gövdeye yakın olan kısmını, nadiren penis başı ve testisleri, kalçaları tutabilir. Ayrıca son yıllarda genital çevrede HSV1 virüsüne rastlanmıştır. HSV3 denilen virüs diğer virüslerden daha çok ağrı yapar. Farklı olarak içi su dolu kesecikler halinde değil de kızarıklık ve karıncalanma yapar. Zona denilen rahatsızlığa sebep olur. Sinirlere yerleşir. Dünyada HSV virüsünün dağılımı yapmak güçtür. Çünkü bu virüs hemen herkeste kendini belli etmez. Hatta bu virüse sahip olanların yarısından fazlası (yaklaşık %65) bu durumdan habersizdir. Bu virüsün saptanamamasının bir diğer sebebi de genital çevredeki HSV2 virüsünün HIV ile bağlantısı kurularak çekinme duygusudur. Yani söylememe durumudur. Ülkemizde bu oranın %30 olduğu varsayılır.

Uçuk Virüsü Nasıl Bulaşır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu virüs bulaşıcıdır. HSV virüsüne çok küçük yaşlarda (0-5 yaş) rastlanıldığı görülmektedir. Bu yaşlarda bu virüsü taşıyan ebeveynlerin yahut büyüklerin öpmesi sonucu bulaşır. En çok tükürük, cinsel ilişki, aynı çatal, bıçak, kaşık, bardak ve havlu gibi ürünlerin kullanılması sonucu bulaşır. Ciltteki çatlaklardan vücuda girer ve ilerler. Ömür boyu vücutta kalır. Fırsatını bulduğu an kendini gösterir. Zaten HSV tedavisinde amaç virüsü yok etmek değil hastalığın ilerlemesini önlemek ve iyileştirmektir.

Uçuk Virüsü Oluşmasını Artıran Sebepler:
 • Stres
 • Heyecan
 • Soğuk Algınlığı, grip, ateş
 • Güneş Işınları ve UV ışınları
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Aşırı alkol
Tedavisi: Kesin bir tedavisi yoktur. Kişinin bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Tedavi olarak ya ağızdan verilen ilaçlar ya da direkt deri üzerine sürülen topikal tedavi önerilir. Son dönemlerde bazı uzmanlar tedavi önermez. Kendi kendine iyileşmesi gerektiğini savunurlar. Günümüzde genel tedavi asiklovir ilacıdır. Fakat son dönemlerde yapılan araştırmalarda asiklovire karşı direnç gösterdiği gözlemlenmektedir. Eskiden bazı ilaç ve maddeler uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılırdı. Bunlar: 
 •  Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üstündeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller
 •  Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.
 •  Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir

]]>
Aklovir Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/aklovir-ucuk-kremi.html Wed, 14 Nov 2018 12:58:02 +0000 Aklovir uçuk kremi; ilacın etken maddesi Asiklovir'dir. Aklovir uçuk kremi, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlamaktadır. Uçuk virüsünün sebep olduğu Aklovir uçuk kremi; ilacın etken maddesi Asiklovir'dir. Aklovir uçuk kremi, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlamaktadır. Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, genital uçuk, zona ve su çiçeği rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Aklovir uçuk kremi hakkında bilinmesi gerekenler;
 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz bulunuyorsa bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 • Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülecektir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir, fakat kullanmayı bırakmamanız gerekir.
 • Uçuk belirtileri kabarma, kaşıntı, ve ilgili bölgede şişme ve karıncalanma hissi görüldüğünde Aklovir uçuk kremin kullanımına olabildiğince çabuk kullanılmasında fayda vardır.
 • Aklovir uçuk kremi, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkamalısınız.
 • Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğu için enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınmalısınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere ellerinizle dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınmalısınız. Enfeksiyonu başka bölgelere yada diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkamalısınız.
 • ilacın kullanımı uçukların bulaşmasını engellememektedir. Özellikle genital uçuklarda, virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden birleşmeden kaçınınız yada prezervatif kullanınız.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza mutlaka danışmalısınız ve danışmadan kullanmamalısınız.
Aklovir uçuk kremi kullanım şekli;
 • Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Tedavi boyunca doktorunuzun tüm söylediklerine mutlaka uymalısınız. Enfeksiyonun yayılımını önlemek üzere krem bir lastik eldiven ile hafif dairesel hareketlerle sürülmelidir. Sürüldüğünde geçici batman, yanma, kaşıntı ve kızarıklık ortaya çıkabilir, bu şikayetler şiddetli olduğu zaman mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • İlacı uçuk yaralarının üstüne yarayı tamamen örtecek şekilde sürünüz ve hafifçe yedirin.
Aklovir uçuk kremi yan etkileri;
 • Karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde, halsizlik, sersemlik ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.
 • Yaygın görülen bir yan etki verisi bulunmamaktadır.
]]>
Uçuk İlacı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-ilaci.html Wed, 14 Nov 2018 15:22:06 +0000 Uçuk ilacı, Tıp dilinde ismi hermes simpleks olan ve bir tür virüs olan uçuk için kesin bir medikal yada bitkisel tedavi yöntemi yoktur. Mevcut olan yöntemler geçici o an uçuğun geçmesi için iyi olabilir ama daha sonra aynı yad Uçuk ilacı, Tıp dilinde ismi hermes simpleks olan ve bir tür virüs olan uçuk için kesin bir medikal yada bitkisel tedavi yöntemi yoktur. Mevcut olan yöntemler geçici o an uçuğun geçmesi için iyi olabilir ama daha sonra aynı yada farklı yerlerde farklı şekillerde tekrar çıkabilir. 

Uçuğun 3 farklı tip şekli vardır. Bunlar;
 • HSV 1 Tip Virüsler: Bu tipte ağızda, damakta, diş etinde, yüzde ve dudaklarda görülür.
 • HSV 2 Uçuk virüsleri: Genital bölgelerde görülür.
 • HSV 3: En tehlikelisi olup zona vakasına kadar gidebilir. 
Uçuk sebepleri
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı uçuk virüsüne neden olur.
 • Bayanlarda adet dönemlerinde kan kaybı ve kandaki demirin azalmasından kaynaklı uçuk virüsüne neden olur.
 • İnce derili olunması halinde tahriş, küçük yanıklar gibi olaylardan kaynaklı uçuk çıkabilir. 
 • Rüyada kabus görmek, aşırı stres ve depresyonlardan kaynaklı psikolojik uçuklar çıkabilir.
Uçuk ilacı çeşitleri
 • Vectavir: Doktorlar tarafından uçuk ilacı olarak kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir.
 • Zorivax: Uçuk ilacı olarak krem ve sprey türleri vardır.
 • Acyl: Eczanelerde tüketilen etkili uçuk ilaçlarındandır.
 • Herpclair uçuk ilacı: Jel şeklinde olan bu uçuk ilacı da onarıcı ve geçirici uçuk ilacıdır.
 • Bepanthen plus: Uçuktan önce çıkacağı anlaşıldığı zaman önceden yararlı olan bir uçuk ilacıdır. 
 • Virosil krem: Uçuğu olanlara iyi gelen uçuk ilaçlarındandır.
Uçuk ilacı bitkisel 

Kriyoterapi buz tedavisi: Ödemler oluşmasını engelleyen ve damarlara ve sinirlere soğuk olarak uygulanır ve uçuk ilacı olarak kullanılan bir yöntemdir.

Meyan kökü: İçinde bulundurduğu asit ile uçuğun geçmesinde etkile olan bitkilerin ilk sırasında gelmektedir. 

Sarımsak suyu: Antibakteriyel  özelliği sayesinde iki bölünür ve içindeki sıvı çıkartılıp uçuklu bölgeye suyu sürülür 1-2 dakika beklendikten sonra soğuk su ile yıkanır. Yalnız dudakta çıkan uçuklar için etkilidir. Göz ve çevresinde oluşan uçuklar için etkili değildir. 

Aseton: Pamuk yardımı ile biraz aseton damlatılarak biraz tampon yaparak uçuklu bölgeye uygulanır. Etkili uçuk ilaçlarındandır. 
]]>
Zovirax Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/zovirax-ucuk-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 05:10:22 +0000 Zovirax uçuk kremi, İlacın etken maddesi asiklovir'dir. Zovirax krem uçuk virüsünün gelişimini ve yayılmasını yavaşlatarak vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, zona, Zovirax uçuk kremi, İlacın etken maddesi asiklovir'dir. Zovirax krem uçuk virüsünün gelişimini ve yayılmasını yavaşlatarak vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, zona, genital uçuk ve su çiçeğinde kullanılan bir ilaçtır. 2 gr' lık plastik pompalı tüp ambalajlar halindedir. Zovirax, ilk ve tekrarlayan genital herpes ve herpes labialis dahil olmak üzere, herpes simplex deri enfeksiyonlarının yani uçuk tedavisinde kullanılmaktadır.

Zovirax uçuk kremi hakkında bilinmesi gerekenler:
 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, genital uçuk, su çiçeği ve zona tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Kullanılmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir.
 • Uçuk belirtileri kaşıntı, kabarma ve ilgili bölgede karıncalanma hissi görüldüğünde bu ilacın kullanımına hemen başlanmalıdır.
 • Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri başka kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçının. Enfeksiyonu başka bölgelere ya da başka kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 • Bu ilacın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçının ya da prezervatif kullanınız.
 • İlacı gözünüze temas ettirmeyin. Temas halinde bol su ile yıkayın.
 • Doktorunuzun reçetede belirttiği gibi kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Zovirax uçuk kremi kullanım şekli:
 • Doktorunuz bu ilacı nasıl reçetelendirdi ise o şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun uyarılarına uyunuz.
 • İlacı uçuk kabartılarının üstüne kabartıları tamamen örtecek şekilde sürün ve ilacı hafifçe yediriniz.
 • Günde 5 kez, gece dozu atlanmak suretiyle dört saat arayla uygulayın.
 • Tedavi herpes labialis için en az dört gün ve genital herpes için de en az beş gün devam edilmelidir. Eğer iyileşme olmazsa tedaviye on gün daha devam edilebilir.
Zovirax uçuk kremi yan etkileri:
 • Karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, boğazda ve dilde şişlik gibi durumlarda doktorunuzu arayınız.
 • Uygulanmış bölgede kaşıntı, şişlik ve ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir.
 • Zovirax'ı 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklayınız. Buzdolabına koymayınız.
Zovirax uçuk kremi, göz, ağız veya vajina gibi alanlara uygulanması, tahriş edici olacağından tavsiye edilmez. Yanlışlıkla gözün içine girmemesine özellikle çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Şiddetli bağışıklık yetmezliğine aids ya da kemik iliği nakli varsa zovirax uçuk kremi ağızdan alınan ilaçları düşünülmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş zovirax' ı kullanmayınız.
]]>
Vectavir Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/vectavir-ucuk-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 05:32:59 +0000 Vectavir uçuk kremi; ilacın etken maddesi pensiklovir'dir. Vectavir krem, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak amacıyla vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlamaktadır. Uçuk tedavisinde kullanılan bir il Vectavir uçuk kremi; ilacın etken maddesi pensiklovir'dir. Vectavir krem, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak amacıyla vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlamaktadır. Uçuk tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Vectavir uçuk kremi; propilen glikol ve setostearil alkol içermektedir. Setostearil alkol bölgesel cilt reaksiyonlarına sebep olabilir. Propilen glikol ciltte tahrişe sebep olabilmektedir.

Vectavir uçuk kremi hakkında bilinmesi gerekenler;
 • İlacın etken maddesine karşı kişinin alerjisi bulunuyor ise bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 • Uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak amacıyla vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Uçuk tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Vectavir uçuk kremi yalnızca dudakların üzerindeki ve ağıazın etrafındaki uçuk yaraları için kullanılmalıdır.
 • Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme görülebilir.
 • Uçuk belirtileri kabarma, kaşıntı ve uçuk olan bölgede şişme, karıncalanma hissi görüldüğünde bu ilacın kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 • İlacı ağız içine, burun içine ve özellikle göz ve göz çevresine kesinlikle temas ettirmeyiniz. Teması halinde bölgeyi bol su ile yıkamalısınız.
 • Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişiler temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize kesinlikle ellerinizi dokundurmayınız. Enfeksiyonu başka bölgelere yada diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi mutlaka yıkayınız ve eldiven kullanarak uçuk olan bölgelere sürün.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan Vectavir uçuk kremini kullanmayınız.
 • Vectavir uçuk kremi araç ve makine kullanma yeteneğiniz üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Vectavir uçuk kremi kullanım şekli;
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince doktorunuzun söylemiş olduğu uygulamalara uymalısınız.
 • İlacı uçuk yaralarının üstüne yarayı tamamen örtecek şekilde elinizde bir eldiven ile sürünüz ve hafif daireler şeklinde yara üzerine yediriniz. Bu ilaç sadece dudakların üzerindeki ve ağızın etrafındaki uçuk yaraları için kullanılmalıdır.
Vectavir uçuk kremi yan etkileri;
 • Bu ilaç yüzde, boğazda, dudaklarda şişlik, karın ağrısı, kurdeşen ve nefes almada güçlük gibi durumlarda mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Vectavir uçuk kremi sürüldüğü anda kaşıntı, şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi yan etkiler görülmektedir. 
]]>
Rahimde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/rahimde-ucuk.html Thu, 15 Nov 2018 21:46:41 +0000 Rahimde uçuk, günümüzde bayanlarda en çok karşılaşılan nedenlerden biridir. Kültürel ve muhafazakarlık dolayı kimseye söylememe gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda üzeri örtüldüğü için ileride büyük sorun Rahimde uçuk, günümüzde bayanlarda en çok karşılaşılan nedenlerden biridir. Kültürel ve muhafazakarlık dolayı kimseye söylememe gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda üzeri örtüldüğü için ileride büyük sorunların ve felaketlerin habercisi olabilir, kesinlikle dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.  Son derece yaygın olarak görülebilen bu uçuk problemleri rahim ve çevresinde görüldüğü için sadece bayanlarda görülen bir has durumdur. Ancak rahim ve çevresinde uçuk olan bir bayana girilecek en küçük ilişkilerde bile bu virüsün diğer cinsel ilişki partnerini cinsel organına da bulaşması durumu çok büyük bir olasılıktır. Birçok kişi bu probleminin tam olarak ortadan kalktığını düşünürken esasen bu virüsün varlığı devam etmektedir.  Varlığı göz ile görülmeyen bu virüs, kişinin zafiyetinde ilki görüldüğünde etkisini tekrar göstererek gözle görülebilir. Böylesine bir virüs tedavisi yapıldığı zaman tam olarak ortadan kaldırılsa bile tedavilere devam edilmesi gerekir.

Rahimde uçuk nasıl bulaşır

Rahimde uçuk probleminin en fazla bulaşma durumu cinsel birleşme anındadır. Uçuk sorunu olan kişiler en küçük temaslarda bile bu problem diğer kişiyi etkileyeceğinden bulaşma kolay şekilde gerçekleşebilir.  Bu durumun ardından bir diğer bulaşma durumu ise tabi ki kişilerin kullandığı eşyaların veya  kıyafetlerin başkası tarafından kullanılması durumudur Bu durum özellikle aile bireyleri arasında ortak kullanılan banyo havluları veya lifleri gibi eşyalardan diğer kişilere geçerek en fazla bir hafta içerisinde etkisi ortaya çıkabilir. Bu tip durumların ortaya çıkmaması için öncelikli olarak kişisel eşya kullanımına dikkat etmek gerekir. Yani kullandığımız eşyaları yada bir kişinin kendi eşyalarını kullanmamak gerekir. Bunun ardından rahimde uçuk problemi olan kişilerin uçuk ile oynamaması gerekir. Aksi halde yıkansa bile geçmeyen virüsler diğer aile bireylerine geçme ihtimali olabilir. Rahim de uçuk sorununun başka bir problemi hamile olan kişilerde daha fazla etki yapacağı aşikardır. Hamile olan kişilerin bu tip sorunlara karşı tedavileri de zordur. Çünkü uçuk tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların kullanılmamasıdır.

Rahimdeki uçuğa karşı alınacak önlemler

Bu tip durumların problemlerini ortadan kaldırmak hem zor hemde tedavi süreci uzun sürmektedir. Özellikle doğum esnasında bebeğin uçuğa temas etmesi sonucu, bu uçuğun hızlı bir şekilde bebeğin bedeninde problem haline gelmesine sebep olacağından kesinlik çok büyük sorunlarla karşılaşabilir. Hamile olan anne adaylarının rahimlerinde uçuk sorunu yaşıyorlarsa ve doğum anında sezaryen ile doğum yapmaları daha doğru ve isabetli karar olacaktır. Çünkü bunu yapmadıkları takdirde bebeklere de bulaşır ve büyük bir sorun haline gelmektedir. Normal insanlarda görülüyorsa, tedavi süreci kolay yapılabilir ve etkili olacaktır. Tıbbi ilaçların bazıları ağız yolu ile kullanılır. Bazıları ise rahimde görülen uçuklara krem müdahalesiyle tedavi edilebilir. Bu son derece fayda sağlayıcıdır. 

]]>
Uçuk Aseton https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-aseton.html Fri, 16 Nov 2018 21:45:50 +0000 Uçuk aseton; Uçuk, cilt ve mukozalarda görülen içi sıvı dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Herpes simplex virüsü etken olmaktadır. Virüsün 8 tipi vardır. HSV-1 uçuk virüsünün etkenidir. Yüz, burun, dudakla Uçuk aseton; Uçuk, cilt ve mukozalarda görülen içi sıvı dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Herpes simplex virüsü etken olmaktadır. Virüsün 8 tipi vardır. HSV-1 uçuk virüsünün etkenidir. Yüz, burun, dudaklar ve ağız içindeki içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar kısa süre içinde ülserleşir. Belli bir süre sonra yaraların üzeri sulanır, kabuklaşır ve düşer. Sonrasında uçuk yerinde kahverengi bir leke oluşur ve iyileşir. Uçuk enfeksiyonu toplumda çok yaygındır. Uçuk oluşması vücut direncinin düştüğü zamanlarda (uykusuzluk, yorgunluk,soğuk algınlığı, grip, alkol alımı, stres ve diğer enfeksiyonlar) oluşur. Bir kez bu virüs alınınca, uygun ortamı bulunca tekrarlama riski çok yüksektir. Sık ve yaygın değilse, en geç bir haftada genel hijyen kurallarına uyarak ve küçük önlemlerle iyileşir.

Uçukta kullanılan ilaçlar iyileşme süresini kısaltır ve ilk aşamada uygulanırsa oluşmalarını önler. Uçukta kullanıla asiklovir gibi antiviral ilaçlar, viral dna' nın yalancı substratıdır. (Substrat, enzimin üzerinde yeterince sonuç kazandığı moleküldür) Yani antiviral ilaçlarla, virüsün dna'sı kandırılır ve çoğalması önlenir. Bu ilaçlar virüsün dna' sına girer. Dna polimerazının yerine geçer ve çoğalmasını önlemektedir.

Uçuk olduğunda dikkat edilecek hususlar:
 • Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
 • Uçukluyke kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınmak gerekir.
 • Bayanlar makyajlarını temşzlerken dikkat etmelidir.
 • Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanların öpülmemesi gerekmektedir. Yakın temastan kaçınmak gerekir.
 • Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal ve kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin vermemek gerekir.
 • Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. Ve böylece parmaklara uçuk virüsü bulaştırılmış olur. Aynı zamanda da uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.
Uçukta aseton nasıl kullanılır,

Aseton, uçukta kullanılabilecek bir yöntemdir. İçeriği dimetil ketondur. Yakıcı ve uçucu bir madde olduğu için normal dokuya zarar verebilir. Uçuk enfeksiyonunda bir pamuk üzerine, birkaç damla damlatılarak uçuklu bölgeye kısa süreli tutulursa, virüs kapsidini parçalar  ve çoğalmasını önler. Uygularken kimyasal olduğu için, sağlam dokuya gelmeyecek şekilde ve pamukla bastırıp çekilerek uygulanır. Asiklovir cinsi ilaçlar yerine kullanımı daha ucuz ve pratik bir yöntemdir. Bu nedenle uçukta aseton kullanmak ucuz ve pratik bir seçenek olabilir.
]]>
Uçuk Limon https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-limon.html Sat, 17 Nov 2018 00:19:01 +0000 Uçuk limon, uygulaması için direk limon suyu uçuklu bölgeye sürülebilir. Bu uygulama uçuk olan bölgeyi biraz yakacaktır fakat çok iyi gelen yöntemlerden biridir. Bu işlem ile dudak uçuğu ile tekrar karşılaşma ihtimalin Uçuk limon, uygulaması için direk limon suyu uçuklu bölgeye sürülebilir. Bu uygulama uçuk olan bölgeyi biraz yakacaktır fakat çok iyi gelen yöntemlerden biridir. Bu işlem ile dudak uçuğu ile tekrar karşılaşma ihtimaliniz düşer ve başka kişilere de uçuk bulaştırılmamış olur.

Uçuk soğuk algınlığı, güneş altında çok fazla kalma, vücudun bağışıklık sisteminin düşmesi, stres gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Uçuk sıklıkla cildin ince deriye sahip olduğu bölgelerde çıkmaktadır. Fakat özellikle dudak kenarlarında çıkmaktadır. Ayrıca uçuk rahatsızlığı bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Uçuğu bulunan kişinin kullandığı eşyalara temas etmek uçuğun bulaşmasına sebep olabilir. Uçuk bazen çok ağrılı bir rahatsızlıktır ve görüntü olarak da kişiyi rahatsız eder. Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklıklarda kalındığı zaman ilk dudaklarda ortaya çıkmaktadır. Dudak uçuğunun tekrarlanmasının önüne henüz geçilememiştir. Yalnızca çıkması ve dağılması önlenebilir ve kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Uçuğa virüs sebep olmaktadır ve bu virüsün bulaşıcı etkisi bulunmaktadır. Bu virüsü yok edici bazı bitkisel yöntemler bulunmaktadır, bu bitkisel yöntemlerden biri de uçuk limon uygulamasıdır. Dudağın kenarında ağrı, kızarıklık, kaşıntı ile kendini gösteren daha sonra içi sıvı dolu kabarcıklar meydana getiren ve daha sonra kabuk bağlayan uçuklarla oynamak, patlatmak kesinlikle sakıncalı bir durumdur. Üzerine dokunduğunuz zaman mutlaka ellerinizi güzelce yıkamalısınız. Dokunulduğu zaman ellerinizi yıkamadan kesinlikle gözlerinize sürmemelisiniz, aksi halde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle bebeklere ve küçük çocuklara daha ağır sonuçları olabilir. Ruj, fırça gibi malzemelerin kaliteli olmasına ve başkalarının malzemelerini kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Uçuk olan bölgeye süt veya buz ile kompres yapılabilir. Bunların dışında uçuk limon gibi bitkisel yöntemlerde uçuk tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları;

Uçuk limon için; ilk önce limonu dörde bölün, 1.5 kaşık şap tozu ve bir kaç damla zeytinyağı ile güzelce karıştırıp dudağınızda bulunan uçuğa tamamen yarayı kapatacak şekilde hafifçe sürün. Bu karışım uçuğa çok iyi gelmektedir.

4 adet küçük arpacık soğanı, 1,5 diş sarımsak, 1,5 yemek kaşığı alkolü karıştırın. Bu karışımı 4 gün boyunca süzdükten sonra bir pamuk yardımı ile uçuk olan bölgeye kompres yaparak sürmelisiniz.

