Uçuk İzi Nasıl Geçer?
22 Haziran 2024

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Uçuk İzi Nasıl Geçer

Uçuk izini geçirme yöntemlerini anlatmadan önce, uçuk hakkında temel bilgilere sahip olmamız ve doğru bir şekilde teşhis koymamız gerekmektedir. Uçuk, içi su dolu ve küçük kabarcıklardan oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle uçuk ile oynandığında veya kabarcıkların patlatılması durumunda, kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşebilir. Aynı zamanda uçuk ile oynandığında, uçuğun çıktığı yerin sağ veya sol tarafına yayılma olasılığı yüksektir.

Uçuk çıkmadan önce, kendini belli eder ve çıkmak üzere olduğu bölgede karıncalanma hissi, sızı ve kaşıntı görülür. Bu belirtiler uçuk çıkmadan yaklaşık 1 gün önce kendini gösterir. Bu süreç dolduğunda, uçuk çıkacak olan bölge değişime uğrayarak kızaran ve hafif şişen bölge, içi su dolu kabarcıklar haline gelir. Uçuk bulaşıcıdır ve bu bulaşma süresi, uçuğun belirtileri ve iyileşme süresi boyunca etkisini gösterir.

Uçuk nasıl bulaşır diye soracak olursanız, uçuklu bireyin kullandığı havlu, çatal, kaşık, bardak gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı sonucu bulaşır. Özellikle uçuk ağız kenarı ve dudak kenarlarında kendini gösterdiği için öpüşmek de uçuğu bulaştırır. Uçuk ile insanlar genellikle 0-5 yaş arasında tanışır. Uçuk genellikle küçük kabarcıklarla atlatılırken, bazı duyarlı cilde sahip kişilerde enfeksiyonlu problemlere de yol açabilir. Bu tür durumlarda mutlaka bir cilt doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Uçuk Çıktığında Yapılmaması Gerekenler

Şayet cildinizde bir uçuk bulunuyorsa, aşağıda yazdıklarımızı yapmamanız gerekir. Aksi takdirde uçuk daha çok yayılabilir ve canınız fazladan yanabilir. Lütfen aşağıdaki uçuk çıktığı zaman yapılmaması gereken şeylere dikkat edin.

 • Uçuk çıkan bölgeye kesinlikle elinizle temas etmeyin. Şayet dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi çok iyi yıkamalı ve temizlemelisiniz.
 • Özellikle kadınların dikkat etmesi gereken en önemli nokta makyaj temizliğidir. Cildinde uçuk olan kadınlar makyaj temizliği yaparken kullandıkları peçete ya da bezi kesinlikle gözlerine dokundurmamalıdır.
 • Şayet cildinizde uçuk varsa, kesinlikle bebek, çocuk ve başka insanları öpmeyin. Unutmayın ki uçuk bulaşıcıdır.
 • Uçuk olan bir bireyin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyalar ayrı tutulmalı ve bu eşyaları kimse kullanmamalıdır. Ayrıca bu eşyalar sık sık iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir.
 • Uçuk zamanla kabuk haline gelebilir. Bu durumda kesinlikle kabuklar soyulmamalı ve oynanmamalıdır. Bunun sebebi, parmaklardaki mikropların uçuk yarasına ve uçuk yarasındaki mikropların da parmaklara bulaşması sonucu olarak uçuk iyileşme süresi uzar ve başkalarına bulaşma riski artar.

Uçuğun en çok belirdiği dönemlerde daha temkinli olursanız, bir nevi uçuğu da kontrol altına alabilirsiniz. Uçuğun ağrısını azaltmak amacıyla ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylelikle ağrıyı daha az hisseder ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Son zamanlarda uçuk tedavisi amacıyla kullanılan en etkili yöntem antiviral uçuk kremleridir. Bu kremler derinin içerisine nüfuz ederek uçuk virüsünü kurutarak yok eder. Uçuktan kurtulamıyor, sürekli cildinizde uçuk çıkıyorsa ve aşağıda belirtilen durumlar meydana geliyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Uçuk cildinizde defalarca tekrarlıyorsa ve bu yöntemleri uygulamanıza rağmen halen geçmiyor ve kendini tekrarlıyorsa, doktora başvurmalısınız.
 • Uçuk 6 yaşından küçük bir çocukta görülürse,
 • Özellikle cinsel organda, göz çevrenizde uçuk çıktıysa,
 • Uçuk ile birlikte baş ağrısı, kas ağrısı, sinir krizi benzeri etkiler varsa,
 • Uçuk kabarcıkları sarı ve irinli bir şekildeyse,
 • Uçuk çıktıktan sonra sürekli olarak kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız ve bu durum psikolojinizi etkiliyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Uçuk izlerinin tedavisi için, uçuk yarasının tamamen iyileşmesini beklemek önemlidir. Uçuk izi geçirme yöntemleri arasında, cilt yenileyici kremler, aloe vera jeli, E vitamini yağı ve lazer tedavisi bulunmaktadır. Cildinizin sağlıklı ve temiz kalmasına özen göstererek, uçuk izlerinin daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, uçuk izlerinin geçmesi için düzenli olarak nemlendirici kullanmak da oldukça etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elde Uçuk Nedenleri Nelerdir?

Elde Uçuk Nedenleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dudak İçi Uçuk Sebepleri

Dudak İçi Uçuk Sebepleri

Yanakta Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Bandı Özellikleri ve Kullanımı

Uçuk Bandı Özellikleri ve Kullanımı

Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk Duası Okunuşu ve Anlamı

Uçuk Duası Okunuşu ve Anlamı

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?

Dilde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Sarımsak İlişkisi

Uçuk Sarımsak İlişkisi

Uçuk Şişmesi Nedenleri

Uçuk Şişmesi Nedenleri

Uçuk Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Burunda Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Burunda Uçuk Belirtileri ve Tedavisi