Parmağınızın ucunda bir miktar ısırgan otunu, 1,5 bardak suyla karıştırıp güzelce kaynatın. Daha sonra soğuması için bir kenara alın ve soğuduktan sonra süzüp uçuk olan bölgeye bir pamuk yardımı ile kompres yapabilirsiniz.
]]>
Dudak Uçuk Kremi https://www.ucuk.gen.tr/dudak-ucuk-kremi.html Sat, 17 Nov 2018 13:07:47 +0000 Dudak Uçuk Kremi, Dudak uçuk kremi, Herpes simplex virüsünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keseciklerden oluşan ve bulaşıcı olan hastalığın ilacıdır. Dudak uçuk kremi, Herpes virüsünün neden olduğ Dudak Uçuk Kremi, Dudak uçuk kremi, Herpes simplex virüsünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keseciklerden oluşan ve bulaşıcı olan hastalığın ilacıdır. Dudak uçuk kremi, Herpes virüsünün neden olduğu bu kabarcıkların tedavisinde çok etkilidir. Dudak uçuk kremi, uçuğun çıkmış olduğu bölgeye lokal olarak uygulanır. Dudak uçuk kremi, virüsün vermiş olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmada çok yardımcıdır. Dudak uçuk kremi, bulaşıcı olan Herpes virüsünün yayılmasını engellemektedir. Dudak uçuk kremi, uçağa neden olan virüslerin çoğalmasını engeller. Dudak uçuk kremi, uçuğun daha kısa sürede iyileşmesini ve ağrının daha kısa sürede hafiflemesini sağlar. Dudak uçuk kremi, uçuğun bulaşıcılığını daha kısa sürede engeller.

Dudak Uçuk Kremi Önerileri 

Vectavır %1 Krem; Etken maddesi pensiklovir olan bir kremdir. Uçuklar için etkili bir kremdir. İçerisinde cildi tahriş eden Propilen Glilok ve Ketostearil alkol bulunmaktadır. On iki yaşından küçük çocuklarda, gebelerde ve kanser hastalığı tedavisi alanlarda kullanmadan önce muhakkak hekime danışmak gerekmektedir. Yan etkisi olarak, alerjinin yanı sıra cilt tahrişleri de vardır.
 
Zovirax Krem; Etken maddesi asiklovir dir. Dudak uçukları, genital uçuklar ve zona üzerinde etkili bir ilaçtır. Herpex simplex ve Varicella Zoiser virüslerine etkilidir. Virüsler üzerine hızlı bir etkisi vardır. Yan etki olarak, sadece bazı ciltlerde alerjiye sebep olmaktadır. Özellikle dudak uçuklarına kullanımı önerilmektedir. Zovirax kesinlikle yutulmamalıdır.

Acyl krem; Uçuk virüsüne çok etkili bir antiviral dir. Uçuk virüsü üzerine uygulanır uygulanmaz saatler içerisinde etkisini göstermektedir. Yutulmadığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur. Yutulduğu takdirde karın ağrısı ve ishal görülebilmektedir.

Herpclair krem; Etken maddesi doğal unsurlardır. Herhangi kimyasal bir yan etkisi yoktur. İlaç kesinlikle yutulmamalıdır. Alerji testi uygulanmadan cilde tatbik edilmemelidir. Reçetesiz satılan bir ilaçtır. Uçuk üzerine çok etkilidir.
 
Virolis Krem; Uçuk üzerine çok etkili bir kremdir. Yan etki olarak, alerjik reaksiyonları görülebilir. Saatler içerisinde uçuk üzerinde etkisini göstermektedir. Cilt tahrişleri meydana gelebilmektedir. Kesinlikle yutulmamalıdır.  
 • Kenacort-A Orabase Pomad,  
 • Asiviral yüzde 5 krem,
 • Ex- Lovir % 1 krem,
 • Bepanthen  krem, 
 • Aklovir % 5 krem,
Pek çok insanın kabusu olan uçuk, bu kremler sayesinde daha kısa sürede iyileşmektedir. Dudak uçuk kremleri sayesinde uçuklar daha kısa sürede kontrol altına alınmaktadır. Dudak uçuk kremleri ile uçuğun neden olduğu ağrıda azalmaktadır. Sağlıklı günler.

]]>
Peniste Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/peniste-ucuk.html Sat, 17 Nov 2018 18:59:03 +0000 Peniste Uçuk, herhangi bir yerinde çıkan uçuğa elle temasla ve cinsel temasla bulaşır. Uçuk bulaşıcı olduğu için penisteki uçukta bulaşır. Bu yüzden penisteki uçuk cinsel temasla bulaşır. Penisteki uçuğa elle temast Peniste Uçuk, herhangi bir yerinde çıkan uçuğa elle temasla ve cinsel temasla bulaşır. Uçuk bulaşıcı olduğu için penisteki uçukta bulaşır. Bu yüzden penisteki uçuk cinsel temasla bulaşır. Penisteki uçuğa elle temastan sonra eller yıkanmasa vücudun herhangi bölgelerinde çok rahatlıkla bulaşır. Penisteki uçuk sürtünmeyle de bulaşır. Sadece cinsel yolla bulaşacak diye bir şey yok uçuklu kişinin çamaşırını giyerse havlusunu kullanırsa ve çarşafında yatarsa da bulaşır. Uçuk virüsü çok çabuk bulaşan bir virüstür. Bu yüzde çok dikkat edilmelidir. Penisteki uçuk bulaşıcıdır. Penisteki uçuk cinsel yola ,sürtünme ile elle temasla çok çabuk bulaşır. penisteki uçuk elle vücudun diğer yerlerine bulaşır ve özelikle  gözlere çok çabuk bulaşır. Bu yüzden uçuklu bölgeye temas etikten sonra elleri çok güzel temizleyip ve dezenfekte etmeliyiz uçuklu kişilerin havlusu, çarşafı ve çamaşırları ayrılmalı ve ayrı yıkanmalıdır. Peniste uçuk olan kişi eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalı tedavi edilmelidir. Penisteki uçuk herpes simplex denilen bir virüsle oluşan hastalıklı bölgeye direk temas veya cinsel yola  yaralar oluşur. Çok şiddetli ağrılı ve yaralardan oluşan bir hastalıktır. Hastalığın herpes simplex bir gurubu olan uçuk daha çok dudakta ve ağız bölgesinde çıkan uçuklardır. Peniste çıkan gurup ise herpes simplex iki gurubudur herpes simplex iki çoğunlukla genital bölgedeki uçukları oluşmaktadır. penisteki uçuğun kulunç kulama dönemi vardır. Bu dönem yaklaşık 2-7 günlük bir dönemde peniste lezyonlar oluşur. Penis ucunda yanma, ağrı, sızı, kaşıntı, ateş, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtileri vardır.

Peniste Uçuk Nasıl Tedavi Edilir: Peniste uçuk için kullanılan ağızdan alınan ilaçlar bulunmaktadır. Yaranın üzerine sürülecek lezyon kremler kullanarak yaranın kapanmasını sağlar. Genital bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir hastalık sık tekrarlanmaması için bağışıklık sistemini güçlendirilmeli uçuk aşısı yapılmalı ki hastalığın tekrarlamasını en aza indirilmelidir. Ağızdan kullanılan ilaçlar hastalığın sık tekrarlamasını önler. Yılda altıdan fazla tekrarlayan penis uçuğu ilaçları daha uzun kullanmasını gerektirir. Penis uçuğu tedavi edilse de hastalık kişiden tamamen geçmez. Virüs bir ömür boyu kişinin vücudunda kalır. Tedavideki amaç hastalığın hafif geçirmesini sağlamak ve hastalığın sıklığını azaltmak. Erkekteki penis uçuk, virüsünün yaşaması dolasıyla önem taşımaktadır. Penis uçuğu yılda %80-90 arası tekrarlama riski bulunduğundan temizliğine dikkat etmelidir. Temizliğine dikkat edilmediği taktirde uçuk daha sık nükseder ve uçuk el teması ile diğer organlara da yayılır. Peniste oluşan uçuk cinsel yola bulaşan diğer hastalıklara da zemin hazırlayabilir. Bunların içinde AIDS hastalığı başta ola bilir. Kişinin bağışıklık sistemi düştüğünde veya çöktüğünde uçuk iç organlarına atabilir. Uçuk iç organlara taktirde direk kalp, karaciğer ve beyine atar. Uçuk virüsünü taşıyan anne adaylarında %60 varan oranda bebek ölümleri ile sonuçlanır. Bu yüzden genital bölge uçuk virüsüne çok dikkat edilmeli uçuk deyip geçmemelidir.
]]>
Uçuk Yarası Nasıl Geçer https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-yarasi-nasil-gecer.html Sun, 18 Nov 2018 18:30:15 +0000 Uçuk Yarası Nasıl Geçer, Uçuk yarası dünya genelinde her 10 kişiden 9 unda bulanan rahatsızlıktır. Ülkemizde halk arasında bilinen adı ile uçuk yarası "Herpes Simpleks" adında virüsün vücuda nüfuz etmesi ile gerçekl Uçuk Yarası Nasıl Geçer, Uçuk yarası dünya genelinde her 10 kişiden 9 unda bulanan rahatsızlıktır. Ülkemizde halk arasında bilinen adı ile uçuk yarası "Herpes Simpleks" adında virüsün vücuda nüfuz etmesi ile gerçekleşir. Fakat belirtmiş olduğumuz virüs vücuda nüfuz etmesi ile birlikte artık vücuttan geri atılması zor hatta olanaksızdır. Bundan dolayıdır ki dünya genelinde görülme sıklığı yüksektir. Özellikle bebeklik dönemlerinde vücuda nüfuz eden virüsler kişi ile beraber hayatını sürdürmektedir. Fakat bu virüsler belli şartlar ve ortam sağlandığı takdirde reaksiyon göstererek yaralar meydana gelir. Bu yaralara da halk dilinde uçuk yaraları denilmektedir. Fakat günümüzde oluşan uçuk yaraların tamamen son bulması ve tekrardan çıkmaması için tedavisi mümkün görünmemektedir. Piyasada bulunan krem ve ilaçlar sadece belirtmiş olduğumuz virüslerin, gösterdiği reaksiyona bağlı olarak oluşan yaraların verdiği rahatsızlığı minimum seviyeye çekmek içindir. Ve yaralar iyileşse de ilerleyen zamanlarda tekrardan çıkma ihtimali yüksektir. Bundan dolayı kimyasal ilaçlar ve kremler yerine yan etkisi olmayan doğal besinlerle tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. 

Uçuk Yarası Nasıl Geçer

Uçuk yarası geçmesinde alternatif tıp olarak gösterilen besin takviyesi oldukça etkilidir. Nitekim uçuk yarası geçmesi bir aya kadar sürerken besinlerle hazırlanan kremler sayesinde 4-5 gün içerisinde verdiği rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
 • Vanilya: Bir kase kadar vanilyayı günde 4 defa bir pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye sürerek uçukların verdiği rahatsızlığı önlemekle birlikte aynı zamanda uçuğa neden olan virüsün daha fazla yayılması da önlenebilir.
 • Nane: Özellikle nane yağı ile günde iki kere pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye gezdirerek uçuğa neden olan virüsün göstermiş olduğu reaksiyonunu kırabilirsiniz. Hatta uçuk tam anlamıyla çıkmadan önce küçükte olsa hafif belirtiler hissedilebilir. Bu sırada nane yaprağı veya yağını sürerek çıkmasına engel olabilir. Ve uçuk yarası çok büyümeden geçecektir.
 • Meyan Kökü: Dünya genelinde uçuk yarası ile birlikte özellikle hepatit C virüsünün vücuttan atılması için kullanılan yöntemlerin başında yer almaktadır. Meyan kökünün en önemli katkısı direkt uçuk yarasına neden olan virüsü bastırmaktadır. Bundan dolayı, uçuğun vücutta yayılmasını direkt olarak önlemekte ve kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Meyan kökü toz halinde evinizde bulundurmanız faydalı olacaktır. Ve hazırlanışı ise birer çorba kaşığı toz halindeki meyan köküne bir kaç damla su ekleyerek hafif katı merhem olacak şekilde karıştırın ve uçuk bölgesine sürünüz.]]>
Uçuk Yarasına Ne İyi Gelir https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-yarasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 11:11:13 +0000 Uçuk Yarasına Ne İyi Gelir, uçuk hemen hemen her insanın başına gelebilecek rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Virüs yoluyla bulaşan uçuğun vücutta beklediği, uyku halinde olduğu bilinmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı Uçuk Yarasına Ne İyi Gelir, uçuk hemen hemen her insanın başına gelebilecek rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Virüs yoluyla bulaşan uçuğun vücutta beklediği, uyku halinde olduğu bilinmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı uçuğun vücutta belirli bölgelerde çıktığı gözlenir. Genellikle ağız ve burun etrafında bulunan uçuğun grip, cinsel ilişki, öpüşme, tükürük teması, yoğun stres, aşırı yorgunluk, kişide bulunan fazla alkol tüketimi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı görülür.  Uçuk olan bölgede öncelikle gıdıklanma şeklinde bir his bulunurken; ardından kaşınma, karıncalanma, bu bölgede şişme sonrasında kabarcık oluşumu gibi bulgular ile kendini belli eder. Aşırı ağrılı bir süreçtir. Bu bölgenin iyileşmesi için tıbbi tedavi gerekirken kesin tedavisi yoktur. Uçuğun tedavi edilmesinde de doğal yöntemler kullanılır.

Uçuk yarasına ne iyi gelir

Oğul otu kullanımı, uçuk yarısında oğul otu kullanımı etkili bir yöntemdir. Oğul otunun iyileşme sürecini hızlandırdığı burada bulunan virüsün engellenmesine yardım ettiği belirtilmiştir. Oğul otunda bulunan Antiviral maddeler uçuğa neden olan şişliğin giderilmesine katkı sağlar. Düzenli olarak oğul otunun kullanılması ile uçuk zamanla kaybolur. 

Ekinezyalı tedavi, uçuk yarasına oldukça iyi gelir. İçerdiği Antiviral özellik sebebiyle ekinezya bitkisinin vücutta bulunan beyaz kan hücresinin artırılmasına  katkı sağladığı için uçuk bölgesinde bulunan enfeksiyonun giderilmesine etki eder. Ekinezya bitkisinin uçuğa neden denli soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik ve stresin giderilmesinde de oldukça etkili yöntem olarak kullanılır. Ekinezya bitkisinin merheminin de kullanılması uçuğun tedavisinde oldukça etkilidir.

Sarı kantaron otu, uçuk yarasında kullanılan yöntemler arasında yer alır. Bu bitki uçuğa neden olan virüslerin büyümesini engellediği için kullanılır. İçerisinde bulunan hypericin maddesinin etkin özelliğinden dolayı bu bölgede bulunan virüsün kontrol altına alınmasında oldukça etkilidir. Ayrıca Sarı kantaronun merhemleri de bulunmaktadır. Bunlar da uçağa oldukça iyi gelmektedir.

Adaçayı yaprağı, uçuk tedavisinde kullanılan doğal yöntemler arasında yer alır. Adaçayının taze olarak tüketilmesi oldukça etkilidir. Ancak kurutulmuş halinin de krem şeklinde kullanılması ile uçuk tedavisinde köreltici etki sağladığı görülür. Adaçayı özü içeriği olan kremin uçuk virüsüne karşı etkili olduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Buz kompresi, uçuk tedavisinde kullanılan yöntemlerin ilk sıralarında yer alır. Uçuğu çıktığı bölgeye buz uygulaması yapılması Burada bulunan virüsün ilerlemesine engel olacağı için sık sık kullanılır. Uçuğa neden olan Herpes virüsünün buz ile ilerlemesi engellenir. Burada bulunan dokuların ısısını yavaşlatması sonucu uçuğun körelmesi ne katkı sağlar. Evde yapılabilecek en basit uçuk tedavi yöntemidir.

Sarımsak kullanımı, uçuk tedavisinde etkili yöntemler içerisinde yer alır. Sarımsağın uçuk olan bölgeye günde iki kez uygulanması ile bu bölgede bulunan uçuğun giderilmesine katkı sağladığı bilinir.Doğal Antiviral içeriği olan sarımsağın uçak olan bölgeye hafif masaj halinde uygulanması ile bu bölgede bulunan uçuğun yavaş yavaş dağıldığı gözlenir. Yapılan bu yöntemlerin yanında doktor tavsiyeli tıbbi kremlerin kullanılması son derece önemlidir. Sürekli tekrar eden uçuğun tedavisinde doktor muayenesi gerekir.
]]>
Uçuk Aşısı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-asisi.html Mon, 19 Nov 2018 16:37:54 +0000 Uçuk Aşısı; Uçuk, vücuda Herpes virüsünün girişi ile ciltte oluşturduğu lezyonlara denir. Cilt yüzeyinde oluşturulan ve bu virüsten kaynaklanan vezikül içeren bir cilt hastalığıdır. Uçuk genellikle yoğun stres altında o Uçuk Aşısı; Uçuk, vücuda Herpes virüsünün girişi ile ciltte oluşturduğu lezyonlara denir. Cilt yüzeyinde oluşturulan ve bu virüsten kaynaklanan vezikül içeren bir cilt hastalığıdır. Uçuk genellikle yoğun stres altında olan, aşırı yorgunlukla kendini gösterebilen ve dönemsel olarak kişilerde ortaya çıkan bir lezyondur. Bu her kişide değişik durumlarda kendisini göstermektedir. Uçuk virüsü olan Herpes virüsü bulaşıcı bir virüstür. O nedenle de vücuda bir kere yerleştiğinde bir daha kurtuluşu olmayan bir virüstür. Kişide ömür boyu kalan bu virüs hastanın, adet dönemi, stres, yorgunluk, hamilelik, uv ışınları ve güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kaldığı durumlarda yani bedenin bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda her seferinde yine yeniden ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle anne veya babada uçuk virüsü varsa çocuğa bulaşma riski çok yüksektir. O nedenle de virüsün taşıyıcısı olan kişilerin bu konuda dikkatli ve hassas davranmaları çok önem arz etmektedir. 

Uçuk aşısı, bu kadar sık yayılabilen ve potansiyeli yüksek olan uçuk rahatsızlığı için üretilen bir tıbbi ilaçtır. Özellikle çocuklarda kullanılan uçuk aşısı uçuğun akut veya kronik yapılarına göre uygulanmalıdır. Uçuklar insan vücudunda genital bölge, dudaklar, sinirler, göz ve sırt bölgelerinde oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık öpüşmek, dokunmak veya temas halinde bulunmak ile kişiden kişiye kolaylıkla geçebilen bir hastalıktır. 

Uçuk aşısı kullanımı;

Uçuk aşıları uçuk sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalı olan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Genellikle uçuğu kronik olan vakıalarda çok tercih edilen bir aşıdır. Ağır uçuk vakıaları yaşayan kişilerin uçuk aşısı yaptırması kişinin ya tam olarak iyileşmesine yada en azından çok hafif şekilde atlatmasına yardımcı olur. O nedenle de ağır uçuk vakıaları yaşayan kişilerin mutlak suretle bu uçuk aşısını yaptırması gerekmektedir. Uçuk riski yüksek olan kişilerde muhakkak uçuk aşısı yapılması ilerleyen dönemlerde bu kişilerin uçuklardan kaynaklı yaşadıkları birçok sağlık sorunundan kurtulmasında etkilidir. 

Uçuk aşısı yan etkileri;

Aşının yan etkileri ve oluşturduğu komplikasyonları yok denecek kadar düşük seviyelerdedir. Özellikle ağır uçuk vakıaları yaşayan kişiler için bu oluşacak yan etkiler tabiri caizse devede kulak misalidir. Uçuk ağrısı yaşayan kişiler özellikle dudak bölgesindeki kronik uçuklarda yetersiz beslenme ve yetersiz sıvı tüketiminden kaynaklı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile çok ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir. O nedenle de bu tür ağır uçuk vakıaları yaşayan kişilerin yaşamlarına ve gündelik hayatlarına olduğu gibi devam edebilmeleri için uçuk aşısı çok önemlidir. Yapılacak tetkikler neticesinde doktorunuz tarafından uçuk aşısı önerilmişse mutlak suretle hastanın aşıyı yaptırması gerekir. Aksi takdirde şiddetli yaşanan ağır ağrılar ve yüksek ateş hastanın daha ciddi sorunlar yaşamasına neden olur. 

Uçuk aşısı; tıp dünyasında sıradan bir hastalık olarak görülen uçuğun aslında ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin önemine dikkat çeken bir ilaçtır. O nedenle de uçuğu hafife almadan doktora giderek gereken tedavi olan ve ağır uçuk vakıalarında kullanılması gereken bir aşıdır.
]]>
İltihaplı Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/iltihapli-ucuk.html Tue, 20 Nov 2018 14:29:42 +0000 İltihaplı uçuk, ateşli kabarcıklar halinde ortaya çıkan iltihaplanmadır. İltihaplı uçuk genelde burun, dudak ve çene çevrelerinde görülür. İltihaplı uçukların bulaşıcı özellikleri de oldukça yaygın bir şekilde gö İltihaplı uçuk, ateşli kabarcıklar halinde ortaya çıkan iltihaplanmadır. İltihaplı uçuk genelde burun, dudak ve çene çevrelerinde görülür. İltihaplı uçukların bulaşıcı özellikleri de oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Uçuk, herpes simpleks virüs-1 yani HSV-1 sebebi ile ortaya çıkan, cilt üzerinde kabarcıklar halinde sıvı toplanarak iltihaplanmanın görülmesi bulaşıcı bir özellik taşımaktadır. Fakat bu herpes simpleks virüs-1 her zaman uçuk oluşumuna sebep olmaz. Bu iltihaplı uçuk oluşumu için bazı şartların uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

İltihaplı uçuk, duygusal ve stresli anlarda, yorgunluktan, ateşlenme, deri hastalıkları, hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda ve psikolojik travmalarda sık sık çıkmaktadır. Saydığımız bu faktörlere ilaveten güneş ışınlarına maruz kalındığında da virüsün aktifleşmesi kolaylaşmaktadır. Bu sebeple tüm bu faktörlerin üzerine birde güneş ışınlarına maruz kalındığında uçuk çıkma ihtimali artacaktır. Uçuk üzerindeki iltihaplar ve virüsler temas yolu ile kişiye kolayca bulaşır. Bu sebeple yayılmamasına ya da bir başkasına bulaşmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. İltihaplı uçukların en sık bulaşma yolu tükürüklerdir. Uçuklu bir kişinin uçuklu olan bölgesine temasta bulunan tüm araç ve gereçler başkaları tarafından kullanılması uçuğun %90 ihtimalle bulaşmasına sebep olacaktır.

İltihaplı uçuk genellikle dudak içinde, dudak çevresinde, göz ve göz çevresinde, burun ve çevresinde çıkmaktadır. İltihaplı uçuğun yaklaşık olarak bir hafta içerisinde geçmesi gözlemlenebilmektedir. Tedavisi için uçuk kremlerinin ve ilaçların iyi gelebileceği gibi uygulanacak olan pek çok etkili bitkisel tedavilerde bulunmaktadır. Bu bitkisel tedaviler aynı zamanda cilt sağlığı içinde olumlu etkileri vardır.

İltihaplı Uçuk İçin Doğal Çözümler

 • Çay Ağacı Yağı: İltihaplı uçukların tedavisinde çok büyük rol alan ve iyileşme süresini kısaltan antiviral özellikler içerir. Çay ağacı yağı cildiniz için zararlı bir etki gösterebilir. Bu sebeple bir yemek kaşığı suyun içerisinde 2-3 damla çay ağacı yağı damlatılarak karıştırınız. Ardından bir pamuk ile karışımı ıslatıp, uçuklu bölgenin üzerine sürünüz.
 • Buz Tedavisi: Buz, uçuklu iltihabın sebep olduğu kızarıklık, şişlik ve ağrıların hafiflemesinde yardımcı bir elemandır. Bu nedenle buz küpünü temiz bir bez ile sarınız. 10-15 dakika kadar iltihaplı uçuğun üzerinde bekletiniz. Bu işlemi her dört saatte bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Sarımsak: Antifungal, antiviral ve antibakteriyel gibi özellikleri ile uçuğun tedavisinde yardımcıdır. Yapısında bu özellikleri gösteren enzimler içermektedir. Bu enzimleri sayesinde şişlik ve iltihap azalır. Bir diş sarımsağı ikiye bölünüz ve yarısını iltihaplı uçuğun üzerine sürüp, 15 dakika kadar bekleyiniz. Günde 5 kez uygulamakta fayda vardır. Ancak çiğ sarımsağın içinde bulunan kuvvetli asidik enzimler nedeni ile tedavi sırasında bir yanma hissi oluşabilir. Bu gayet doğal bir durumdur.
 • Aseton: Duyan kimseler şaşırıyor olsa da aseton gerçekten uçuk için etkili bir çözüm yolu olan maddedir. Pamuğu aseton ile ıslatınız. Ardından uçuk olan bölgede 10 dakika kadar bekletiniz. Gün içerisinde 3 kez uygulanması iltihaplı uçuğun kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır. Fakat aseton ciltte yanma, soyulma ve kızarıklık gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Oksijenli Su: Hidrojen peroksit, kurutma ve dezenfeksiyon gibi özellikleri ile uçuk iltihabında kullanılabilecek mükemmel bir tedavi yöntemidir. Pamuğu %3 hidrojen peroksit çözeltisi ile ıslatılır. Sonrasında ise uçuğu yaklaşık olarak beş dakika kadar silip, bölgeyi açık bırakınız. Bu işlemi günde 4 kez tekrarlamak uçuktan kurtulmak için yeterli olacaktır.
]]>
Uçuk Şişmesi https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-sismesi.html Wed, 21 Nov 2018 14:09:40 +0000 Uçuk Şişmesi, genel yapısı olarak vücuda daha önceki yıllarda nüfuz eden herpes simpleks adında virüsten kaynaklı olarak belli aralıklarda yara şekline çıkmaktadır. Uçuk yaralarının en büyük verdiği rahatsızlık Uçuk Şişmesi, genel yapısı olarak vücuda daha önceki yıllarda nüfuz eden herpes simpleks adında virüsten kaynaklı olarak belli aralıklarda yara şekline çıkmaktadır. Uçuk yaralarının en büyük verdiği rahatsızlık kuşkusuz şişkinlik göstermesinden kaynaklı olarak özellikle dudak ve çevresinde çıktığı için bu şişkinlikler ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Dünya genelinde %90 oranında bu virüslerin bulunmasından dolayı, ülkemizde de aynı şekilde bir çok kişinin şikayette bulunduğu rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Uçuk şişmesi, tedavisi tam olarak geçmemektedir. Yani vücuda nüfuz eden virüsün tam anlamıyla vücuttan atılması günümüzde mümkün görünmemektedir. Ve bu virüs bebeklik döneminde bulaşması ile kişi virüsler beraber hayatına devam eder. Fakat bu virüs gerekli şartlar ve ortam sağlanmadığı sürece tepkime vermez.

Uçuk Şişmesi Nedenleri Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uçuk şişmelerinde dikkat etmeniz gereken güneşten korunmak hijyene önem vermek ve son olarak sıkıntı ile stresten uzak durmanız gerekmektedir. Aksi takdirde virüs tepkime göstererek hızlı bir şekilde uçuk yaralarına sebebiyet vermektedir. Virüsün verdiği tepkimeye bağlı olarak oluşan uçuk şişmesi bir aya kadar sürmektedir. Fakat kimyasal merhem ve ilaçlar sadecene bu süreci azaltılmaya çalışır. Virüs tamamen yok olmadığından ilerleyen günlerde tekrardan çıkacaktır. Bundan dolayı, uçuk şişmesinde doğal besinler ile elde edilen merhemlerin kullanılması önerilmektedir. Bu şekilde kimyasal ilaçlarda bulunan yan etkilerden uzak durulabilir. Bizde sizler için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz bir kaç doğal merhem ve tüketilmesi gereken bitkileri açıklayacak olursak

Uçuk Şişmesi Doğal Merhemler Ve Bitkisel Takviyeler

Çay Ağacı: Uçuk şişmesinde en etkili yöntemlerin başında yer almaktadır. Çay ağacı yağı ile birlikte nemlendirici kremlerden aynı oranda karıştırarak uçuk şişmesi olan kısıma sürebilirsiniz. Bu şekilde virüsün verdiği tepkimeyi sonlandırabilir ve iltihaplanma var ise direkt olarak zararlı bakterileri yok edecektir.

Bal Ve Süt: Birer çorba kaşığı bal ile bir bardan sütü karıştırarak uçuk şişmesi olan bölgeye sürebilirsiniz. Bu şekilde uçuk şişmelerinin rahatsızlık süresini kısaltabilirsiniz. Günde üç kere bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal: uçuk şişmesinde bir diğer etkili yöntemdir. Zerdeçal tozuna her uygulamada birer çay kaşığı kadar ile bir kaç damla su ile harmanlayın ve ardından pamuk yardımıyla uçuk şişmesi olan bölgeye tampon yapınız. Bu şekilde günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Buz Etkisi: Özellikle uçuk şişmesinde şişkinliklere günde belli aralıklarla buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde buzu uçuk şişmesi olan bölgeye tampon yaptırabilirsiniz. Uçuk şişmesine neden olan virüs sıcak ortamlarda tepkime verdiğinden soğuk etkisi yaratarak verdiği tepkimeyi kırabilirsiniz.
]]>
Uçuk Hastalığı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-hastaligi.html Thu, 22 Nov 2018 04:18:04 +0000 Uçuk hastalığı, oldukça sinir bozan rahatsızlık veren virüs kaynaklı bit hastalıktır. Bu hastalık yaz kış küçük büyük dinlemeden hayatımızın her bölümünde meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırm Uçuk hastalığı, oldukça sinir bozan rahatsızlık veren virüs kaynaklı bit hastalıktır. Bu hastalık yaz kış küçük büyük dinlemeden hayatımızın her bölümünde meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde nüfusun %80' inin yaşamları boyunca en az bir kez uçuk geçirdiğini göstermektedir. Türkiye de her yıl 8 milyon insanın uçuk nedeniyle acı ve sıkıntı çektiği bilinmektedir.

Uçuk hastalığı nedir

Uçuk hastalığı herpes simpleks virüsünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuğun 8 türü vardır ancak en sık üçüne rastlanır.  İlk türü ağız ve burun bölgesine yerleşirken ikinci türü genital organlara üçüncü türü ise sinirlere yerleşir. Sinire yerleşen uçuk tipi içi su dolu kesecik şeklinde değil kızarıklık seklindedir. Sinirlerde iğne batması şeklinde hissedilen uçuk diğerlerine göre daha ciddi ve keskin bir ağrı hissettiren şekildedir. Kuşak şeklinde bir alanı tutar ve ilk önce ağrılar başlar. Daha sonra ağrının olduğu bölgede küçük küçük kızarıklıklar oluşur. Kızarıklıkların olduğu bölge soyulur ve dökülür. Bu bir süre böyle devam eder ve ardından da iyileşir. 

Uçuk Hastalığı Organlara Nasıl Etki Eder

1. tür yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar çok kısa süre içerisinde açılıp üzerileri ülserleşir ve yakındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler. Ardından üzeri kabuklaşan bu yaralar kapanır. Kabuklar sarı beyaz renktedir. Daha sonra kabuklar kendiliğinde yumuşayarak düşerler. İlk başta kahverengi bir leke bırakır. Daha sonra kahverengi bir ize dönüşür. 2. türde ise kadında vajina dış dudakları, iç kısmı anüs ile vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzını erkekte penisin özellikte gövdeyi yakın kısmını, nadiren penis başını ve testisleri tutabilir.

Uçuk Hastalığı Nasıl Bulaşır

Uçuk hastalığı temas ile bulaşır. Öpüşme cinsel ilişki aynı havluyu kullanma gibi temas doğrultusunda uçuk bulaşır. Virüsler deri yada mukozada ki çatlaklarla vücuda girer. Liflere ilerleyip ana merkezine yerleşirler. Ardından da lezyonları oluşturmaya başlarlar. Virüsler yerleştirdikleri yerde ölmezler. Yapılan tedaviler doğrultusunda hastalık oluşturmalarını önlerler veya en azından azaltmak için yapılır.

Hastalık Hangi Durumlarda Kendini Gösterir

Yeterli beslenmeme durumunda aşırı A vitamini alındığında aşırı alkol tüketiminde yoğun stres dönemlerinde ve bağışıklık sisteminin bozulduğu zamanlarda adet dönemlerinde sık cinsel ilişkiye girildiği dönemlerde kişisel hijyen yetmezliklerinde hastalık tekrarlamaya başlar. Hastalık 20 gün kadar sürebilmektedir.
]]>
Uçuk Lekesi Nasıl Geçer https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-lekesi-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 00:05:29 +0000 Uçuk Lekesi Nasıl Geçer, Uçuk lekesi nasıl geçer anlatmadan önce uçuğu iyi bilmeniz gerekir. Tam anlamı ile teşhis koymanız gerekir. Uçuk içi su toplayan minik kabarcıklardan oluşan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikl Uçuk Lekesi Nasıl Geçer, Uçuk lekesi nasıl geçer anlatmadan önce uçuğu iyi bilmeniz gerekir. Tam anlamı ile teşhis koymanız gerekir. Uçuk içi su toplayan minik kabarcıklardan oluşan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle de çıkan uçuk ile oynandığında veya kabarcıklar patlatıldığında ağrılı ve kabuklu yara oluşur. Benzer sürede çıkan uçuk ile oynandığında uçuğun çıkmış olduğu yerin soluna veya sağına sıçrama olasılığı oldukça yüksektir. Uçuk oluşmadan önce kendisini şüphesiz bir şekilde belli eder ve uçuğun çıkmak üzere olduğu bölgede karıncalanma hissi, kaşıntı ve sızı şeklinde görülmektedir. Bu bulgular uçuk çıkmadan evvel tahmini tam bir gün öncesinde kendini göstermektedir. Bu zaman dolmaya yakın uçuk oluşacak yerde değişim olur hafifçe şişen ve kızaran bölge içi su dolu kabarcıkların olduğu uçukları meydana getirir. Uçuk hastalığı bulaşıcı olur bu bulaşma ömrü ise uçuğun iyileşme ile bulguları ömrü içerisinde bulaşma etkisini göstermektedir. Uçuk nasıl bulaşır diye soracak olur iseniz uçuğu olan kişinin kullanmış olduğu bardak, havlu, kaşık ve çatal gibi kişisel eşyaların ortak kullanılması sonucunda bulaşmaktadır. Özellikle de uçuk dudak ve ağız kenarında çıktığından dolayı öpüşmekte uçuğu bulaştırır. Uçuk ile insanoğlu ilk defa 0-5 yaş içinde iken tanışmıştır. Uçuk genelde kabarcıklar ile atlatılırken bazı duyarlı cilde sahip olan kişilerde ise enfeksiyonlu sorunlara neden olur. Bu tür durumlarda kesinlikle cilt doktorunuza gitmeniz gerekir. 

Uçuk lekesi nasıl geçer, neler yapılabilir

Eğer cildinizde bir uçuk varsa aşağıda belirtileri yapmanız gerekir. Eğer tersi olur ise uçuk daha çok yayılır ve canınız çok daha fazla yanar. Uçuk olan yeri kesinlikle ellemeyin eğer illaki ellemeniz gerekirse elinizi çok iyi yıkayın ve temizleyin. Özellikle de bayanların dikkat etmesi gereken şey makyaj temizliğidir. Cildinde uçuk olan bayanlar makyajlarını temizlerlerken kullandıkları bezi veya peçeteyi uçuklu yerlerine dokundurmamaları gerekir. Eğer uçuğunuz varsa bebek yada etrafınızdaki kişileri sakın öpmeyin bulaşıcı olduğundan dolayı bulaşır. Çıkan uçuk zamanla kabuk haline gelir oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalı ve oynanmamalıdır. Bunun nedeni ise parmaklarda olan mikropların uçuk yarasına ve uçuk yarasında oluşan mikropların da parmaklara geçmesi sonucunda uçuğun iyileşme süresi uzar ve başka kişilere de geçme riski artar. Uçuğun en çok çıktığı vakitlerde ise daha temkinli olursanız bir nevi çıkan uçuğu kontrol altına almış olursunuz. Uçuğun ağrısın hafifletebilmek içinde reçeteli ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Böylece de ağrıyı daha az hisseder ve kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. Özellikle de son yıllarda uçuk rehabilitasyonu için kullanılmakta olan en iyi metot ise anviral isimli uçuk kremidir. Bu uçuk kremleri derinin içine nüfuz ederek virüsü kurutur  uçuk lekesini de yok eder. Bu kremin yanı sıra ayrıca alkol yada buzda kullanabilirsiniz. Eğer uçuktan kurtulamıyorsanız sürekli uçuğunuz çıkıyor mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Uçuk kremleri kullanarak uçuğun leke bırakmasını engelleyebilirsiniz.
]]> Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 20:00:24 +0000 Uçuk Nasıl Geçer, halk dilinde uçuk olarak tabir edilen ve tıp dünyasında ise herpes simplex ismi verilen bu rahatsızlık hemen hemen her insanın yaşamın bir bölümünde karşılaştığı hoşa gitmediği gibi nefret Uçuk Nasıl Geçer, halk dilinde uçuk olarak tabir edilen ve tıp dünyasında ise herpes simplex ismi verilen bu rahatsızlık hemen hemen her insanın yaşamın bir bölümünde karşılaştığı hoşa gitmediği gibi nefret duygusu yarattığı bir hastalıktır. Herpes simplex diye bilinen bu virüsün nedeni net olarak hala anlaşılamamıştır. Ancak son yapılan incelmeler uçuk virüsünün insan dna' sın da bulunan bir gen sıralamasıyla kalıtsal olarak taşına geldiğini ortaya çıkarmıştır. Uygulanan istatislikler dünyada kişilerin yaklaşık olarak % 65'inin yaşamlarında bir kez olsun uçukla karşılaşmış olduğunu gösteriyor. İnsan vücudunda bir defa yerini alan uçuk yani herpes simplex virüsü vücuda yerleşerek tedavisi oldukça güç bir rahatsızlık şeklini alıyor.

Uçuk hakkında ilk olarak şu gerçeği açıklayalım. Uçuk tedavisinde ilaç kullanmak yalnızca geçici bir çözüm olarak bilinmektedir ve bu tüketilen uçuk ilaçları ise zamanla kişilerde bağışıklık sistemin güçsüzleşmesine neden olur. Uçuk virüsü de zaten bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden faydalanarak meydana gelen bir rahatsızlık olmasından dolayı ilaç kullanılarak tedavi edilen uçuk kısa süre sonra batıp çıkması ile kısır döngü halini alacaktır ve artık kullanılan ilaçlarda etkili olmayacaktır. Bu nedenle uçuk tedavisinde uygulanacak doğal tedavi şekilleri her uçuk da önceliğiniz olmalıdır. Bu nedenle henüz oluşmakta olan uçuğun üzerine zaman kaybetmeden buz yardımıyla kompres uygulanması ve bu uygulamayı ise düzenli aralıklarla tekrarlayarak uçuğun vermiş olduğu etki en aza indirilebilir. Uçuk için buz kadar önem taşıyan diğer bir doğal tedavi şekli ise sarımsaktır. Bilindiği gibi doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak kabukları soyulup ezildikten sonra elde edilen sarımsağı uçuğun üzerine yayarak birkaç dakika kadar hafif masaj hareketleriyle sarımsağın uçuğun her tarafına suyunun dağıldığına ve homojen bir halde yayıldığından emin olun ve kısa bir süre sonra sarımsağın tedavi edici doğal etkisini fark edecektir. Bu doğal tedavi şeklinin dışında ülkemizde çok az kişice bilinmesinin yanı sıra yapılan özel bir tedavi şekli vardır. Bu tedavi şeklinin yapıldığı kişilerde oluşan uçuğun bir daha kesinlikle çıkmamak adına yüzde doksan sekiz civarında yok olduğuna rastlanmıştır.

Uçuk Nasıl Geçer

Görüntü olarak özellikle dudak kenarında, meydana gelen ve içi sıvı ile dolu kabarcıklar şeklinde rastlanan uçuk ender olarak da damak da, diş etinde ve ağız içinde de oluşabilmektedir. Uçuk henüz meydana gelmeden birkaç gün öncesinde dudak çevresinde kaşıntı, yanma ve karıncalanma benzeri hislerle olası belirtilerini vermeye başlar. Bu belirtilerin hemen sonrasında ise bölge şişerek ve kızararak içi sıvı ile dolu kabarcıklar kendini göstermeye başlar. Aradan geçen belli bir zaman da oluşan kabarcıklar patlayarak kabuklanır. Meydana gelen uçuğun belirti süresi, meydana gelmesi ve patlayarak iyileşme süresi ,ise yaklaşık olarak 10-15 gün kadar devam etmektedir.  

Uçuk neden çıkar Sorusunun cevabı ise hep merak konusu olmuştur. Uçuk olarak isimlendirdiğimiz rahatsızlık yani herpes simplex virüsü kişilerde daha önceden geçirilen iltihaplı uçuğun kişilere pasif olarak yerleşir ve bu kişilerin yorgunluk, uykusuzluk, vitamin eksikliği, güçsüzleşen bağışıklık sistemi, stres üzüntü, travma, ateş, güneş ışığına aşırı maruz kalma ve hormonal değişiklikler gibi benzeri durumlarda aktif hale gelerek yeniden meydana gelir.

 Uçuk Tedavisi İçin Önerilen Doğal Yöntemler 

Uçuk tedavisinde vanilya ekstresi çok etkili doğal bir üründür. Saf vanilyayı kulak çubuğu yardımıyla uçuğun üzerinde masaj hareketleriyle gezdirerek ve uçuğa aşırı bastırmadan yaklaşık olarak birkaç dakika gezdirin. Bu işlemi uyguladıktan sonra hemen yıkamayın ve düzenli olarak gün içerisinde 4-5 kez tekrar edin.

Uçuğu ve uçuk sızısını en aza indirmek için buz yardımıyla uçuğun üzerine kompres uygulayın ve bu uygulamayı gün içerisinde 4-5 kez tekrarlayın. Ayrıca]]> Uçuk Bulaşıcımıdır https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-bulasicimidir.html Sat, 24 Nov 2018 02:42:39 +0000 Uçuk bulaşıcı mıdır, Öncelikle uçuk her insanda olabilecek bir rahatsızlıktır. Her insan hayatının bir evresinde mutlaka uçuk denen rahatsızlığı yaşamıştır. Uçuk, dudak kenarlarında çıkan küçük faka

Uçuk bulaşıcı mıdır, Öncelikle uçuk her insanda olabilecek bir rahatsızlıktır. Her insan hayatının bir evresinde mutlaka uçuk denen rahatsızlığı yaşamıştır. Uçuk, dudak kenarlarında çıkan küçük fakat huzursuz edici bir rahatsızlıktır. Uçuğun ne olduğu ve neden çıktığını öğrenelim.
 
Uçuk ağız çevresinde önce karıncalanma ve kaşınmayla başlar.
 Ağız içindeki çıkar. Ağız içinde çıkana aft denir.uçuk dudak ve burun çevresinde çıkar ve çok rahatsız edici bir hastalıktır.
 Virüs yaraların oluşumuna neden olur.

Uçuğun belirtileri

Uçuk çıkmadan önce çıkacağı yerde kaşınma, karıncalanma, sızlama ve yanma şeklinde bir his belirmeye başlar. Bunun devamında kızarıklık ve içinde su bulunan kabarcıklar oluşmaya başlar.Bunlar insanın konuşmasına gülmesine ve hatta ağzını açmasına bile engel olur öyle ki yemek yemekte bile zorluk yaşar.Daha sonra bu kabarcıklar hareket sırasında patlar ve yara açık bir hale gelir. Bu sırada hissedilen acıda çoğalır. Ve sonrasında  yara kabuklanmaya başlar, kabuklanmayla beraber uçuk küçülmeye başlar.Bir süre sonra yaranın kabuğu düşer yerini kızarık gergin bir deriye bırakır.

Uçuk oluşumu ve bulaşmasının nedenleri; 

Uçuğun  oluşumuna virüsler sebep olur.Uçuğun ilk belirtilerinin başlamasıyla  bulaşıcılık özelliği de başlar  ve yara kapanıncaya kadar devam eder.Uçuğun bulaşmaması için bazı şeyleri özellikle dikkat etmek gerekir. Mesela yemek yediğimiz tabak,çatal, bardak ve havlu insanın kullandığı kişisel şeylerin hepsini ayırması gerekir.bunlarla bulaşacağı gibi öpüşmeyle de bulaşacağı için uzak durmakta fayda var. bununla birlikte uçukla teması olan kişi başka yerlerine sürmemeli uçuk temas ettiği her yerden çıkar. 
Virüs genellikle küçük yaşlarda vücuda yerleşir.Küçükken uçuk virüsünün aktif olduğu birinin öpmesiyle vücuda yerleşir ve vücudun hassas ve zayıf düştüğü anda aktif hale gelir.Annenin genital bölgesinde oluşan bir uçuk 
Uçuk Bulaşıcımıdır
doğum sırasında bulaştığı için yeni doğan ölümlerine bile neden olur.
Uçuğun tekrarlaması, virüs vücuda girdikten sonra sinirlere yerleşip vücudun zayıf düşmesini beklemeye başlar.Vücut zayıf düştüğü anda yeniden nüks eder,  bu böyle devam eder.

Uçuk nasıl geçer

Uçuğun oluşmasına sebep olan etkenlerde uzak durmakta fayda var. Stresten üzüntü veren olaylardan uzak durmak bol bol dinlenmek vücudun yorgun ve zayıf düşmemesi için gerekli her şeyin yapılması çok önemlidir.güneşin yoğun olduğu zamanlarda  güneş ışınlarından korunmak için şapka takmakta fayda var. bu arada beslenmemize de dikkat etmemiz önemlidir. bazı gıdalar uçuğun oluşumuna yardım ederken bazıları da  azalmasına yardımcı olur. Mesela tavuk ve patates gibi gıdalar azalmasına yardımcı olur aynı zamanda üzüm, bira ve çikolata gibi yiyeceklerde tekrar oluşmasına yardımcı olur.
Normalden sık tekrarlayan, geniş alanları kaplayan ya da dağılan uçuk durumlarında mutlaka dermatoloji uzmanına başvurun.]]>
Uçuk Bandı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-bandi.html Sat, 24 Nov 2018 09:02:31 +0000 Uçuk bandı, uçuk tedavisi için en yenilikçi olan tedavi seçeneğidir. Bu bant kendiliğinden erime özelliğine sahiptir ve aynı zamanda uçuğun rahatsızlığını hızla yok eden etkin özelliğe sahiptir. Genel olarak uçuk t Uçuk bandı, uçuk tedavisi için en yenilikçi olan tedavi seçeneğidir. Bu bant kendiliğinden erime özelliğine sahiptir ve aynı zamanda uçuğun rahatsızlığını hızla yok eden etkin özelliğe sahiptir. Genel olarak uçuk tedavisinde kullanılan başka bantların etkin özellikleri olmamaktadır ve uçuk bandı haricinde kullanılan bu bantlar kendiliğinden eriyerek kaybolma özelliğine sahip değildir. Uçuk tedavisinde kullanımı etkisiz olan bantları geleneksel yara bantları gibi çekip çıkarmak zorunda kalırsınız bu durumda uçukta acı oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra yara bandını çıkarırken uçuğun yırtılıp açılma riski de vardır. Uçuk bandına yeni nesil bant gözüyle bakılması gerekir, çünkü uçuk bandının kendine has eriyerek kaybolma ve iyileştirici özelliği sayesinde uçuğa karşı etkin bir şekilde mücadele saplar. Uçukta oluşan kaşıntı, şişlik ve kızarıklığı giderilirken etkin özellikleri uçuğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Uçuk bandı uçukların görülebilir ve malum risklerini yok edebilen bir banttır ve aynı zamanda herhangi bir sorun olmaksızın rujunuzu da kullanabilirsiniz. Uçuk bandı bir kaç saniye içerisinde oluşan uçuğu gizler ve en önemlisi uygulaması son derece kolay yapılmaktadır. UV ışınları uçuğun yayılmasında yaygın bir tetikleyici etkendir. Uçuk bandı kullanımında sağladığı etkin özelliklerden dolayı güneş ışıklarına karşı koruma sağlar. Uçuk bandı remesense uçukların iyileşmesinde, gizlenmesinde ve yayılmasında önemli derecede etkilidir.

Uçuk Bandı

Uçuk Bandı Özellikleri

 • Uçuk bandı kendiliğinden uçuk üzerinde eriyerek kaybolur,
 • Çıkarılmak istendiğinde acı oluşturmadan çıkartılabilir,
 • Piyasada aktif bileşenler içerisinde tek bant özelliğine sahiptir,
 • Uçukta oluşan acı ve yanma hissini en aza indirger,
 • Aktif özelliklere sahip olan uçuk bandı güneş ışınlarına karşı koruma sağlar,
 • Uçuk bandı uçuklarda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır,
 • Uçuk bandı şeffaf olduğundan dolayı uçuğu gizlemektedir,
 • Kontaminasyon riskini en aza indirir ,
 • Uçukta oluşan kızarıklıkları, şişliği ve bül oluşumunu engellemektedir,
 • Kendiliğinden eriyen uçuk bandı kaşınma ve yırtılmayı engellemektedir,
 • Uçuk bandı cildin doğal gerginliğini ve esnekliğini koruma sağlar,
 • En önemlisi kullanımı son derece kolay yapılmaktadır.

Uçuk Bandı Kullanımı

Burada tarif edilecek olan basit adımlar size uçuk bandının doğru bir şekilde kullanımına yardımcı olacak ve uçuk bandının uygun bir şekilde yerinde durmasına etki edecektir. Uçuk bandı kullanımından önce bandın uygulanacağı bölgeyi iyice temizleyin. Temizlenen uçuk bölgesine nemli bırakın çünkü nem uçuk bandının doğru bir şekilde tutulmasına yardımcı olur. Uçuk bandından bir tanesini dikkatlice ayırın ve bandı folyosundan dikkatlice çıkartmalısınız. Dikkatlice çıkartılan uçuk bandı hafif kıvrımlıdır, bu kıvrım yukarı doğdu olacak şekilde parmak ucunuza almalısınız. Uçuk bandını 5 saniye kadar suya koyun. Uçuk bandının kıvrımı dudağınızı örtecek şekilde uygulanması gerekir ve üzerine hafifçe bastırarak bandı içerisinde hava kabarcığı olmayacak şekilde uygulanması gerekir. Gerekirse parmak uçlarınızı da nemlendirip uçuk bandına biraz daha nem sağlayabilirsiniz. Birkaç saat içerisinde uçuk bandı eriyerek kendiliğinden kaybolur. 

Uçuk Bandı Önemli Hususlar

Uçuk bandı merhem ile birlikte kullanılmalıdır. Çünkü uçuk bandının kendi etkin özelliği vardır, bundan dolayı ilave merhem sürmeye kullanımına gerek kalmaz. Hamile olanlar yada emziren anneler uçuk bandı kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışması gerekir. Uçuk bandı 4 yaşından büyük çocuklarda yetişkin gözetiminde kullanımı yapılabilir. 4 yaş altında çocuklar için doktora danışmak g]]> Çocuklarda Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/cocuklarda-ucuk.html Sun, 25 Nov 2018 00:35:23 +0000 Çocuklarda uçuk, Uçuk genellikle dudak ve ağız çevrelerinde mikrop bulaşması ile ilk önce kaşıntı ile başlayan daha sonra içi su dolu kabarcıklar oluşturan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uçuk her yaştan insanlarda Çocuklarda uçuk, Uçuk genellikle dudak ve ağız çevrelerinde mikrop bulaşması ile ilk önce kaşıntı ile başlayan daha sonra içi su dolu kabarcıklar oluşturan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uçuk her yaştan insanlarda çıkabileceği gibi, çocuklarda oldukça çok görülür. Çocuklarda daha fazla gözükmesinin sebepleri çoktur. Bebeklerde de görülen uçuk, uzun süreli ve 3.ayından sonraki bebekler de çok tehlikeli sonucu ölüme varan tehditlere yol açmaktadır. Uçuğun belirtileri aynı yetişkinlerde ki gibi aynıdır. Ancak bebeklerde ve çocuklarda ilk defa uçuk görüldüğünde, uçuğun iltihaplı şekilde olduğunda, çok fazla yayılma gösterdiğinde, göze yakın bir yerlerde ortaya çıktığında, hasta gibi görünümü varsa ve ateşi de yüksekse vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Bebek ve çocuklarda uçuk oluşacak bölgede, çocuklarının orayı çok fazla gıdıklanma, kaşınma sebebiyle ellerini o bölgeye çok götürürler. Daha sonra o bölgede ilk önce kızarıklar başlar. Bir süre sonra kızarıklar şişmeye ve içi su dolu kabarcıklar oluşmuştur. Bu kabarcıklar çocukları konuşurken, gülerken devamlı ağrı verir. Kabarcıklar bir süre sonra büyüyüp, çatlama yaparlar. İşte bu dönemde çocuklar için çok hassas bir dönemdir. Çünkü çatlama aşamasında en çok ağrıyı ve sancıyı bu çatlama evresinde verir. Elleriyle uçuğu yolmaya çalışırlar, bu çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü uçuğun en fazla yayılma ve gelişme gösterdiği aşama çatlama aşamasıdır. Bu aşama geçildiğinde bir süre sonra kurumalar başlar. Kuruma başladığında çocukta oldukça görüntüyü bozan bir hal alır. Kurumadan sonra kabuklanma oluşmaya başlar ve bir süre sonra kabuklaşan uçuklar ufalır ve daha sonra yerlerinden düşer. İyileşme bu şekilde gerçekleşir.

Çocuklarda Uçuk

Çocuklarda uçuğun oluşmasında bir çok neden vardır. Bu nedenlere baktığımızda;

 • Sürekli çocuklarda oluşabilecek stres, kaygı, üzüntü, uykusuzluk
 • Psikolojik durumlar, anne ve babanın arasındaki üzücü olaylar
 • Dış etkenlere bağlı, kışın çok fazla soğukta kalma, yazın ise fala güneş ışığı altında kalma
 • Daha önce uçuk çıkarmış, veya uçuğu olan yetişkinlerin ve çocukların diğer çocukları öpmesi ve temas etmesi
 • Anne ve babada yada ailede uçuğu olan bir kişinin eşyasını, çocuk üzerinde kullanmak veya kullanması
 • Çok fazla yağlı besinlerden yenmesi ve sağlıksız, dengesiz beslenme çocuklarda uçuğun çıkmasının en büyük nedenleridir. Dikkat edildiğinde çocuklarda uçuk çıkmasının en büyük sebebini yetişkinler oluşturmaktadırlar.
Çocuklarda, uçuk çıktığında, acı ve ağrı yaşadığı için çok mutsuz olurlar. Uykusuzluk, iştah kapanması ve bunlara bağlı olarak sizlere de rahat vermemeye başlarlar. Çocukların uçuk tedavisinde basit uçuk kremi kullanarak geçebilmektedir. Ancak uçuk çıkmaması içinde bazı önlemler alınması doğru olacaktır. Çünkü daha önce uçuk çıkmış bir çocukta daha sonra uçuğun tekrar görülme riski oldukça fazladır.

Çocuklarda uçuğun önlenmesi ve tedavisi için;
 • Bebeğinizi veya çocuğunuzu çok sık öptürmeyin
 • Uçuğu olan yetişkin veya çocuktan uzak tutun
 • Çocuğa, üzüntülerinizi yansıtmayın ve çocuğu bu ortamlardan uzaklaştırın
 • Evde sigara içmeyin. Sigara çocukta uçuğa neden olabilir.
 • Sizlerde uçuk varsa kendi eşyalarınızı, çocuklardan saklayın
 • Çikolata, cips gibi yiyecekleri çocuklara az yedirin, Uçuk oluştuysa iyileşene kadar hiç yedirmeyin.
 • Çocuklarda uçuk oluştuysa, yağlı besinlerden uzak kalınarak, tavuk eti, balık eti, süt gibi  besinlerden bol aldırın.
 • En önemli dikkat edilmesi gereken konu ise, çocukta uçuğun yayılmasını önlemek için çocuğun ellerini sık sık yıkayın ve uçukla oynamasını engelleyin.
]]>
Uçuk Kaç Günde Geçer https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-kac-gunde-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 15:32:04 +0000 Uçuk kaç günde geçer,  Halk aralarında uçuk denen, tıpta ise herpes simplex ismiyle geçtiğimiz bu sağlık sorunu anında herkesin tiksinmekle kalmayıp sıkıntı yaşadığı bir hastalıktır. Bu virüsün nedeni halen tam Uçuk kaç günde geçer,  Halk aralarında uçuk denen, tıpta ise herpes simplex ismiyle geçtiğimiz bu sağlık sorunu anında herkesin tiksinmekle kalmayıp sıkıntı yaşadığı bir hastalıktır. Bu virüsün nedeni halen tam anlaşılmış değildir. Ama son yapılan tetkiklerde uçuk virüsünün dna daki bir gen dizilimiyle; kalıtsal bir şeklinde taşındığını meydana koydu.
 
Yapılan istatistikler yeryüzündeki kişilerin yüzde 60 ının hayatlarında bir kere uçuk çıkarmış meydana geldiğini söylüyor. Uçuğu da esasen bir kere meydana çıkınca vücuda yerleşiyor ve tedavisi çok kolay değil bir sağlık sorunu halini ediniyor.
 
Uçuğun Nedenleri Nelerdir 
 
Uçuk bağışıklık sisteminin zayıflığından yararlan bir hastalıktır. Bu vaziyette çoğunlukla birey hastalandığında, eksik beslendiğinde üstelik uzunca süre eksik uyuduğunda meydana çıkabilmektedir. Çok hüzün, psikolojik baskı ve yorgunluk da uçuğun nedenleri aralarında sayılır.  
 
Rehabilitasyonunda Natürel Yollar Nelerdir 
 
Öncelikle şunu söyleyelim, uçuğun rehabilitasyonunda ilaç kullanmak yalnızca belli bir süre bir çözümdür ve her geçen zaman immun sisteminin zayıflamasına neden olur. Uçuk da esasen bağışıklık sisteminin zayıflığından yararlan bir sağlık sorunu meydana geldiği amaçlı bir süre ardından olay kısır döngüye girer. Bununla birlikte herpes simplex virüsü ilaca karşın çok çabuk ahenk sağlayabilen bir virüstür. Buna bağlı olarak bir süre ardından kullanmakta olduğunuz ilaç da bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden natürel tedaviler her vakit önceliğiniz olmalıdır.
 Uçuk Kaç Günde Geçer
Evde bu sağlık sorunu amaçlı yapabileceğiniz natürel tedaviler: 

Uçuğun üst kısmına buz ile kompres yapın ve bunu itinalı aralıklarla tekrar edin. Buzun soğutucu tesiri ağrıyı hafifletecektir. Natürel antibiyotik model de malum sarımsak bu tedavi metodunda en gösterişli yöntemlerden. Sarımsağı ezdikten ardından elinizle uçuğun üzerine yayım ve o olarak bir - 2 dk süresince masaj yapın. Sarımsağın suyunun uçuğun her mahaline değdiğine ve homojen bir şeklinde yayıldığına emin olun. Sarımsağın iyileştirme edici tesirini hissedeceksiniz. Bunların dışında şu an amaçlı Türkiye'de az birey aracılığıyla malum ve yapılan özel bir yol yer almaktadır. Rehabilitasyonun uygulandığı kişilerde uçuğun tekrar çıkmamak üzere %98 oranında yok meydana geldiği gözlemlenmiştir. 

Dikkat, uçuk bulaşıcıdır! 

Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller oldukça iyi yıkanmalıdır. Bayanlar makyajlarını çıkarırken bilhassa çok ilgi etmelidirler. Şüphesiz gözlere dokunulmamalıdır. Özellikle bebekler, çocuklar ve öbür insanlar öpülmemelidir. Uçuklu kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına müsaade verilmemelidir. Yerken, içerken kullanılan gerekli malzemeler bilhassa çocuklar ile paylaşılmamalıdır.
Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da öbür mikroplar bulaştırılmış olur.
 
Uçuk neden bir çok kez çıkar 

Uçuk virüsü ( Herpes simpleks ) vücuda girip önce enfeksiyonu yaptıktan ardından o bölgedeki siniri düğümüne girip yerleşir ve kabul görmeyen bu konuk, vücudun fit düştüğü vaziyetlerde çoğalır ve uçuk çıkar.
 • Stres 
 • Aşırı yorgunluk,  uykusuzluk 
 • Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları 
 • Diğer enfeksiyonlar 
 • Adet çağı,  gebelik benzeri vaziyetlerde virüs etkin duruma geçebilir. 
Uçuk muayene altına alınabilir mi 

Öncelikle uçuğun nüksetmesine sebep vaziyette olan durumlardan sakınmak gereklidir. Örneğin strese ilişkili model gelişir ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek. Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise;]]> Uçuğa Ne İyi Gelir https://www.ucuk.gen.tr/ucuga-ne-iyi-gelir.html Sun, 25 Nov 2018 22:41:25 +0000 Uçuğa ne iyi gelir, uçuk, stres ve yüksek ateş gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Aslında başka bir kişi tarafından bulaşan virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aşırı güneşe maruz kalm Uçuğa ne iyi gelir, uçuk, stres ve yüksek ateş gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Aslında başka bir kişi tarafından bulaşan virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aşırı güneşe maruz kalmak, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi faktörler vücutta saklı duran virüslerin aktif hale geçmesine neden olur. Bu durum karşısında yüz, ağız gibi bölgelerde uçuk oluşur. Uçuktan kişiyi tamamen kurtaracak bir yöntem ya da tedavi maalesef bulunmamaktadır. Ancak bazı bitkilerden yardım alınarak uçuk sorunu kontrol altına alınabilir, iyileşme süreci kısaltılabilir ve uçuk nedeniyle yaşanan ağrı hafifletilebilir.

Uçuk için kullanılabilecek bitkiler vücudun uçuk virüsleri ile mücadele etmesini kolaylaştırır. Bazı bitkiler direkt uçuk virüsüne etki ederken, bazı bitkiler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek uçuğa karşı koruma sağlar. Uçuğa ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce uçuk sorununda dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinelim;

 • Uçuk oluştuğu zaman mümkün olduğunca temastan kaçınılmalıdır. El hijyeni sık aralıklarla yapılmalıdır. Aksi halde uçuğun başka yerlere sıçraması kaçınılmaz olabilir.
 • Uçuk oluşmuşsa ve sık aralıklarla uçuğa maruz kalınıyorsa evde tedavi yöntemlerinden önce doktora başvurulmalıdır.
 • Uçuk haricinde farklı bir sağlık sorunu olan kişiler ve devamlı ilaç kullananalar bitkisel yardım almadan önce yine doktoruna danışmalıdır.
 • Alerji orunu olan kişiler uçuk tedavisinde kullanacakları bitkileri ya da bitkisel yağları ilk önce vücudunun ufak bir yerinde test etmelidir.

Uçuğa Ne İyi Gelir

Sarı Kantaron: Sarı kantaron cilt lekeleri için kullanılabildiği gibi hafif seyreden depresyon belirtilerini azaltmak için de kullanılan bir bitkidir. Bir diğer etkisi de vücutta oluşan virüslere karşı etkili olmasıdır. Taşıyıcı bir yağ olan sarı kantaron yağı uçuğun üzerine direkt olarak sürülebilir. Biti yağ haricinde tablet ya da çay şeklinde de kullanılabilir.

Meyan Kökü: Daha çok sindirim problemlerine karşı kullanılan meyan kökünün, iltihap önleyici, virüslerle savaşıcı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Ciltte oluşan kızarıklıkları ve şişliği alır. Virüslerin gücünü etkisiz hale getirir. Meyan kökü çay ya da tablet şeklinde uçuk için kullanılabilir. Hipertansiyon, karaciğer gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin mutlaka doktora danışarak tüketmesi gerekir.

Uçuğa Ne İyi Gelir

Melisa Otu: Diğer bir adıyla oğul otu bitkisi Avrupa'ya has bir bitkidir. Yaprak kısmı esansiyel yağlar bakımından oldukça güçlüdür. Melisa bakteri, mantar ve virüslere yol açan enfeksiyonları önlemek için kullanılabilir. Uykusuzluk ve stres için de mükemmel bir bitkidir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Uçuk tedavisi için melisa çayı içilebileceği gibi, çay soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla uçuğa da sürülebilir. Uçuk için melisa yağı da kullanılabilir. Yağ zeytinyağı ya da başka bir taşıyıcı yağ ile açılarak direkt uçuğun üzerine sürülebilir.

Aloe Vera: Aloe vera ciltte oluşan yara ve yanıkları hızla iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile de pek çok kozmetik ürün içerisinde kullanılmaktadır. Hücre yenileyici, ağrı giderici ve iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Aloe vera özlü dudak kremleri uçuğa karşı oldukça etkilidir. Özellikle uçuk çıkacağı fark edilir edilmez kullanılırsa uçuğun oluşumunu önleyebilir. Yapılan araştırmalara göre aloe vera uçuk virüsünü etkisiz hale getirme özelliğine sahiptir.

Çay Ağacı Yağı: Açık yaralara karşı yaygın bir şekilde kullanılan çay ağacı yağı, daha çok akne tedavisinde kullanılsa da uçuğa karşı da yardım alınabilecek bitkisel yağlardan biridir. Çay ağacı yağı direkt kullanıldığında ciltte tahrişe yol açabileceğinden mutlaka diğer yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Eğer tek başına kullanılacaksa yalnızca bir damla kullanmak]]> Uçuk Duası https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-duasi.html Mon, 26 Nov 2018 09:56:21 +0000 Uçuk duası, vücudunuzda çıkan uçuklar, sivilceler için öncelikle tıbbi tedavilerin uygulanmasını tavsiye ederiz. Çünkü altta yatan nedenin tespit edilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu tedaviler devam ederk Uçuk duası, vücudunuzda çıkan uçuklar, sivilceler için öncelikle tıbbi tedavilerin uygulanmasını tavsiye ederiz. Çünkü altta yatan nedenin tespit edilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu tedaviler devam ederken tüm içtenliğinizle, Allah'a inancınızla kalpten dua ederek uçukların geçmesini dileyebilirsiniz. Allah-u Teala içtenlikle yapacağınız dualarınızı inşallah geri çevirmeyecektir. Uçuk duası olarak okuyabileceğiniz dualara bazı örnekler hazırladık. Hepinize şifa olsun.


Uçuk duaları 

Vücudunuzdaki uçuklar, sivilceler için 7 gün süreyle her gün 7 kez aşağıdaki duayı okuyabilirsiniz.

"Senesimühü ale'l hurtum. İnna belevnaküm kema belevna ashabe'l cenneti iz aksemu leyesrimünneha musbihiyne ve la yestesnun fetafe aleyna taifu'm mir Rabbike ve hum naimun Feesbehat ke's Sarym." (Kalem, 68: 16/20)

Uçuk duası için okuyabileceğiniz başka bir dua da; Peygamber Efendimizin eşlerinden birinde olan uçuk için okuduğu duadır. Size de şifa olsun!

"Allahümme musağğıral kebiri ve mükebbires sağıri! Sağğir ma bi."

Meali " Ey büyüğü küçültebilen, küçüğü büyültebilen Allah'ım! Bu bende olanı da küçült."

Uçuk Duası
Vücudunuzdaki uçuklar, sivilceler için devamlı ikindi namazı kılınarak, Buruç suresi okunursa, bu dertten kurtulmak mümkün olur.

Bir kasenin içine Ali İmran Suresi 151. ayet ile Fetih suresindeki son ayet yazılır. Sonra yazı zeytinyağı ile silinir ve uçuğun olduğu bölgeye sürülür.

Siyah saplı olan bıçağın ucu uçuğun olduğu yere konur. Bu esnada Kalem suresinin 12-20 ayetlerini 7 defa okuyun. Uçuklar kısa sürede iyileşir inşallah!

Abdest alarak her gün 3 adet kağıdın üzerine "Erdi" yazın. Kağıtların her birini sabahları 3 defa İhlas, 1 defa Fatiha suresi okuyup uçuğun  üzerine sürerek yakın.

Kuru soğanı ikiye bölerek, üstüne biraz tuz serpiştirin. Sulandıktan sonra üzerine Besmele çekerek Tebbet ile Fil surelerini okuyun. Kuru soğana üfleyerek, besmele çekin ve uçuğa sürün.
]]>
Uçuk İzi Nasıl Geçer https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-izi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 00:09:29 +0000 Uçuk İzi Ne Türlü Geçer, uçuk ne türlü geçer anlatmadan öncesinde uçuğu iyi tanımamamız ve tam anlamıyla tanı koymamız gerekir. Uçuk, içi su toplamış ve minik kabarcıklardan yaşanan bulaşıcı bir hastalıktı
Uçuk İzi Ne Türlü Geçer, uçuk ne türlü geçer anlatmadan öncesinde uçuğu iyi tanımamamız ve tam anlamıyla tanı koymamız gerekir. Uçuk, içi su toplamış ve minik kabarcıklardan yaşanan bulaşıcı bir hastalıktır. Bilhassa uçuk ile oynandığında ya da kabarcıkların patlatılması halinde kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşür. Benzer sürede uçuk ile oynandığında uçuğun çıktığı yerin sağına ya da soluna sıçrama ihtimali yüksektir. Uçuk çıkmadan öncesinde kendini şüphesiz belli eder ve uçuğun çıkmak üzere olduğu yerde karıncalanma hissi, sızı ve kaşıntı görülür. Bu bulgular uçuk çıkmadan tahmini 1 gün öncesinde kendini gösterir. Bu zaman dolmaya yakın uçuk çıkacak olan bölge değişime uğrayarak kızaran ve hafif şişen bölge, içi su dolu kabarcıkların olduğu uçukları ortaya çıkartır. Uçuk bulaşıcıdır. Bu bulaşma ömrü uçuğun bulguları ve iyileşme ömrü içinde bulaşma tesirini gösterir. Uçuk ne türlü bulaşır diye soracak olursanız, uçuğu olan bireyin kullandığı havlu, çatal, kaşık, bardak benzeri kişisel eşyalarının ortak kullanılması sonucu bulaşır. Bilhassa uçuk ağız kenarı ve dudak kenarlarına kendini gösterdiğinden ötürü öpüşmekte uçuğu bulaştırır. Uçuk ile insanoğlu ilk kez 0-5 yaş içinde tanışır. Uçuk genellikle uçak kabarcıklarla atlatılırken bir takım duyarlı cilde sahip olan kişilerde enfeksiyonlu problemlere de sebep olabilir. Bu tip vaziyetlerde kesinlikle ten doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. 

Uçuk Çıktığında Yapılmaması Gerekenler

Şayet cildinizde bir uçuk bulunuyorsa aşağıda yazdıklarımızı yapmamanız gerekir. Tersi takdirde uçuk daha çok yayılabilir ve canınız fazladan yanabilir. Lütfen aşağıdaki uçuk çıktığı zaman yapılmaması gereken şeylere dikkat edin. Uçuk çıkan bölgeye şüphesiz elinizle temas etmeyin. Şayet illaki dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi çok iyi yıkamalı ve temizlemelisiniz. Bilhassa kadınların uyarı etmesi lazım gelen en mühim puan makyaj temizliğidir. Cildinde uçuk olan kadınlar makyaj temizliği yaparken kullandıkları peçete ya da bezi şüphesiz gözlerine dokundurmamalıdır. Şayet cildinizde uçuk varsa şüphesiz bebek, bebek üstelik hiç bir insanı öpmeyin. Unutmayın ki uçuk bulaşıcıdır. Uçuk olan bir bireyin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık benzeri eşyalar ayrı tutulmalı ve bu eşyaları kimse kullanmamalıdır. Bununla Birlikte bu eşyalar sık sık iyi bir biçimde dezenfekte edilmelidir. Uçuk zamanla kabuk haline gelebilir. Bu vaziyette şüphesiz kabuklar soyulmamalı ve oynanmamalıdır. Bunun sebebi parmaklardaki mikropların uçuk yarasına ve uçuk yarasında mikropların da parmaklara bulaşması sonucu olarak uçuk iyileşme zamanı uzar ve başkalarına bulaşma riski artar. Uçuğun en çok belirdiği vakitlerde daha temkinli olursanız bir nevi uçuğu da muayene altına alabilirsiniz. Uçuğun ağrısını azaltmak amaçlı ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylelikle ağrıyı daha az hisseder ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Son Zamanlarda uçuk rehabilitasyonu amaçlı kullanılan en iyi metot anviral uçuk kremleridir. Bu kremler derinin içerisine nüfuz ederek yukarıda bahsettiğimiz düğüme civarı ulaşır ve virüsü kurutarak yok eder. Uçuktan kurtulamıyor, sürekli cildinizde uçuk çıkıyorsa ve aşağıda yazdığımız durumlar meydana geliyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir. 
Uçuk İzi Nasıl Geçer
 • Uçuk cildinizde defalarca tekrarlıyorsa ve bu zaman iyileştirme yollarını uygulamanıza nazaran halen geçmiyor ve kendini tekrarlıyorsa doktora başvurmalısınız. 
 • Uçuk 6 yaşından minik bir çocukta görülürse, 
 • Özellikle cinsel organda, göz çevrenizde uçuk çıktıysa, 
 • Uçuk ile eşliğinde baş ağrısı, kas ağrısı, sinir krizi benzeri etkiler varsa, 
 • Uçuk kabarcıkları sarı ve irinli bir şekildeyse,
 • Uçuk çıktıktan sonra sürekli olarak kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız ve bu vaziyet psikolojinizi etkiliyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı ve iyileştirme olmalısınız. 
]]>
Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/ucuk.html Tue, 27 Nov 2018 01:26:32 +0000 Uçuk, herkes adı verilen virüsün sebep olur. Sinir hücrelerinde görülen bu virüs bir çok insanda uçuğa sebep olur. Genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlar etkin hale geçer. Uçuk vir

Uçuk, herkes adı verilen virüsün sebep olur. Sinir hücrelerinde görülen bu virüs bir çok insanda uçuğa sebep olur. Genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlar etkin hale geçer. Uçuk virüsü bulaşıcıdır gelişimini yavaşlatmak için kremler kullanılabilir genetik materyali DNA dan oluşur. Türkiye de yılda sekiz milyon kişi uçuk çıkarır. Uçuk çıkacak bölgede bir gün önceden kaşıntı ve yanma hissi oluşabilir. Bölgede kızarıklık kabarma ve içi sıvı ile dolu kabarcıklar oluşur daha sonra bu kabarcıklar kurur çatlar ve o sıvı dışarı sızar.

Uçuk, uçuk oluşumunu stres heyecan ağır diyabet adet dönemi ameliyat hamilelik hormonal değişiklikler yetersiz beslenme egzama soğuk algınlığı grip ateş aşırı güneş ışınına maruz kalma yorgunluk uykusuzluk aşırı alkol ve enfeksiyon sebep olabilir. Uçuk bazı durumlarda risk oluşturabilir bu durumlar uçuğun sık sık çıkması bebeklerde ve altı yaşından küçük çocuklarda çıkması uçukla birlikte baş ağrısı ateş kas ağrısı oluşursa risklidir. 

Uçuk
Uçuk tedavisi, Tedavi için alkol ve antiseptik ilaç kullanılabilir bunlar uçuğun üzerinde oluşan bakterilerin gelişmesini engeller. Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltmak için ağrı kesici uygulanır. Antiviral uçuk kremleri kullanılır. Uçuk bulaşıcı olduğundan uçuk olan bir kişinin kullandığı havlu bardak çatal gibi eşyaları kullanılmamalıdır. Uçuk olan kişi öpülmemelidir. Uçuğa dokunduktan sonra eller yıkanmalı vücuda sürülmemelidir. Aksi taktirde vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir. Uçuğa sıcak veya soğuk kompres de yapılarak sakinleştirilebilir. 
]]>
Uçuk Neden Çıkar https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-neden-cikar.html Tue, 27 Nov 2018 19:51:11 +0000 Uçuk neden çıkar, uçuk oluşmadan önce ciltte kaşınma, sızlama, yanma gibi belirtiler olmaya başlar. Bu etkiler ilerleyen zamanda kızarıklığa, şişkinliğe ve su toplamaya döner. Uçuk bölgesi daha ağrılı ve acı verici hale Uçuk neden çıkar, uçuk oluşmadan önce ciltte kaşınma, sızlama, yanma gibi belirtiler olmaya başlar. Bu etkiler ilerleyen zamanda kızarıklığa, şişkinliğe ve su toplamaya döner. Uçuk bölgesi daha ağrılı ve acı verici hale gelir. Konuşma sırasında acı veren, gülerken acıyan, en küçük harekette bile ağrı yapan uçuk oluşmaya başlar. Eğer su dolu kabarcık patlarsa, ülserleşme olur. Bu kişiye daha fazla acı verir. Uçuğun üzeri kabuklaşırsa, verdiği acı azalmaya başlar. Giderek küçülür ve kurumaya başlar. En fazla burun deliklerinin etrafında, ağız çevresinde oluşan uçuğun nedeni Herpes simplex denilen virüstür. Kişide hem fiziksel problemlere yol açar, hem de acı çekmeye neden olur. Toplumda herkesin etkilenebileceği bir problemdir. Yapılan araştırmalar % 80 oranında kişilerin yaşamında bir defa olsa da uçukla karşılaştığını belirlemiştir.

Uçuk neden olur, bulaşır mı

Uçuğun insanlara bulaşması virüslerin etkisiyle olur. Her oluşan uçuğun bulaşıcılığı vardır. Bulaşıcılık başlangıçta olan belirtilerin olmasıyla aktif hale gelir, yara yerinin kurumasına kadar devam eder. İnsanlara ortak kullanılan tabak, çatal, kaşık, havlu, bardak gibi eşyalardan ya da öpüşme gibi temasla rahatlıkla bulaşabilir. Kişiler kendileri bile uçukla temas ederek, ellerini başka bir yere sürerse, bu bile bulaşmaya yeterli gelir. Uçuğun meydana gelmesine neden olan Herpes simplex virüsü küçük yaşlarda vücuda yerleşerek, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ya da bulaşma yoluyla etkili hale gelir. Çocuklara bulaşması genellikle aile içindeki uçuklu kişilerin çocukla temas halinde olmasından kaynaklanır. Başlangıçta hafif kızarıklık gibi olan etkiler, giderek ağız içini, diş eti ve dudakları etkiler, bu alanlarda enfekte olur. Özellikle hassas bir cildi olan kişilerde, ciddi denebilecek enfeksiyonlara yol açabilir. Yapılan tespitlerde uçuk nedeniyle virüslerin etkisi yüzünden yaşamını yitiren yeni doğan bebeklerin olduğu görülmüştür.

Uçuk Neden Çıkar
Uçuk bulunan kişiler nelere dikkat etmelidir

Öncelikle uçuğa elle temas edilmemesi gerekir. Eğer temas edilirse, mutlaka eller iyice dezenfekte edilmelidir. Uçuk oluşumunda göz temasının olmaması da önemlidir. Bu durumdaki kadınlar özellikle makyaj yaptıklarında ve makyajı temizlerken dikkatli olmalıdır. Uçuğu olan kişilerin bebeklere ve çocuklara yaklaşmaması, temastan kaçınması gerekir. Başkalarıyla ortak herhangi bir eşyayı kullanmaması gerekir. En önemlisi uçukla oynanmamalı, çevresiyle bile temastan kaçınılmalıdır. Vücuda giren Herpes simplex virüsü uçuğa neden olup, ardından bulunduğu alandaki sinire yerleşir. Burada bekler ve vücudun tekrar bağışıklığının azaldığı döneme kadar sakin kalır. Bu yüzden uçuk oluşan kişilerin sonradan çok dikkatli olması, yeniden uçukla karşılaşmamak için vücut direncini güçlü tutması gerekir.

Uçuk nasıl tedavi edilir

Uçuğun meydana gelmesini sağlayacak her türlü etkenden uzak durulmalıdır. Yeteri kadar dinlenmek, stresten uzak durmak hem uçuğun etkisinin azalmasına, hem de yeniden uçuğun çıkmasına engel olur. Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk bedeni güçsüz bırakacağından, uçuğun tedavisi başarısız kalır. Bu yüzden bunlara dikkat edilmelidir. Cilt güneş ışığından korunmalıdır. Ciltte uçuk oluşumunun belirtileri başladığında, antiviral kremler kullanılmalıdır. Gerekirse doktora danışılarak, bağışıklık sistemini destekleyecek antiviral tabletler kullanılabilir. Beslenmeye de özen gösterilmelidir. Balık, patates, tavuk, süt gibi bazı gıdaların uçuğa engel olacağı, çikolata, bira, üzüm gibi gıdalarında arjinin içermeleri nedeniyle uçuk çıkmasını arttıracağı unutulmamalıdır.
]]>
Yüzde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/yuzde-ucuk.html Wed, 28 Nov 2018 08:26:59 +0000 Yüzde uçuk, uçuk deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonudur. Yüzde uçuk çıkması genellikle dudaklar ve ağız çevrelerinde meydana gelir. Genellikle ağız yaralarından şikayet ederiz aslında uçuk yüzünden ağız çevreleri Yüzde uçuk, uçuk deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonudur. Yüzde uçuk çıkması genellikle dudaklar ve ağız çevrelerinde meydana gelir. Genellikle ağız yaralarından şikayet ederiz aslında uçuk yüzünden ağız çevrelerinde yara oluşmuştur. Önce bir kaşıntı ardından bir kabarcıkla kendini gösteren bir baş belasıdır uçuk. İçi sıvı dolu kabarcıkla şeklinde çıkar ve daha sonra da patlayarak yaraya dönüşür. Ağrı ve acı veren görünüm olarak da önce kendimizi daha sonra da etrafımızda ki insanları rahatsız eder. Yemek yememizi, konuşmamızı ve gülmemizi zorlaştırır. Ekşi bir şeyler yenildiği zaman uçuk bölgesin de ciddi bir şekilde ağrı çekeriz. İyileşmesi de en az 1-2 haftayı bulur. Kimi zaman üst üste uçuk çıkabilir.

Uçuk virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyon türüdür. Uçuk genel de soğuk algınlığına yakalandığımız durumlar da ve  çok strese bağlamış durumlar da çıkabilir. Bu durumlar virüsün yani uçuğun en çok beklediği ve sevdiği zamanlardır. Yüz bölgesinde uçuğun çıkmasının bir diğer nedeni de çocukken uçuk virüsüne yakalanmış olduğunuzdur. Günümüz de halen araştırması yapılan uçuk virüsünden kurtulmanın bir çaresi bulunmadı. Fakat çıkmasını önleme ya da azaltma yönünde tedaviler uygulanmaktadır.

Yüzde Uçuk
 Yüzde bir kere uçuk çıkması bundan sonra zaman içerisinde tekrar çıkma olanağı çok yüksektir. Bu hastalığın üzerinde çalışılıyor olması gelecek nesillerin bu hastalığa yenik düşmeyeceği güzel bir şeydir çünkü şuan insanların çektikleri acıları ya da olumsuzluklarla karşılaşmamaları kadar güzel bir şey yoktur.
]]>
Gebelikte Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/gebelikte-ucuk.html Wed, 28 Nov 2018 17:11:11 +0000 Gebelikte uçuk, herpes simplex adı verilen virüsün etkisiyle cilt ve mukoza dokularda ortaya çıkan içi su dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir sorundur. Normalde virüsün 8 türü olmasına rağmen, bunlardan en fazla üçüne rastl Gebelikte uçuk, herpes simplex adı verilen virüsün etkisiyle cilt ve mukoza dokularda ortaya çıkan içi su dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir sorundur. Normalde virüsün 8 türü olmasına rağmen, bunlardan en fazla üçüne rastlanır. Ağız ve burun etrafında HSV1, genital bölgede yerleşen HSV2, zona adı verilen ve sinirlere yerleşen HSV3 türü en çok görülenleridir. Bunlar gebelikte kadını etkileyebilen bir sorundur. Yüzde, dudaklarda, ağızda ve burunda yerleşen içi su dolu kabarcıklar, kısa sürede açılarak ülserleşir, diğerleriyle birleşme eğilimi gösterir. Bundan sonraki aşamada sulanarak, yarada kabuklaşma oluşur. Beyaz sarı renkteki kabuk kendiliğinden düşerek, kahverengi bir lekeye dönüşür. Genital bölgeyi tutan HSV2, vajina iç dudakları, anüs ve vajina arasını, rahim ağzı gibi bölgeleri tutar.

Uçuk virüsü temasla bulaşmaktadır. Deri ve mukoza çatlaklarından vücuda giren virüs, sinirleri etkileyerek sinir liflerinde ilerler. Burada ganglion adı verilen ana merkezlere yerleşir, burada lezyonları oluşturur. Yapılan tedavilerde virüslerin bulundukları yerde ölmesi mümkün olmaz. Ancak hastalık meydana getirmeleri önlenir, etkileri azaltılır. Virüs alındığında genellikle 2 türü birden alınabilir. Bu nedenle gebelikte HSV1 türünün etkili olduğu uçuklar tespit edilirse, genital bölgeyi etkileyen HSV2 türü bakımından da değerlendirme yapılmalıdır. Kadın olmak zaten uçuk hastalığı bakımından risk faktörüdür. Bu nedenle gebe kadınların bu bakımdan izlenmesi gerekir. Anne adayları temasla ve cinsel ilişki ile bu virüsü alabilir.

Gebelikte uçukla temas ya da uçuğu tekrarlaması

İlk üç aylık dönemde uçuk geçirildiği zaman bunun fetus üzerinde ciddi hasara neden olduğu hakkında söylemler olsa da, bunun hakkında bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Bu tür hasarlar yapılacak ultrason tetkikinde de belirlenemez. Bu dikkate alınarak, gebe kadınların hepsi gebeliğin ilk trimesterinde uçuk geçirilmesi açısından taranmalıdır. Virüs yeni alınmışsa ve aktif bir enfeksiyon geçiriliyorsa, gebeliğin sonlandırılması gündeme gelebilir. Bu hastalığı daha önceden alan kadınlar açısından, gebeliğin ilk döneminde fetus bakımından bir tehlike olmaz. Bu gebelerde yani uçuk virüsünü daha önceden almış olup, yeniden uçuk virüsü etkin olduğunda tedavi yerine destek yaklaşımı uygulanır. Doğum yaklaştığında anne adayı uçuk geçiriyorsa ve doğum başlarsa, bu durumda bebeğin virüsü almasına engel olmak amacıyla doğumun sezeryanla yapılma kararı alınmalıdır. Çünkü doğumda uçuk virüsü bebeğe geçebilir.

Gebelikte Uçuk
Gebelikte uçuk anne karnındaki bebeğe geçer mi

Anne karnındaki bebeğe plasenta yolu ile uçuk virüsünün geçmesi oldukça nadirdir. Hatta geçmez denilebilir. Bebeğe virüsün geçişi doğum sırasında kadının vajinasında olan herpes simplex virüsüyle olur. Bu nedenle aktif uçukları olan kadınlarda doğumun sezeryanla yapılması tercih edilir. Bu şekilde doğumla virüsün bebeğe bulaşma riski % 40 oranındadır. Bu durumda bebeklerin çoğunda yaygın enfeksiyonlar meydana gelmektedir.

Gebelikte uçuk tedavisi

Uçuk virüsünün tam tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Bu yüzden anne adayları virüsten kendilerini korumalıdır. Uygulanacak tedaviler sadece hastayı rahatlatmak, lezyonların yaygınlaşmasını önlemek içindir. Beslenmeye dikkat edilmeli, stresten kaçınılmalı, dinlenmeye, uyku düzenine özen gösterilmelidir. Doktorun önerilerine uyarak, uçuğu aktifleşmesini engellenmelidir. Virüsün cinsel yolla alınmış olması olasılığına karşı, eşinde aynı önlemleri alması ve tedavinin birlikte uygulanması gerekir. Gebelikte uçuk özellikle doğumda bebeğe geçebilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle hedef bebeğin virüsten en az şekilde etkilenmesinin sağlanması olmalıdır.
]]>
Dudak Uçuğu https://www.ucuk.gen.tr/dudak-ucugu.html Thu, 29 Nov 2018 15:58:32 +0000 Dudak uçuğu, günümüzde hemen hemen herkeste görülebilen olumsuz durumlardan biridir. Oldukça kötü bir görünüme sahip olan bu hastalık bazı kişilerde kronik bir hal alarak sürekli olarak iyileşip tekrar ortaya çıkmaktadır. Dudak uçuğu, günümüzde hemen hemen herkeste görülebilen olumsuz durumlardan biridir. Oldukça kötü bir görünüme sahip olan bu hastalık bazı kişilerde kronik bir hal alarak sürekli olarak iyileşip tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar tıbbi olarak net bir şekilde tedavi edilememektedir. Çünkü bu hastalık her ne kadar tedavi edilse bile iyileştikten kısa bir süre sonra farklı nedenlerle tekrar oluşum göstermektedir. Fakat bu hastalık bazı insanlarda da nadirde olsa oldukça açık arayla görülmektedir. Aslında bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Uçuğun her ne kadar tedavisi olmasa da aslında uçuğa neden olabilecek şeylerin ortadan kaldırılması da uçuğun oluşumunun önüne geçecek ve aslında bir tedavi niteliği taşıyacaktır. Uçuğun insan vücudunda en çok rastlandığı yer tabi ki dudaklardır Dudakların haricinde uçuk birçok yerde görülebilir. Aslında uçuk ağrı şiddeti olarak çok büyük ağrılara neden olmasa da aslında birçok insanı rahatsız eden şey uçuğun görünümüdür. Görüntü olarak çok büyük estetik kayıplara neden olan uçuk, bazen iltihaplı bir hal alarak çok daha kötü görünebilmektedir. Üstelik bu yaraların dudak üzerinde görülmesi diğer insanları daha çok rahatsız etmektedir. Bu nedenle kişide öz güven azalması ve çekinme gibi sorunların çıkmaya başladığı görülebilir. Bu durum özellikle çocuklar için geçerli olan bir şeydir. 

Dudak uçuğunun net bir tedavisi yoktur. Fakat uçuk oluştuktan sonra bu uçukların çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkması için bazı tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler bazen hap, bazen şurup tedavileri olabilmektedir. Fakat en önemlisi ve en etkilisi krem tedavisidir. Uçuk üzerine uygulanan krem tedavisi çok kısa bir sürede uçuğun iyileşmesinden etkili olabilmektedir. Bu nedenle uçuk kremlerini doktor onayı alarak kullanın. Kullandığınız uçuk kremleri dudak uçuğu için çok büyük etkile yapacak ve uçuğun normalden çok daha kısa bir sürede iyileşmesini sağlayacaktır. dudak uçuğu tıbbi tedavilerin yanında ayrıca doğal yöntemlerle de çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Oldukça yaygın olarak kullanılan doğal yöntemler ise genellikle bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak yapılmaktadır. Kişilerin herhangi bir bitkiye alerji durumları yok ise bu durumda dudak uçuğu bazı bitkisel ilaçlar ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 

Dudak Uçuğu
Nedenleri:

Korku: Özellikle insanların uyku zamanında şiddetli bir şekilde korkması durumunda vücuda aniden salgılanan korku hormonları nedeni ile kişinin dudağında uçuk çıkması durumu ile karşılaşılmaktadır. En çok rüyasında kabus gören insanlarda sabah uçuğun oluşumu fark edilebilmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerde normal günlerde de  korku durumunda uçuk çıkabilmektedir.
Stres: Aşırı sınav stresi ya da çalışma stresi neden ile dudak uçuğu görülme ihtimali oldukça çok karşılaşılan durumlar arasındadır. Bu durum özellikle aşırı sınav stresi yaşayan öğrencilerde görülen bir problemdir.
Bakteriler: İnsanlarda görülen dudak uçuğu sorunlarından bir tanesi de bu durumdur. En çok hijyen kurallarına dikkat etmeyen insanlarda karşılaşılan bu gibi problemler görülebilir. Bunun yanı sıra çok fazla öpüşen kişilerde bu gibi dudak uçuğu durumları oluşabilir. 
Darbe: Dudağa alınan darbe, dudağı yanlışlıkla ısırmak ve benzeri durumlarda belki ilk başta herhangi bir sorun olmasa da bölge enfeksiyon kaparak iltihaplanabilir. Aslında bu durum da bir uçuk yerine geçebilmektedir. Bu gibi durumlarda gerekli önlemler alınmadığında bölge uçuk olabilir. 
Dudak çatlaması: Özellikle soğuk kış aylarında dudakların kuruyarak çatlaması nedeni ile dudakta iltihaplanma ve beraberinde uçuk problemi ortaya çıkabilmektedir. 
]]>
Dilde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/dilde-ucuk.html Thu, 29 Nov 2018 17:19:31 +0000 Dilde uçuk, sorunu, günümüzde birçok kişide çok rastlanılan bir durumdur. Aslında dilde uçuk problemi yaşayan insanlar bir yöntem dudak uçuğu sorunu yaşayanlardan daha avantajlıdır. Çünkü dudak uçuğu sorunu yaşayan insan Dilde uçuk, sorunu, günümüzde birçok kişide çok rastlanılan bir durumdur. Aslında dilde uçuk problemi yaşayan insanlar bir yöntem dudak uçuğu sorunu yaşayanlardan daha avantajlıdır. Çünkü dudak uçuğu sorunu yaşayan insanlar sağlık sorununun yanı sıra aynı zamanda estetik olarak ta çok iyi görüntüler yaşamaz. Fakat dilde uçuk durumu olan kişilerde bu durum ağız içerisinde olduğu için görünmez ve kişi estetik sorunlar yaşamaz. Dilde uçuk sorunu son derece şiddetli ağrılara neden olabildiği için kişilerde oldukça büyük rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Özellikle kişiler yemek yerken ve sıcak içecekler içerken bu uçuğun var olması ve kişiye hissettirdiği ağrılar oldukça yaygın bir şekilde sorun haline gelmektedir. Dilde uçuk sorunu birçok zaman kişinin vücudunun zayıf olduğu uyku ve diğer anlarda meydana gelerek birçok sorun ortaya çıkarmaktadır. Kişinin dilinde çıkan uçuklar aynı zamanda kişinin sindirim sistemini de gösterdiği ağrılar nedeni ile olumsuz bir şekilde etkilediği için kişi herhangi bir şey yiyip içmez ve kişilerde kilo verme durumları görülmektedir. Yaklaşık olarak iki hafta kadar bir sürede iyileşebilen bu uçuklar gerekli tıbbi tedaviler ve diğer doğal tedaviler uygulandığında yaklaşım 1 haftaya kadar daha kısa bir sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat bunun için kişinin gerekli ilaçları ve gerekli müdahaleleri aksatmadan tam zamanında yapması gerekmektedir. 

Dilde uçuk probleminin oluşmasına neden olan en büyük etken tabi ki vücuttaki uçuk virüsüdür. Uçuğu oluşturan virüs aslında her ne kadar uçuk iyileşse de vücutta bulunur ve bir süre sonra tekrar dilde uçuk sorununa neden olabilir. Bu nedenle uçuk sorunu ortadan kalksa bile ilaçlar tam olarak bitene kadar kişinin ilaçlarını kullanması gerekir. Aksi durumlarda uçuk sorunu tekrar karşınıza çıkabilir. Dilde uçuk, genellikle bir tane değil yan yana iki üç adet aynı büyüklükte ya da farklı büyüklüklerde görülebilmektedir.  Dilde uçuk sorununun oluşmasını sağlayan bir diğer etken ise kişinin sürekli olarak ağzından nefes alması durumudur. Bazı insanların burun sorunları nedeni ile mecburi olarak burunlarından nefes alamamaları nedeni ile sürekli ağızlarından nefes almaları ortamın bakterilerinin kişinin ağzına gererek dilde uçuk olmak üzere birçok farklı hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde elinizden geldikçe ağzınızdan nefes almamaya çalışın. Bu durumun yanında sürekli olarak nemli bölgelerde yaşayan insanlarda dilde uçuk çok karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen dilde uçuk durumu bu nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Sizlerde de dilde uçuk sorunlar varsa yaşadığınız ortamdaki nem miktarını hesaba katabilirsiniz. Vücutta oluşan tüm uçuklar nemi sevmektedir. 

Dilde Uçuk
Dilde uçuk hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu husus kişinin çevresindeki insanların sağlığı açısından son derece önem teşkil etmektedir. Öncelikle kişi kesinlikle cinsel ilişki sırasında diğer kişilerle öpüşmemelidir. Aksi durumlarda kişinin dilindeki uçuk virüsü doğrudan diğer kişiye bulaşabilmektedir. Bu durumun yanında yine cinsel ilişki sırasında kişinin genital bölgelerden uzak durması gerekmektedir. Bu durumda karşıdaki kişi için çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Genellikle beyaz iltihaplanma ya da ilk başlarda kızarma sonradan beyazlaşma şeklinde görülen bu gibi durumlar son derece yaygın olarak görülür. Bu nedenle uçuk olan kişiler diğer insanlara da bu virüsün bulaşmaması için bazı önlemler almalıdır. Örneğin kişinin kullandığı yemek kaşığı, çatal, bardak gibi malzemelerin diğer kişiler tarafından kullanılmaması gibi durumlara dikkat edilmesi çok önemlidir. 
]]>
Genital Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/genital-ucuk.html Fri, 30 Nov 2018 14:14:24 +0000 Genital uçuk, kadınlarda ve erkeklerde çok büyük problemlere neden olan bir sorundur. Şiddetli ağrısı nedeni ile insanlara son derece büyük rahatsızlıklar veren bu sorun genellikle aynı virüsün etkilerinden dolayı meydana gelm Genital uçuk, kadınlarda ve erkeklerde çok büyük problemlere neden olan bir sorundur. Şiddetli ağrısı nedeni ile insanlara son derece büyük rahatsızlıklar veren bu sorun genellikle aynı virüsün etkilerinden dolayı meydana gelmektedir. Son derece yaygın olan fakat insanların birbirlerine çok bahsetmedikleri bir durum olan genital uçuk aslında çok büyük bir sorundur. Tıbbi olarak genital uçuk sorununa neden olan virüse HSV adı verilmiştir. Bu virüs son derece inatçı ve oldukça bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Bu nedenle genital uçukların rahatlıkla bulaşabileceği bilinmelidir. Genital uçuk sorunu olan kişilerin yapması gereken birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bu virüslerin çoğalmasını engellemek ve başka insanlara da geçmesinin önüne geçmektir . Genital uçuk sorunu yaşayan kişiler özellikle sık sık iç çamaşır değişmelidir. Çünkü genital bölgede oluşan uçuğun virüsleri iç çamaşıra temas ettiğinde daha da çoğalarak vücudun diğer bölgelerine geçebilmektedir. Bu nedenle genital uçuk problemi olan insanların çamaşırları bile ayrı bir şekilde yıkanmalıdır. Aksi durumda bu uçuk sorunu aile içerisinde yayılabilir. Genital uçuk probleminde yapıla nen büyük problem kişilerin çekingenliklerinden dolayı doktora gitme isteklerinin olmamasıdır. Bu nedenle son derece büyük problemler oluşmaktadır. Özellikle gerekli müdahaleler yapılmadığı için kişilerin genital bölgesindeki uçuğun iltihap miktarının artması ya da kişinin uçuğunun yayılması gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır. Genellikle kişiler kendi içlerinde doktora gitmeyi kabul ederler. Fakat bu durumda da geç davranıldığı için tedavilerde zorluk çekilir. 

Genital Uçuk
Genital uçuğun en büyük nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel yollar ile bulaşan bu virüs temas ile bile bulaşma özelliği gösterdiği için en küçük cinsel ilişkide bile bu virüs kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu durum bazen anal yollar ile yapılan cinsel birleşmelerde de meydana gelen enfeksiyonların birleşmesi ile oluşabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında gerekli önlemleri almanız sizler için çok daha iyi olacaktır. ABD'de yapılan bir araştırmada ağız ve çevresinde görülen uçuk sorununun yüzdesi %86 iken genital uçuk probleminin yüzdesi %5 olarak hesaplanmıştır. Bu durumda ABD'de genital uçuk sorunu ile ağızda oluşan sorun arasında çok büyük farklar vardır. Günümüzde insanlarda yirmi ile otuz yaşları arasında çok karşılaşılan bu gibi durumlar bazen daha erken yaşlarda ya da daha geç yaşlarda görülebilmektedir. Genel nedeni bir virüs olan bu hastalığın iyileşmesi oldukça zordur. Virüslerin sık sık yenilenmesi ve ortadan kalkmış gibi görünerek tekrar ortaya çıkması durumu nedeni ile bu hastalığın ortadan kaldırılması son derece zor olabilmektedir. Bu durumun yanında kişilerin yaraya teması ve aynı şekilde diğer insanlara teması ile sorun direk olarak başka kişilere de geçebilmektedir. 

Belirtiler:
 • Genital uçuk sorununda en büyük belirti kişinin genital bölgelerde ya da yakınlarında ilk olarak oluşan kabarma ve kızarıklık durumlarıdır. Bu durumlar sırasında bazı kişilerde tatlı bir kaşıntı durumu görülebilmektedir. Fakat bu durum çok kısa bir süre sonra yerini yavaş yavaş yara ve iltihaba bırakacaktır. 
 • Bazı kişilerde genital uçuk sorunu yaşadıklarında bu bölgelerinde şiddetli kaşıntılar görülebilmektedir. Bu durumda genellikle kişiler mantar sorunundan şüphelenirler fakat zamanla bu durumun mantar değilde genital uçuk sorunu olduğu anlaşılabilir. 
 • Çok nadir olarak görülen yüksek ateş, mide bulantısı ve diğer sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  
 • Son olarak bu hastalık kişilerde herhangi bir belirti göstermeden varlığını sürdürebilmektedir. 
]]>
Yanakta Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/yanakta-ucuk.html Sat, 01 Dec 2018 13:19:37 +0000 Yanakta uçuk, Halk dilinde uçuk diye bilinen iltihaplı bir yara olan uçuk, en çok verdiği kötü görüntüden dolayı rahatsızlık vermektedir. Hemen hemen her insan uçuk problemi yaşar. Bir enfeksiyon hastalığı olan bu uçuk, ya Yanakta uçuk, Halk dilinde uçuk diye bilinen iltihaplı bir yara olan uçuk, en çok verdiği kötü görüntüden dolayı rahatsızlık vermektedir. Hemen hemen her insan uçuk problemi yaşar. Bir enfeksiyon hastalığı olan bu uçuk, yanakta çıkabileceği gibi yüzün her hangi bir yerinde çıkabilir. Genelde dudak ve dudak çevresinde çıkan bu hastalık göz çevresinde çıkara tehlike arz etmektedir. İnsanların çoğu zaten küçük yaşlarda bu hastalıkla tanışmıştır.
Özellikle yüz çevresinde, deride kaşıntı, kabarma, ve ağrılarla görülen virüs enfeksiyonlara uçuk adı verilir. Uçuğun ana kaynağı olan harbes simplex denilen virüsün bulaşmasıdır. İnsanların bazıları bu virüse karşı bağışıklık kazansa da, bazıları virüsü hemen kaparlar. Stres, ateş, güneşlenmek, uzun süren yolculuklar yanakta çıkan uçuğun, yada yüzün her hangi bir bölgesindeki uçuk tekrarına sebep olabilir. 
Uçuk, insan derisinin her yerinde çıkabilir. Ancak en fazla görüldüğü yerler, yüz bölgesidir.dudak, ağız ve çevresi, genital bölgede de çıkabilir. Uçuk genelde ilk çıkarken büyük bir sivilce görünümünde olur. İğne başı kadar su dolu kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Kaşıntı ve ağrıyla seyreder. iki veya üç gün içinde kuruyup kabuk bağlayabilir. Eğer ilk defa çıkan bir uçuk ise çok ağrı ve kaşıntı hissettirir. Fakat vücudun her hangi bir bölgesinde sık sık tekrarlanıyor ise hafif şiddetli olur. Genital bölgede çıkan uçuk idrar yaparken bile zorlar. Ateş yapar ve o bölgedeki bezelerin şişmesine neden olmaktadır.
Yanakta Uçuk
Uçuk taşıdığı virüs nedeni ile bulaşıcı bir hastalıktır. İlk çıktığı kabarcıklı ve kabuklanmaya başladığı dönemde bulaşma riski daha çok olur.  Bu nedenden dolayı bu virüsü taşıyan kişilerle temas edilmekten kaçınılması gerekmektedir.

Uçuğa karşı alınacak tedbirler:
 • Dengeli beslenme ve normal bir uyku düzeni
 • Güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanma
 • Tokalaşma ve öpüşmeler den kaçınma
 • Havlu, kıyafet, mendil gibi eşyaları başkaları ile paylaşmama
 • Kişisel eşyaları birbirine vermeme
 • Stresten kaçınma
Bu önlemler alındığı taktirde uçuk hala tekrarlanır ise, vücudun direnci düşmüş olabilir. En yakın zamanda bir hekime başvurulmasında fayda vardır.
]]>
Göz Uçuğu https://www.ucuk.gen.tr/goz-ucugu.html Sat, 01 Dec 2018 22:17:30 +0000 Göz uçuğu, aslında insanların çok alışık olmadığı durumlar arasında yer almaktadır. Aslında insanlar her ne kadar bu duruma alışık olmasalar bile bu durum birçok insanın yaşamında çok büyük olumsuzluklara neden olabilm Göz uçuğu, aslında insanların çok alışık olmadığı durumlar arasında yer almaktadır. Aslında insanlar her ne kadar bu duruma alışık olmasalar bile bu durum birçok insanın yaşamında çok büyük olumsuzluklara neden olabilmektedir. Genellikle dudaklarda ve ağız çevresinde görülen uçuk sorunları aslında farklı bir şekilde gözler üzerinde de görülmektedir. Hemen hemen her yaşta görülebilen göz uçuğu sorunu, HSV adındaki bu virüs gözler üzerinde görülecek ise ilk olarak kişide küçük su kabarcıkları ile ortaya çıkabilmektedir. Göz uçuğunun oluşmasında en büyük etken tabi ki enfeksiyonlardır. Göz üzerinde oluşan enfeksiyonlar nedeni ile HSV virüsünün tamamlanması ile bu gibi hastalıkların oluşumu oldukça rahat bir şekilde gerçekleşir. Günümüzde insanlarda oluşan uçuklarda aslında herhangi bir sonuca rastlanmasa da göz uçuğunun alerjik problemlerden dolayı oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu gibi durumlar oldukça yaygın olarak görülen durumlar olduğu için yapılan araştırmalar sonucunda kişileri bu problemi yaşamasında en büyük etken alerjik sorunlar olduğu anlaşılmıştır. Göz uçuğu olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olmaları gerekmektedir. Genellikle göz kapaklarında etkisini gösteren göz uçuğu kişide zaman geçtikçe daha da artacağından erken teşhis her zaman kişiler için çok daha iyi olacaktır. Aksi durumlarda sorun hızla büyüyerek kişilerin göz uçuğu sorununda yapılacak olan tedavilerin cevapsız kalmasına kadar kişiyi sürükleyebilmektedir. Bu nedenler sizlerde göz uçuğu sorununda tedavileri aksatmamaya özen gösterin.

Göz kapağı ve çevresinde görülen göz uçuğu çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Göz uçuğunun insanlarda estetik problemlerin yanında en büyük rahatsızlığı da şiddeti ağrılara neden olmasıdır. Saydam ve küçük yapılarda olan uçuklar zamanla büyüyerek kişinin göz kapağının yarı düşmesine neden olabilmektedir. Bu durumda kişinin görüş kalitesi de olumsuz bir şekilde etkilenecek ve kişinin yaşadığı problemler artacaktır. Göz uçuğu genellikle bir iki hafta içerisinde iyileşir. Fakat her ne kadar hızlı iyileşirse iyileşsin göz uçuğu mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmelidir. Çünkü göz çevresinde ya da göz kapağında görülen göz uçuğu bazen iyileşmeyerek çok inatçı bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlar kimi zaman şiddetlenerek kişilerde kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilmektedir. Böylesine büyük tehlikeleri olan durumların aksatılması çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli müdahaleleri yaparak doktorunuza muayene olan ve doktorunuzun tavsiyelerine özen gösterin. İnsanların stres durumları çok büyük sorunları ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 

Göz Uçuğu
Kış aylarında aşırı soğuklar ve bunun yanında bayanlarda görülen adet dönemlerinde kişinin vücudu son derece savunmasız bir hal alır. Bu nedenlerle kişinin vücudundaki enfeksiyonlar ve virüsler harekete geçerek kişilerde bu gibi büyük problemlere neden olabilir. Eğer kişilerde görülen göz uçuğu sorunu her iki gözde de görülen bir durumsa bu durum kişideki bağışıklık sisteminin zayıflığını göstermektedir. Bağışıklık sistemi sorunu olan kişiler eğer göz uçuğu problemi ile karşı karşıya kalırlar ise bu durumda bu hastalığın tedavisi çok daha zor olabilir. İşte tüm bu durumlardan korunmak için yapılacak birçok şey vardır aslında. Bunlar özellikle uçuk sorunu olan kişilerle temas etmemek ve aynı zamanda bu kişilerin kullandığı tüm eşyalardan uzak durmak, çocuklarla, akrabalarda ve diğer durumlarda sık sık öpüşülmemelidir, Uçuk varsa bile ya da başka bir kişide varsa bu uçuklara dokunulmaması gerekir, Aşırı stres, yorgunluk, korku durumlarından uzak durulmalıdır. İşte bu önlemleri alarak sizde büyük oranda uçuk sorunundan uzak durmuş olursunuz. 
]]>
Ağız İçi Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/agiz-ici-ucuk.html Sun, 02 Dec 2018 17:15:48 +0000 Ağız İçi Uçuk, Ağız ülseri yada aft olarak da adlandırılmakta olan ağız içi  uçuk, tıbbi olarak nedeni henüz tam olarak belirlenemeyen doku bozuklukları olmaktadır. Ortası beyaz renkte, sarı veya gri renkte Ağız İçi Uçuk, Ağız ülseri yada aft olarak da adlandırılmakta olan ağız içi  uçuk, tıbbi olarak nedeni henüz tam olarak belirlenemeyen doku bozuklukları olmaktadır. Ortası beyaz renkte, sarı veya gri renkte olan ağız içi uçuk ağız içi yaralarıyla aynı olmaktadır. Ağız içi uçuklar çok can yakıcı olan yaralardır ve mutlaka ağız içerisinde oluşur. Çoğu zamana aynı anda birkaç tane ağız içi uçuğu görülebilir. Ağız içi uçuğu  daha çok bayanları etkilemiş olduğu görülmekle beraber çocuk yaşlardan itibaren hemen hemen herkeste görülmektedir. 5-10 gün arasında iyileşme gösterir ve tekrarlayıp tekrarlamayacağı kişiye göre değişmektedir. Ağız içi uçuğu genel olarak nedeni bilinmese de diş macunu kullanımından, yiyeceklere uzanan farklı etkenler sayılmaktadır. Bu etkenleri sıralamadan önce ağız içi uçuk bulaşıcı olmadığını da belirtelim.

Ağız İçi Uçuk Nedenleri:

 • Fiziksel Travmalara bağlı: Yanlışlıkla yanağı ısırmadan dolayı, çok sıcak yiyecekler yada içecekler tüketmek, sivri bir cisimle ağız içinin tahriş olması yada protez dişler ağız içerisinde uçuğa sebep olacak fiziksel travma örneklerindendir.
 • Yiyeceklere bağlı: Asitli olan yiyecekler ve asitli içecekler ağız içi uçuk oluşumunu tetikler. Burada asitli içeceklerden kasıt olarak sadece kola ve gazoz gibi içecekler olmamaktadır. Örnek verecek olursak portakal suyu ağız uçuğu olan kişilerde veya hassas bir ağız dokusuna sahip olan kişilerde en fazla şikayete neden olan içeceklerin başında gelmektedir. Sadece portakal suyunun değil genel olarak turunçgillerin asit oranı yüksek olmaktadır. Asit oranı yüksek meyvelerin haricinde sirke tüketilmesi, sirkeli sosların ağızla temas etmesi, tuzlu yiyecekler, baharatlı yiyecekler, acı olan yiyecekler, turşu türü yiyecekler, çerez ve pek çok kimyasal içeren hazır gıdalar ağız içi uçuk olmasına neden olur.
 • Alerjiye bağlı: Yiyecek alerjilerinin %90'ı süt ürünleri, fıstık çerezi, fındık, soya sosu, balık ürünleri, buğday yada kabuklu deniz ürünlerinin tüketilmesinde alerjiyi tetiklediği görülmektedir. Histamin salgılanması sonucunda ağız içinde hücre ve dokular zarar görmesinden dolayı ve alerjik semptomlardan biri olarak, ağız içi uçuk meydana gelir.
 • Mide mikrobuna bağlı: Helikobakter pilori adıyla bilinmekte olan mide mikrobu, B12 vitaminin gibi bazı vitamin eksikliğinin yanı sıra ağız içi uçuğa neden olabilir. Ağız içi uçuk nedenleri araştırılırken genel olarak ağız içi uçuk sadece ülser gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına da neden olan mide mikrobu, son derece yaygın olarak beliren bir sağlık sorunu olmaktadır. Ağız içi uçuk probleminin altında mide mikrobu yatıyorsa eğer bu durum tedavi edilmeden ağız içi uçuktan kurtulmak mümkün olmaz.
 • Sigarayı içmeye veya sigara bırakmaya bağlı: Her fırsatta sigara içmenin zararları konu edilmektedir, Birden bire sigara bırakma kesinlikle zarar oluşturur bunu herkes duymuştur ve sizi şaşırtmış olabilir.

Ağız İçi UçukAğız İçi Uçuk Tedavisi

Ağız içi uçuk için 7-8 damla anason yağını 1 bardak suya ilave edelim ve ağızda gargara edelim. Bu sayede ağız içerisinde oluşan uçuk yok olacaktır. Ağız içi uçuk tedavisi için armut tüketilmelidir yada armut hoşafı ağız içi uçuğa iyi gelir. Ayva ağız içi uçuk yok edilmesinde önemli bir rol oynar. Biber ağız içi uçuk oluşumu giderir. Böğürtlen ağız içi uçuk için oldukça faydalı olmaktadır. Bir tutam böğürtleni ve yaprağını 1 bardak suda kaynatalım. Kaynayan böğürtlen suyu ile ağız gargara edilir bu sayede ağız içi uçuktan kurtulmuş oluruz.

]]>
Burunda Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/burunda-ucuk.html Mon, 03 Dec 2018 13:57:58 +0000 Burunda uçuk, aslında insanların çokta duymadıkları durumlar arasında yer almaktadır. Çok alışagelmiş bir durum olmayan burun uçuğu en az diğer uçuklar kadar etkili ve bazen diğer uçuklardan çok daha fazla kişileri rahatsı Burunda uçuk, aslında insanların çokta duymadıkları durumlar arasında yer almaktadır. Çok alışagelmiş bir durum olmayan burun uçuğu en az diğer uçuklar kadar etkili ve bazen diğer uçuklardan çok daha fazla kişileri rahatsızlıklar ile karşı karşıya bırakan bir durumdur. Kimi zaman kişilerde meydana getirdiği solunum problemleri, kimi zaman meydana getirdiği şiddetli ağrılar nedeni ile burun uçuğu çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Burun uçuğu hemen hemen her yaştaki insanda görülebilen durumlardandır. Son derece şiddetli bir şekilde varlığını sürdüren bu uçukların baş nedenlerinden biri ise tabi ki HSV-1 virüsüdür. Bu virüs, insanların vücudunun herhangi bir bölgesin oluşan tüm uçuk türlerinin en büyük nedenidir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum bazen burunun ucunda ya da iç kısımlarında etkili olsa bile aslında genellikle burun içerisinde görülen bir durumdur. Bu durumun burun içinde görülmesi ile kişinin estetik problemler yaşaması önlenmiş olmaktadır. Birçok zaman insanların dudaklarında görülen uçuk problemleri kişilerde saplık sorunlarının yanı sıra dış görünüşte de problemlere neden olsa bile aslında burun uçuğu böyle bir duruma neden olmaz. 

Bilindiği gibi tüm uçuklarda bulaşma riski vardır. Tüm uçuklarda olduğu gibi bu uçuklarda da bulaşma riskinin olması insanların bazı önlemler alması gerekmektedir. Uçuk problemi bulunan insanların eşyalarından uzak durulması gibi, uçuklara temas gibi durumlardan uzak durulması gibi önlemler birçok zaman sizleri bu gibi sorunlardan uzak tutmak için yeterli olacaktır. Sizlerde çevrenizde burun uçuğu sorunu yaşayan bir kişi görürseniz gerekli önlemleri alarak birçok sorundan korunabilirsiniz. Bazen burunda uçuk kronik bir özellik göstererek bebeklerde bile görülebilmektedir. Genellikle bağışıklık sistemi düşük insanlarda görülen bu gibi durumlar insanları stres, uyku, aşırı yorgunluk ve uyku gibi zayıf anlarında yakalayarak etkilemektedir. Bu gibi durumlar nedeniyle sorunlar çok daha büyüyerek kişilerde solunum sorunlarına neden olmaktadır. 

Burunda Uçuk
Belirtileri:
 • Burun uçuğu sorununun en büyük belirtisi öncelikle burun deliğinin görünen kısımlarında başlayarak burun içerisine doğru giden kızarıklıklar ve kabarıklıklardır. Bu kabarıklıklar kişinin eli ile rahatlıkla hissedilir. 
 • Burun içerisinde su birikmesine bağlı olarak oluşan kabarıklıklar kişinin burnunun dış taraflarına dokunması ile şiddetli ağrıların meydana gelmesi durumu ile son derece büyüyebilmektedir. 
 • Burun içerisinde meydana gelen iltihaplanmalar eğer aynada bakıldığında görülüyorsa bu durumlarda da iltihaplanma sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Sizlerde de bu gibi belirtiler var ise gerekli önlemleri alarak birçok sorundan korunabilirsiniz. 
Burun uçuğu, diğer uçuklar gibi son derece bulaşıcı özellikle gösteren bir durumdur. Son derece hızlı bulaşabilen bu gibi durumlar normal insanlarda aslında iki hafta kadar bir sürede kendiliğinden yok olsa da kişilerde şiddetli yaralara neden olabilmektedir. Bu nedenle burun uçuğu sorununda yapılması gereken en önemli şey tabi ki uzman bir doktora giderek sorunların çok daha hızı çözülebilmesi için gerekli olan kremlerin alınarak kullanılmasıdır. Kullanılan kremler birçok zaman burun uçuğu sorununun çok daha hızlı iyileşmesini ve iyileştikten sonra derin lekeler oluşturmasını önleyebilmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli müdahaleleri yaparak burun uçuğundan çok daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki burun uçuğu tam olarak iyileşmiş gibi görülse bile burunda uçuğa neden olan virüsler hala vücudunuzda bulunur ve sizleri zor durumlara  sokabilir. 
]]>
Çenede Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/cenede-ucuk.html Mon, 03 Dec 2018 23:54:10 +0000 Çenede Uçuk, herpes virüs adı verilen küçük canlıların deride meydana getirdiği içi sıvı dolu küçük kesecikler yani veziküllere uçuk denilmektedir. Tıp dilinde uçuk herpes simpleks olarak bilinir, halk dilinde ise Çenede Uçuk, herpes virüs adı verilen küçük canlıların deride meydana getirdiği içi sıvı dolu küçük kesecikler yani veziküllere uçuk denilmektedir. Tıp dilinde uçuk herpes simpleks olarak bilinir, halk dilinde ise uçuk diye bilinir. En çok ağızda ve dudaklarla cinsel bölgede oluşum gösterir. Uçuk çıkacak yerlerde yanma, batma gibi hisler duyulmaktadır ve kırmızı, hafif şiş bir zeminde yuvarlak, içi saydam sıvı dolu kesecikler belirti gösterir. Daha sonra içerisindeki sıvı bulanıklaşır ve üzeri esmer bir kabukla kaplanır. Kabuk birkaç gün içerisinde düşer ve 1-2 hafta içerisinde tamamen kaybolur. Uçuk bazı enfeksiyon hastalıklarında, aşı ve enjeksiyonlardan sonra meydana gelebileceği gibi korku ve heyecan esnasında, adet dönemlerinde de görülebilir. Bayanlarda gebeliğin 3. ayı ile 6. aylarında görülen ve doğumdan sonra kaybolan şekline her­pes gestationis adı verilir. Şiddetli kaşıntı ve sivilcenin bütün şekilleri bulunmaktadır. Kan­da eozincfil madde vardır. Anne için zararsız olan hastalıklar çocuk için tehlike arz edebilir. Herpes simplekste tedavisi için yerel olarak antiseptik solüsyonlar ve kortizon uygulanmaktadır. Talk pudrası ve alkol pansumanı uçuktan dolayı oluşan kaşıntıya faydalıdır. Ağızdan C vitamini takviyesi yapılır. Bunu yanı sıra otohemoterapi yani hasta­nın kendi kanını kendisine enjekte edilmesiyle  bir tedavi de uygulanmaktadır. Uçuk rahatsızlığı yani herpes simpleks virüsü denilen bir virüsün sebep olduğu, cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalık olmaktadır. Virüsler daha çok ağız kısmında, burunda, çenede uçuk görülürken, genital bölgede yer alan virüslere de rastlanmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan, viral enfeksiyonların sonucunda bitkinleşen çocukların vücuduna giren herpes simpleks virüsü uçuk hastalığına neden olmaktadır.

Herpes tipi virus nedeniyle oluşan uçuk ve ateş kabartıları ağrılı olmaktadır. Dudaklarda, burnun altında ve çenede uçuk içi sıvı dolu kabarcıklar halinde görülür. Soğuk yaralar virüsten dolayı oluşur ve oldukça bulaşıcıdır. Genel olarak ateşten, hastalıklardan, deri yaralanmalarından, güneş ışığı etkisinden, bayanlarda adet oluşumunda veya stresten dolayı başlangıç gösterir. Çenede uçuk deri üzerinde patladığı zaman kurur, kabuk tutar ve bu kabuklar da zaman içerisinde düşer. Ateşe bağlı olarak çenede uçuk kabarcığı genel olarak 10 gün devam edebilir.

Çenede oluşan uçuk bulaşıcı mıdır

Normal halinde seyreden çene uçuğu zaten bulaşıcıdır. Bu duruma ki kişi ile yakın temas ve ortak eşya kullanımına dikkat edilmelidir. Fakat uçuk virüsten oluştuğu için ve bu virüste vücudu terk etmediğinden dolayı o an kişide aktif bir uçuk yok ise bile bulaşıcıdır. Çenedeki uçuklarda bulaşma deride herhangi bir oluşum yokken bulaşma özelliği taşımasıdır. Hastalar yanlış bir bilgiye sahip olarak ancak belirtiler varken bulaştığını düşünmektedir. Hiç bir hastalık belirtisi olmadan virüs yayılabilmektedir.

Çenede Uçuk Tedavisi

Çenede oluşan uçuğu temiz tutmalısınız ve kesinlikle sıkmayın yada uçuk yarasını kaldırmaya çalışmayın. Gözlerinize, cinsel organlara veya başka bir kişiye dokunmadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Görünmeyen yaralarınız olsa bile başka birisini enfekte edilebilir. Tabaklarınızı ve bardaklarınızı başkalarıyla ortak kullanmayın. Eczaneden alınacak olan standart uçuklarda kullanılan yada açık yara ilaçları kullanılması gerekmektedir. Bazı durumlarda diş hekiminiz anti virütik bir ilaç önerilmektedir. Çenede uçuk tedavisi yapılmadan önce mutlaka uzaman bir doktora görünmek en doğrusu olacaktır. Bu hususta doktorun önermiş olduğu tedavi uygulanacak olup gerekli olan tıbbi destek yada doğal yollardan elde edilen şifalı bitkiler çenede uçuk tedavisinde kullanılacaktır.

]]>
Bebeklerde Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/bebeklerde-ucuk.html Tue, 04 Dec 2018 00:59:29 +0000 Bebeklerde Uçuk, Uçuğun sebebi dudak, genital bölge, ağız, burun delikleri çevresinde görülen Herpes Simplex diye adlandırılan bir virüstür. Vücuda giren bu virüs sinir lifleri boyunca ilerleyerek sinirlerin köklerine yerle Bebeklerde Uçuk, Uçuğun sebebi dudak, genital bölge, ağız, burun delikleri çevresinde görülen Herpes Simplex diye adlandırılan bir virüstür. Vücuda giren bu virüs sinir lifleri boyunca ilerleyerek sinirlerin köklerine yerleşerek ömür boyu burada kalırlar.  Uçuk genelde fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde belirir. Ağız çevresi, nadiren vücudun diğer bölgelerinde ve yüzde görülür. Bazı hassas ciltlerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde görülebilir. Uçuğa yol açan bu virüs için herhangi bir ilaç ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bebekler uçuğa karşı yetişkinlere göre daha hassastır.

HSV virüsünün iki tipi vardır:

Birincisi, dudaklarda ve dudak çevresinde uçuklara sebep olan virüstür. 

İkincisi ise; ergenlerde ve yetişkinlerde genital bölgeye yerleşen virsülerdir. Diğer adı Genital Herpes'tir. Bu virüs yeni doğanlarda hastalığın en sık nedenidir.

Uçuğun  aşırı yorgunluk, ateş, uykusuzluk, travma ve hormonal değişiklik gibi durumlarda görülme ihtimali yüksektir. Uçuk ağrılı geçer, oluşan kabarcıklar patlayarak kabuklandıktan sonra 7-10 gün içinde yok olur. Bu iyileşme sürecidir. Uçuklu kısmın patlatılması veya yolunması bulaşma riskini artırır. Oluşan kabarcıklar zamanla kendiliğinden yok olacağı için bu baloncuklarla oynayıp patlamasına sebep vermek, uçuğun başka yerlere de dağılmasına neden olur. Kabarcıkların içinde biriken suyun farklı yerlere temas etmesi durumunda uçuk o suyun temas ettiği bölgede de belirir. Uçuk bir kaç günden sonra kurumaya başlar, kuruyan kabuklara kesinlikle dokunulmaması gerekir. Yara ortadan kalktıktan sonra leke oluşabilir. Özellikle koyu renkli tenlerde yaraların bıraktığı izlerin kaybolma süreci çok uzundur. Bu gibi nedenlerden oluşan bu lekeler çoğu kişiyi rahatsız etmektedir. Uçuk kaşınma, yanma, oluşan bölgede gıdıklanma hissi ile başlar sonrasında o bölgede kızarma, şişme ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar patlayarak ülser oluşur. Uçuğun bu dönemi ağrılı olur. Zamanla kuruyup çatlar ve açılarak yara haline gelir, kabuklanma başladığında yara küçülmeye başlar. Uçuğun sık tekrarladığı hastalarda, özellikle yüz bölgesinde tedaviye direnci yüksek kalıcı lekeler ve iz bırakabilir.  Uçuğu olan kişilerin havlu, çatal, bıçak gibi kişisel eşyalarını kullanmamak gerekir. Öpüşmek de uçuğun bulaşma riskini arttırır. 0-5 yaş arasındaki kişilerde uçuğun görülme oranı daha yüksektir. Çocuklar uçukluyken kesinlikle öpülmemelidir. 

Bebeklerde Uçuk

Tedavisi Nasıl Olur

Uçuğa kesinlikle dokunulmamalı, içi sıvı dolu baloncuklara dokunulmamalıdır. Dokunulması zorunlu durumlarda eller temiz bir şekilde yıkanmalıdır. Makyajlarını temizleyen kişilerde temizlik esnasında çok dikkat etmeleri gerekir ve kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır.

Uçuğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Saf vanilya ekstresi uçuk çıktıktan sonra iyileşmeye yardımcı olan ve bu süreyi kısaltan doğal bir üründür. Bir parça pamuğu saf vanilya ekstresine batırdıktan sonra uçuğun üzerinde, fazla bastırmadan bir dakika kadar gezdirin. Uçuğun çevresine de bir miktar sürülebilir. Vanilyayı sürdükten sonra yıkamamak gerekir ve gün içinde 3-4 kez bu uygulama tekrarlanmalıdır. Meyan Kökü  içerdiği asit nedeniyle Japonya’da hepatit C tedavisinde kullanılan meyan kökü de uçuğu geçirmede oldukça etkilidir. Hem uçuğa neden olan virüsün daha geniş bir alana yayılmasını önler hem de uçuğun kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı meyan kökünün istenilen kıvama gelmesi için 1-1.5 çay kaşığı su yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımı uçuk üzerinde, çevresinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. İhtiyaca göre günde 1-2 kez tazeleyebilirsiniz. Alternatif olarak meyan kökü tozunu vazelinle karıştırarak kullanabilirsiniz.

]]>
Hamilelikte Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/hamilelikte-ucuk.html Tue, 04 Dec 2018 18:00:30 +0000 Hamilelikte uçuk, normal zamanlarda görülen uçuk sorunlarına göre çok daha büyük problemlere neden olmaktadır. Genellikle ağız ve ağız etrafında görülen uçuklarda kişi hamile olduğu için kişinin uçuk tedavisi için kulla Hamilelikte uçuk, normal zamanlarda görülen uçuk sorunlarına göre çok daha büyük problemlere neden olmaktadır. Genellikle ağız ve ağız etrafında görülen uçuklarda kişi hamile olduğu için kişinin uçuk tedavisi için kullanması gereken ilaçları kullanamaması nedeni ile çok daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Hamilelik dönenimde anneni vücudu son derece hassastır. Bilindiği gibi hassas bir vücutta virüsler son derece daha aktif davranarak bağışıklık sistemine baskın gelirler. Bu durumda özellikle anne adayları birçok virüsten etkilenerek kimi zaman nezle, soğuk algınlığı gibi sorunlarla karşılaşırken kimi zaman da diğer virüs hastalıklarına yakalanabilirler. Bu durumun yanı sıra kişilerde uçuk virüsleri daha önceden varsa bu virüslerde harekete geçerler. Kimi zaman hamilelik stresi nedeni ile baskın düşen vücutta başta ağız ve çevresi olmak üzere genital bölgelerde dahi bu gibi uçuk sorunları görülebilmektedir. Aslında hamilelikte uçuk sorununun meydana gelmesine neden olan en büyük etken tabi ki kişinin vücudundaki hormonal değişikliklerdir. Kadınlarda hamilelik nedeni ile ciddi hormon değişiklikleri olur. Hormonların miktarının oldukça etkili bir şekilde değişmesi nedeni ile sorunlar oldukça hızlı bir şekilde artabilir. Miktarı değişen hormonlar sadece uçuk durumu değil kişinin vücudunda birçok farklılığın meydana gelmesine neden olabilmektedir. 

Hamilelikte Uçuk
Hamilelikte uçuk probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bahsedecek olursak eğer;
 • Hamilelik döneminde insanlarda ciddi bağışıklık sistemi değişiklikleri olur. Bu gibi durumlarda bazı kadınlarda bağışıklık sistemi artarken bazı kadınlarda da azalma durumu gözlemlenir. Son derece yaygın olarak görülen hamilelikte uçuk durumu hamilelikte azalan bağışıklık sistemi nedeni ile çok daha fazla görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun tedavisi kişinin hamile olmasına bağlı olarak değişiklikler gösterdiği için çok zor durumlarda kalınabilir. Bu nedenle hamilelikte kişilerde çok fazla uçuk tedavisi yapılamamaktadır. 
 • Bir diğer neden ise hamile olan bayanlarda sinirlilik ve aşırı stres durumlarının çok fazla görülmesidir. Sık sık sinirlenen ya da stres olan hamile bayanlarda uçuk sorunuyla karşılaşılmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi durumlardan korunmak için sizlerde hamilelik döneminizde gereksiz streslerden ve sinirlilik durumlarında uzak durmalısınız. 
İşte bu iki neden hamilelikte görülen uçuğun en büyük etkenleridir. Hamilelikte uçuk sorunun en büyük tehlikelerinden bir tedavisi zor olmasıdır. Bu durumun yanında asıl en büyük tehlike genital bölgelerde hamilelik döneminde görülen uçuk sorunun doğum sırasında bebeğe bulaşma durumudur. Çokça karşılaşılan bu sorun bebeğin hassas vücudunun doğum sırasında uçuk bulunan bölgeye temas etmesi nedeni ile bu virüslerden etkilenir ve daha küçücük bebekte uçuk problemi görülür. Bu gibi durumlar çok büyük riskler teşkil etmiş olur. Bu nedenle genital bölgelerde uçuk bulunan anneler birçok zaman bu riskin bulunması nedeni ile sezaryen yöntemleri doğum yaparlarsa bebeğin sağlığı çok daha iyi bir şekilde bu durumdan etkilenecektir. Hamilelikte uçuk tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki ağız yolu ile uçuk tedavisidir. Hamilelikte bebeğin ve annenin olumsuz etkilenmemesi için ağızdan tedavi çok tercih edilmemektedir. Bu nedenle genellikle diğer bir yöntem olan dışarıdan tedavi yöntemleridir. İşte bu yöntem hamile bir kişinin en çok tercih etmesi gereken yöntemler arasında yer almalıdır. Bebeğe herhangi bir zararı olmayan bu gibi durumlar genellikle deri üzerinde uçuğa uygulanan krem tedavileridir. Tıbbi olarak üretilmiş olan bu kremle hamilelikte uçuk sorununda yapılabilecek en önemli tedavidir. Bu tedavi sayesinde vücuda kimyasal ilaç girmediği için bebeğin sağlığı korunmuş olur.
]]>
Vajinada Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/vajinada-ucuk.html Wed, 05 Dec 2018 13:33:22 +0000 Vajinada uçuk, problemi günümüzde insanların çok karşılaştıkları fakat sosyokültürel değerlerden dolayı kimseye söylemedikleri durumlardan biridir. Aslında bu gibi durumlar son derece tehlikeli durumlara neden olabileceği i Vajinada uçuk, problemi günümüzde insanların çok karşılaştıkları fakat sosyokültürel değerlerden dolayı kimseye söylemedikleri durumlardan biridir. Aslında bu gibi durumlar son derece tehlikeli durumlara neden olabileceği için kesinlikle dikkate alınması gereken ve aynı zamanda bir doktor kontrolü altında olması gereken durumlardan biridir. Son derece yaygın olarak görüle bu uçuk problemleri vajina ve çevresinde görüldüğü için sadece bayanlarda görülen bir durumdur. Fakat  vajina ve çevresinde uçuk olan bir bayana girilecek en küçük ilişkilerde bile bu virüsün diğer sex partnerini cinsel organına da bulaşması durumu çok büyük bir ihtimaldir. Son derece bulaşıcı bir özelliği olan uçuk virüsü en küçük temaslarda bile diğer kişilere geçerek en geç bir hafta içerisinde etkilerini gösterebilmektedir. Vajinada uçuk problemine neden olan durum HSV 2 virüsüdür. Bilindiği gibi vücudun diğer organlarında görülen uçuk problemlerin HSV 1 virüsü neden olur. Aslında ikisi arasında bulunan tek fark meydana geldiği organdır. Bu virüs oldukça inatçı ve sinsi bir virüstür. Kişilerde aslında iki hafta içerisinde kaybolur. Birçok kişi bu sorunun tam olarak ortadan kalktığını düşünürken aslında bu virüsün varlığı devam eder. Varlığı göz ile görülmeyen bu virüs kişinin zayıf anlarından ilki görüldüğünde etkisini tekrar göstererek gözle görülür hale gelir. Böylesine bir virüs tedavisi yapılırken tam olarak ortadan kaldırılsa bile tedavilere devam edilmelidir. 

Vajinada uçuk sorunu görülen kişilerde hamilelik durumu var ise bu durum son derece daha zor sorunlara neden olmaktadır. Hamile insanlarda bu gibi uçukların tedavisi oldukça zordur. Bunun nedeni ise tabi ki hamile insanlarda uçuk tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların kullanılamamasıdır. Bu ilaçlar bebeğe zarar verebileceği için anne adayının uçuklardan kurtulmak için bu gibi ilaçları kullanmaması gerekir. Bu durumda da sorunların ortadan kaldırılması hem çok daha zor olur hem de tedavi süresi oldukça uzar.  Bunun yanı sıra doğum sırasında bebeğin uçuğa teması bu uçuğun hızlı bir şekilde bebeğin vücudunda sorun haline gelmesine neden olacağı için kesinlikle çok büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Günümüzde hamile olan bayanlarda vajinada uçuk sorunu görülüyor ise bu durum anne adayına sezaryen doğum yapması tavsiye edilir. Aksi durumda anne adayının içerisinde olduğu uçuk problemi bebeklerde de etkili olabilmektedir. Vajinada uçuk sorunu eğer normal bir insanda görülüyorsa bu durumda yapılacak tedaviler çok daha kolay ve etkili olacaktır. Kişiye verilen tıbbi ilaçların bazıları ağız yolu ile kullanılır. Aynı zamanda kişinin vajinasında bulunan uçuklar için dışarıdan krem müdahalesi yapıldığı zaman son derece büyük faydalar görülebilmektedir.

Vajinada Uçuk
Nasıl Bulaşır

Vajinada uçuk sorununun en çok bulaşma durumu cinsel birleşmedir. Uçuk problemi olan bir kişi ile en küçük temaslarda bile bu sorun diğer kişiyi etkileyeceği için en kolay bulaşma durumu bu şekilde gerçekleşmektedir.
Bu durumun yanı sıra bir diğer bulaşma durumu ise tabi ki kişilerin kullandığı eşyaların ya da kıyafetlerin başkası tarafından kullanılması durumudur Bu durum özellikle aile bireyleri arasındaki ortak kullanılan banyo lifleri ya da banyo havluları gibi eşyalardan diğer kişilere geçerek en fazla bir hafta içerisinde etkilerini ortaya çıkaracaktır. Bu gibi durumlardan korunmak için vajinada uçuk sorunu olan kişilerin bu gibi durumlara dikkat ederek ortak kullanılan bu eşyaları kişiselleştirmesi gerekmektedir. 
Bu durumun yanında yine vajinada uçuk sorunu olan kişinin uçuk ile oynamaması gerekmektedir. Aksi durumda yıkamayla bile geçmeyen bu virüsler diğer aile bireylerine geçebilir.
]]>
Sürekli Uçuk Çıkması https://www.ucuk.gen.tr/surekli-ucuk-cikmasi.html Thu, 06 Dec 2018 07:48:48 +0000 Sürekli uçuk çıkması, aslında uçuk problemi görülen insanların hepsinde meydana gelen bir durumdur. Genellikle ağız ve çevresinde görülen uçuk sorunu tabi ki vücudunda daha birçok yerinde görülebilmektedir. Görülen uçukl Sürekli uçuk çıkması, aslında uçuk problemi görülen insanların hepsinde meydana gelen bir durumdur. Genellikle ağız ve çevresinde görülen uçuk sorunu tabi ki vücudunda daha birçok yerinde görülebilmektedir. Görülen uçuklara arasında çok küçük farklılıklar olsa bile aslında uçuk probleminin meydana gelmesine neden olan an virüs aynıdır. Son derece bulaşıcı bir özellik gösteren bu virüslerin iyileştirilmesi de oldukça zordur. Bu nedenle bu virüsler üzerinde yapılan tedaviler biraz zorlayabilir. Özellikle sık sık uçuk çıkması sorunu olan kişilerde bu durum artık kronik bir hal almış olabilir. Sık sık uçuk probleminin görüldüğü kişilerde bu sorunun en büyük nedeni ilk zamanlar görülen uçukların önemsenmemesi ve gerekli önlemlerin alınmamasıdır. Bu gibi durumlar nedeni ile meydana gelen uçuk problemlerinde kişiler son derece büyük olumsuzluklarla karşılaşabilmektedir. Kişilerin uçuklarının sık sık iyileşerek tekrar görülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Birazdan bu nedenleri biraz daha detaylı olarak ele alacağız. Uçuk sorunu hemen hemen her insanda görülebilecek bir durumdur. Özellikle bağışıklık sistemi ve vücuttaki hormonlara birçok yerden bağlantısı olan bu durum kesinlikle dikkat edilmesi gereken ve gerekli tedavilerinin yapılması gereken hormonlardan biridir. Bazen müdahale edilmediğinde yayılma göstererek vücudun diğer bölgelerinde de etkili olan uçuk virüsü çok sinsidir. Bu nedenle iyileşmiş gibi gözükse de aslında bu virüs hala vücut üzerinde etkili olmaktadır.

Sürekli Uçuk Çıkması
Sık sık Uçuk Çıkmasının Nedenleri:
 • Sık sık uçuk problemi ile karşılaşan kişilerde bu durumun en büyük nedeni tabi ki gizli virüslerdir. İnsanların dudaklarında, gözlerinde, burunlarında, dillerinde ve hatta genital bölgelerinde oluşan uçukların en büyük nedeni uçuktur. Bu virüs yaklaşık iki hafta içerisinde gözle görülen belirtilerini ortadan kaldırabilir. Fakat aslında kişinin düşündüğü gibi ortadan kalkmaz. Bu nedenle uçuk sorununun tam olarak iyileştiği düşünülmemelidir.
 • Bir diğer neden ise kişinin sürekli olarak uçuklar ile ya da uçukların oluşturduğu yaralar ile oynaması ya da uğraşmasıdır. Bu kişilerde uçuk virüsleri hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Daha sonra eski bölgedeki virüs etkisini ortadan kaldırır ve bir süre sonra diğer bölgelerde etkilerini gösterir. Bu şekilde virüslerin zincir şeklinde devam eden uçuk kişiye etkilerini sık sık uçuk çıkması olarak gösterir. Bu nedenle kişiler bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. 
 • Kişinin bağışıklığı bu durumun meydana gelmesinde çok büyük etkilere neden olmaktadır. Kişiler birçok zaman vücuttaki virüsleri bağışıklık sistemi ile yenerler. Fakat bazı durumlarda kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığı için bu virüsler etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Kişilerin vücudunun en çok zayıfladığı durumlar ise tabi ki aşırı stres ve yorgunluk gibi durumlardır. Eğer kişiler sık sık stres, korku, aşırı yorgunluk gibi durumlar ile karşı karşıya geliyor ise bu durumda sık sık uçuk çıkması durumu meydana gelebilmektedir.
İşte bu durumlar nedeniyle birçok kişide uçuk çıkması gibi durumlar çok yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Bazen kişinin vücudunda görülen sürekli uçuk çıkması gibi durumlar sürekli olarak kişinin güneş ışığına maruz kalması ya da sık sık bu virüsün bulunduğu kişilerle cinsel ilişkiye girilmesi gibi durumlarda bu gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarla sık karşılaşan kişiler son derece dikkatli olarak tıbbi müdahalelere yönelmesi gerekir. 
]]>
Sarımsak Uçuğa İyi Gelirmi https://www.ucuk.gen.tr/sarimsak-ucuga-iyi-gelirmi.html Thu, 06 Dec 2018 08:08:59 +0000 Sarımsak uçuğa iyi gelir mi, Bu soruya cevap verebilmek için uçuk konusunda kısa bir bilgilendirme yapılacaktır.Halk aralarında uçuk  tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş meydana gelen hastalık anında her Sarımsak uçuğa iyi gelir mi, Bu soruya cevap verebilmek için uçuk konusunda kısa bir bilgilendirme yapılacaktır.Halk aralarında uçuk  tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş meydana gelen hastalık anında herkesin çok sık nefret ettiği ve sıkça içinde bulunduğu bir problemdir. İnsanlar bu uçuk virüsünün tam neden meydana  geldiğini halen bilmiyor. Esasen esas kaynağı da belirli olmuş değil. Malum bir şey varsa o da vücuda sinsice yerleşen ve her fırsatta kendisini ortaya çıkartan bir şey olduğudur. 

Uçuk virüsü araştırmalardan anlaşıldığı kadarıyla kişilerin genetik sisteminde başka bir deyişle Dna arasında bulunan ve kalıtsal model süregelen bir hastalıktır. İnsanların yüzde 80'i yaşamları süresince en az bir defa uçuk çıkartırlar. Bu rakam çoğunlukla çok sık daha çok olabilir. Zira uçuk çıkartan bir birey kesinlikle bir daha çıkartır.
 
Uçuğun sebepleri: 

Uçuk bağışıklık sisteminin zayıfladığı vakitlerde bilhassa başı gösteren bir virüs türüdür. Bu durum ise hastalanmak, yeterlidir beslenmemek, vücudu fit düşürmek ile gerçekleşir. Ayrıca psikolojik baskı, maneviyat bozukluğu da uçuğu tetikleyen mühim unsurlardır. Uçuk virüsünün tesirleri 24 saat öncesinden kaşıntı, kızarıklık benzeri biçimlerde meydana gelmektedir ve ardından iltihabi bir şişkinlik ile başı gösterir. Bu tesirleri zayıflatmak ve tedavi edilmesinde destekçi olmak üzere kullanılabilecek maddelerden bir tanesi alkoldür. Ayrıca antiviral detaylı ilaçlar, kremler de rehabilitasyonda etkin oyun oynar. Bu ilaçları konunun nihayetinde ayrıntılı incelenir. Uçuk şayet çok sık uzunca zaman iyileşmiyorsa riziko oluşturabilir. Bu vaziyetlerde hekime gitmenizde yarar var.

Sarımsak Uçuğa İyi Gelirmi
Uçuk rehabilitasyonunda etkin yöntem "sarımsak"

Eğer uçuk çıkardıysanız ve ilaç faydalanarak bağışıklık sisteminizi zayıflatmak istemiyorsanız ki virüs ilaçlara da zamanla direnç kazanarak bir zaman sonra etkilenmemeye başlayacaktır. Bu vaziyetler da kullanabileceğiniz hem hiç bir zararı olmamış benzer zamanda her an tesirini savunan yollar vardır. 
 • Uçuğun üzerine buz koyun ve zaman zaman bunu yineleyin. Bu uçuğun ağrısını azaltmada ve tesirini zayıflatmada destekçi olabilir.
 • Doğal antiviral detaylı meydana gelen ve ilaçlarla anında hemen benzer tesiri göstererek uçuk rehabilitasyonunda etkin bir olarak kullanılan bir başka yöntem ise  " Sarımsak "  kullanmaktır. Sarımsak ile uçuk üzerine sık sık bastırmadan masaj yapın ve suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bunu sıkça uygulayın ve uçuğunuzun iyileşmeye başladığını göreceksiniz. 
Tabii ki bu da anında tedavi gerçekleştirmeyecek; ama etkin olacaktır. Neticede mucize değil. Hastalıklarda doğanın bize verdiği hediyeleri kullanmakta yarar var. Neticede ilaçlar da bu maddelerden yapılıyor. Uçuk rehabilitasyonu amaçlı bununla birlikte kullanılabilecek doğal yollar yer almaktadır. Benzer sarımsak benzeri birtakım bir kaç nebat de uçuk rehabilitasyonunda ve ağrısının azaltılmasında etkin olmaktadır.  
Burada esas mühim meydana gelen puan natürel beslenmektir. Başka bir deyişle dünya boyu natürel beslenmek yalnızca uçuk değil çok sık hastalığın önlenmesinde ve bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasında çok sık mühim bir oyun oynar.

Peki Beden Uçuk Virüsüne Bağışıklık Kazanır mı 

İnsan vücudu çok sık hastalığa karşın doğduğu andan bu yana bağışıklık kazanarak büyür. Bu da küçükken geçirilen sağlık sorunlarının esasında geleceğe karşı bir öne hazırlık zamanı meydana geldiği ve ileride geçirilecek sağlık sorunlarının beden aracılığıyla eskiden algılanıp ona yönelik bir koruma mekanizması geliştirmesi manasına gelmektedir. Bağışıklık denilen bir şey benzer yaşadığımız bir vakası hafızaya almak benzeri bir vaziyettir. Söz gelimi eli ateşte ya]]> Geçmeyen Uçuk https://www.ucuk.gen.tr/gecmeyen-ucuk.html Fri, 07 Dec 2018 02:44:37 +0000 Geçmeyen Uçuk, özellik ile yüz, dudak ve çevresinde görülen içi su dolu kabarcıklara uçuk denmektedir. Herpes simplex denilen virüsün kişiye bulaşması sonucu oluşmaktadır. Bulaşıcı olan uçuk daha çok bebeklik çağların Geçmeyen Uçuk, özellik ile yüz, dudak ve çevresinde görülen içi su dolu kabarcıklara uçuk denmektedir. Herpes simplex denilen virüsün kişiye bulaşması sonucu oluşmaktadır. Bulaşıcı olan uçuk daha çok bebeklik çağlarında insanlara bulaşmaktadır. Uçuklu  olan kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşmaktadır.  Uçuk, ön belirtilerin ortaya çıkması ile beraber, açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcı olmaktadır. Çoğunluk ile  fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olmaktadır. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilmektedir. 
Geçmeyen uçuk, uçuk virüsü vücuda girip de o bölge de enfeksiyon yaptıktan sonra o bölgede ki sinirlere girerek yerleşir ve vücudun zayıf düştüğü anlarda çoğalır ve uçuk çıkmasına sebep olmaktadır. 
Geçmeyen Uçuk
 • Stres
 • Aşırı yorgunluk, uykusuzluk
 • Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları
 • Diğer enfeksiyonlar
 • Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilmektedir.
Geçmeyen uçuğu olan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri en etkili yoldur. Amino asit içerikli yiyecekler tüketmek faydalı olacaktır. Bu gıdalar arasında et, süt, yoğurt, balık, baklagiller, yumurta bolca aminoasit içermektedir. Çikolata, fıstık, kabuklu kuru yemişler, çekirdek türü gıdalar tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir. Şifalı bitkiler arasında bergamut, ıtır çiçeği, okaliptüs, çay çiçeği, lavanta gibi bitkilerin de antiseptik özelliklerinden dolayı uzun süren uçuklar da yardımcı tedavi olmaktadır.
]]>
Uçuk Merhemi https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-merhemi.html Fri, 07 Dec 2018 09:59:25 +0000 Uçuk Merhemi;  ağrılı ve bulaşıcı olan uçuk, vücut dengesini de derinden etkileyen virüs kaynaklı genellik ile dudak, damak, ağız kenarı, dil, yanak içleri ve diş etleri gibi bölgelerde görülen bir tür deri rahatsızl Uçuk Merhemi;  ağrılı ve bulaşıcı olan uçuk, vücut dengesini de derinden etkileyen virüs kaynaklı genellik ile dudak, damak, ağız kenarı, dil, yanak içleri ve diş etleri gibi bölgelerde görülen bir tür deri rahatsızlığıdır. Uçuklar, küçük olmalarına rağmen yemek yeme, konuşma gibi pek çok eylemi kısıtlamaktadır. Uçuğu olan kişilerin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyaları kullanmamalı ve uçuklu kişi ile öpüşmeme lidir. Uçuk bulaştığı zaman vücudun değişik bölgelerine de virüsü yayabilmektedir.Uçuk virüsü ile insan genellik ile bebeklik çağlarında tanışmaktadır. Uçuk tedavisin de anti viral merhemler ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır.

Uçuk Merhemi
Uçuk Merhemi, içeriğinde olarak asiklovir, pensiklovir gibi etken maddeler içeren kremlerdir. Bu kremler uçuk daha başlamadan, çıkacak bölge de kaşıntı, batma, iğnelenme gibi belirtiler başladığı zaman kullanmaya başlanması gereken uçuk merhemlerini düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Piyasa da değişik isimler ile bulunmaktadır. Günlük kullanım dozu, Gün de 5 defa şeklinde uçuk olan bölgeye sürülerek yapılmaktadır. Bu bölgeye krem kaybolana kadar iyice ovularak sürülür. Uçuk bulaşıcı bir hastalık olduğu için İşlemden sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Doktorun önerdiği sürede ve şekilde kullanmak  uçuk tedavisinde en etkili yoldur. Uçuk merhemi kullanılırken dudak kuruluğu, cilt kuruluğu, deri döküntüsü, dudakların çatlaması, ciltte yanma hissi ve kaşıntı görülebilmektedir. Gebelikte kullanımı yarar zarar dengesi gözeterek ve doktor kontrolünde olmalıdır.
]]>
Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir https://www.ucuk.gen.tr/dudak-ucuguna-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 16:56:23 +0000 Dudak uçuğuna ne iyi gelir, Uçuk her insanda çıkabiliyor. Uçuk herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Herpes simpleks virüsü vücuda enfeksiyon gibi birçok neden ile giriyor ve uykuya yatıyor Dudak uçuğuna ne iyi gelir, Uçuk her insanda çıkabiliyor. Uçuk herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Herpes simpleks virüsü vücuda enfeksiyon gibi birçok neden ile giriyor ve uykuya yatıyor ve sonradan çıkabiliyor. Bazende soğuk algınlığı, stres, güneşe maruz kalması, ve vücudun bitkin düşmesi gibi nedenlerle insanların dudaklarında uçuk çıkabiliyor. Genellikle cildin ince deriye sahip olduğu yerlerden çıkar ve özellikle dudak kenarından çıkar. Ayrıca dudaklarda çıkan uçuk bulaşıcı bir hastalıktır. Dudağında uçuk olan bir kişi ile temas etmeyin. Uçuğu olan kisinin kullandığı şeylere bile temas etmeyin. Hatta kendinizde uçuk olduğunda kullandığınız şeyleri temizlemeden tekrar kullanmayın. Çünkü uçuğun tekrar çıkmasına sebep oluyor. İnsanlarda uçuk çıkacağı zaman öncelikle hafif kızarıklık olur ve yanma ile kendini belli ediyor ve sonrasında büyür ve içerisi iltihapla dolu bir şekil alıyor. Uçuk ağrılı bir rahatsızlıktır ve kişileri rahatsız eder. Hem canınızı acıtan hem de güzelliğinizi bozar diye düşünmeyin. Uçuklardan kurtulmanın ya da uçukları önlemenin doğal yolları var. Mesela diş fırçanızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Bunun sonucunda uçuğa ne iyi geldiğini bilmeleri lazımdır.

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir
Uçuğa ne iyi gelir

Uçuk kremleri uçuğa neden olacak izleri yok ediyor ve uçuğun çabucak iyileşmesini kolaylaştırıyor. Uçuğun çabuk iyileşmesini kolaylaştırıyor  ve çok etkilidir. Uçuk için en çok kullanılan antivir kremleri eczaneden temin edebilirsiniz. Uçuğun üzerine buz uygulamak uçuğun ilerlemesini önlüyor ve ağrıyı azaltıyor, uçuğun gerilemesini sağlıyor. Uçuğunuz için temiz peçeteye sarılmış şekilde buz bastırmak uçuğa iyi gelir. Poşet çay demlendikten sonra bardaktan çıkarın ve bir  buz dolabına koyun. Bu sayede antiseptik özellik kazanan poşet çay uçuğu iyileştiriyor ve soğuk olması sayesinde uçuğun yayılmasını ve ağrısını azaltıyor.Oksijenli su temiz bir pamuk yardımı ile uçuğa sürerek uçuğa  iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Melisa çayı demledikten sonra soğumaya bırakın ve bir pamuk yardımı ile uçuğa uygulanırsa çok faydalı oluyor.
 • Nane yağı da uçuğa iyi gelen şeyler arasındadır ve pamuk yardımı ile uçuğa sürülerek uygulanabilir.
 • Ekinazya bitkisi de uçuğa iyi gelir aynı şekilde pamuk yardımı ile uçuğa sürülebilir.
 • Sütte bir pamuk yardımı ile uçuğa sürülür.
 • Ezilmiş zeytin yaprağını uçuğa sürerseniz bu da uçuğa iyi gelecektir.
 • 1 kaşık mısır nişastası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp macun haline getirin. Yatmadan önce uçuğunuza sürün ve uyandığınızda  da nazikçe durulayın.
 • Uçuğa buz sürmek uçuk ağrısını geçirir ve buz koymak uçuğun üzerindeki derinin hem nemlenmesini hem de yanmasını geçiriyor.
 • Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir ve uçuğun çıkmasına karşı vücudunuzu destekler.
 • 1 çay kaşığı alo vera jelini direk olarak uçuğun üzerine uygulayın.
 • Süt de uçuklara oldukça iyi gelen bir besindir. Pamuğa soğuk süt damlatın uçuğun üzerine 2- 3 dakika tutun.
 • Yeni diş fırcası, uçuk virüslerinin taşınması için ideal ortam oluşturuyor. Uçuğunuz çıktıktan sonra temiz bir diş fırçasına geçin ve geçtikten sonra tekrar fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.
Uçuğa dikkat edilmesi gerekenler:
Uçuğa ellenmemelidir. Çünkü uçuk yayılabilir ve bulaşabilir. Uçuklu iken küçük bebeklere temas etmeyin çünkü uçuk çocuklara geçip zarar verir.
]]>
Dudak Uçuğu Nasıl Geçer https://www.ucuk.gen.tr/dudak-ucugu-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 06:50:54 +0000 Dudak uçuğu nasıl geçer, bazen tıbbi yöntemler bazen de bitkisel yollardadır. Uçuk  herpes uçuk virüsünden doğru yayılan yüksek oranda bulaşıcı bir  enfeksiyonun sonucunda oluşur. Doğal yolları kullanıyorken olas Dudak uçuğu nasıl geçer, bazen tıbbi yöntemler bazen de bitkisel yollardadır. Uçuk  herpes uçuk virüsünden doğru yayılan yüksek oranda bulaşıcı bir  enfeksiyonun sonucunda oluşur. Doğal yolları kullanıyorken olası bir uçuk başlangıcının ilk belirtilerinde acilen  müdahale etmek gerekir. İlk belirti olarak ağız ve dudak çevresindeki hassasiyet hali ve dudakta  acı, düşük ateş, boğaz ağrısı, şişkin şekilde bezeler ya da nezlenin ve ya  soğuk algınlığının baş göstermesi ile tecrübe edilen durumlar ile aynı belirtileri içerir. Genellikle asıl yara oluşmadan bir gün ya da bir kaç saat öncesinde, dudak ve ağız çevresinde ki deride yanma ya da karıncalanma hissi oluşmaya başlar. Uçuk  için doğal yolları uygulamadaki ilk adım stresi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmaktır, çünkü stres ve gerginlik bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve herpes uçuk virüsüne davetiye çıkarabilir. Bu şekilde herpes enfeksiyonu meydana çıkabilir. Uzun  zaman dilimlerinde dışarıda olduğunuzda aşırı derecede güneş ışığı uçuk virüsünü uyarabileceği  için koruyucu doğal dudak balmı ve dudak merhemi kullanabilirsiniz.Uçuk döneminizde ellerinizi düzenli olarak yıkadığınıza emin olunuz ve kişisel eşyalarınızı bir başkası ile paylaşmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü bu sizdeki  enfeksiyonu yayabilir veya başkasından size geçebilir. Uçuk acınızı arttırabilecek olan baharatlı gıdalar  ya da asitli  yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Aksi durumda uçuğunuz daha da kötüleşir. Acı sivri biberleri ve domates içeren yiyecekleri geçici olarak hayatınızdan uzak tutunuz. Allantoin maddesini  içeren dudak merhemleri özellik ile bir yara kabuğu oluşmuş ise o bölgeyi nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Nemlendirilmiş bir yara  çatlamaya ve kanamaya daha az meyilleşecektir. Uçuk probleminin İyileşmesini hızlandırmak için bir miktar (melisa) içeren doğal ürünleri ve ya adaçayını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer

Uçuğa iyi gelen doğal besinler:

 •  Ekinezya:Güçlü bir antiviral bitki olan ekinezya, beyaz kan hücrelerinin üretimini tetiklediği kanıtlanan polisakkarid fazlalığından enfeksiyonu önleyebilir. Yeni yapılan bir araştırma sonucu ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına neden olan influenza virüsünü, solunum sinsityal virüsünü ve uçuk virüsünü öldürücü etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
 • Oğulotu: Latincede melissa adı ile  bilinen oğulotu iyileşme durumunu hızlandıran ve aynı zamanda herpes virüsünün baş göstermesini engelleyen antiviral maddelerden  olan tannik asitlerini içeriğinde bulundurur. 
 • Buz: Diğer doğal  tedavi yollarından biri de buzdur. Ayrıca  iltihabı almak için uçuk olan  bölgeye buz tedavisi uygulanır. Deri ağrımaya  başladığında herpes virüsünün ilerleme durumunun ilk aşaması boyunca buz kullanılabilir. En azından uçuk  virüsünün daha yavaş  bir hız ile ilerlemesi için düzenli buz uygulamaları dokuların ısılarını ve metabolik hızlarını  azaltır. Buzu  asit içeriği bulunan siyah çay kesesi tamponları ile birlikte kullanarak daha etkili bir hale getirebiliriz. 

]]>
Uçuk Hapı https://www.ucuk.gen.tr/ucuk-hapi.html Sat, 08 Dec 2018 19:39:02 +0000 Uçuk hapı, Halk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği ve sık sık yaşadığı bir problemdir. İnsanlar bu uçuk virüsünün tam olara Uçuk hapı, Halk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği ve sık sık yaşadığı bir problemdir. İnsanlar bu uçuk virüsünün tam olarak ne olduğunu hala bilmiyor. Zaten asıl kaynağıda belli olmuş değil. Bilinen bir şey varsa o da vücuda  yerleşiyor ve sinsice yerleşen ve her fırsatta kendisini açığa çıkartan bir şey olarak biliniyor. Uçuk virüsü bilindiği kadarıyla insanların genetik sisteminde yani Dna içinde yer alıyor ve kalıtsal olarak devam bir hastalıktır. İnsanların yüzde 80'i hayatları boyunca en az bir kez uçuk çıkartırlar. Bazı insanlarda uçuk genellikle çok daha fazla olur. Çünkü uçuk çıkartan bir kişi mutlaka tekrar çıkartır. Özellikle uçuk bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda çıkar. Bu durum yetersiz beslenmekten de kaynaklanıyor. Ayrıca stres, moral bozukluğuda uçuğu tetikleyen önemli bir etkendir. Uçuğun etkileri 24 saat önceden kaşıntı, kızarıklık gibi şekillerde ortaya çıkıyor ve sonrasında iltihaplı bir şişkinlik oluyor.  Uçuk eğer çok uzun süre iyileşmiyorsa risk oluşturabilir. Bu durumda doktora hemen gitmeniz gerekiyor. 

Uçuk hastalığından tamamen kurtulmak için uzun süreli hap kullanmak  iyi değildir. Çünkü siz uçuktan kurtulmak isterken kullanacağınız haplar vücudunuza daha büyük zararlar verebilir. Uçuk haplarını 6 ay ya da 1 sene gibi hap  kullanımı vücudu gercekten çok zor duruma sokar. Üstelik uçuk hapları sinir sistemin üzerinde uçuğu baskılamak gibi kuvvetli etkileri vardır. Uçuk sinir sistemi üzerine yerleşir ve fırsat buldukça dışarı çıkar. Haplar uçuğun dışarı çıkmasını engeller ama yok etmez. 

Uçuk Hapı
Eğer uçuk çıkardıysanız ve ilaç kullanarak bağışıklık sisteminizi zayıflatmak istemiyorsanız ki virüs ilaçlara da zamanla direnç kazanıyor ve bir süre sonra etkilememeye başlayacaktır. Bu durumda kullanabileceğiniz hem hiç bir zararı olmayan hem de her zaman etkisini koruyan yöntemler vardır. Doğal içerikli olan ve ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi gösteren uçuk tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan bir diğer yol ise "sarımsak"dır.  Sarımsak ile uçuk üstüne fazla bastırmadan mesaj yapın ve suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bunu sık sık uygulayabilirsiniz ve iyileşmeye başladığını göreceksiniz. Tabi bu da hemen tedavi gerçekleştirmeyecek fakat etkili olacaktır. Sonuçta ilaçlar da bu maddelerden yapılıyor. Uçuk tedavisi için ayrıca kullanılabilecek doğal yöntemler vardır. Aynı sarımsak gibi bazı bir kaç bitki de uçuk tedavisinde ve ağrısının azalmasında faydalı oluyor. Burada asıl önemli olan sağlıklı ve doğal beslenmektir.

 Doğal beslenmek sadece uçuk değil bir çok hastalığın önlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemlidir.  İnsan vücudu bir çok hastalığa karşı doğduğu andan itibaren bağışıklık kazanarak büyür. Uçuk virüsüne farklı bir durumdur. Uçuk hastalığının virüsü maalesef kendisini yenileyebilen bir virüs çeşidir. Bu yüzden tıpkı grip gibi vücut kolay kolay bağışıklık geliştiremiyor. Bu durum da kalıcı tedaviyi zorlaştırıyor Tüm bunlara ek olarak doğal yöntemler kullanarak uçugu geçirebilirsiniz.
]]>