Uçuğa Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa ne iyi gelir, uçuk, stres ve yüksek ateş gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Aslında başka bir kişi tarafından bulaşan virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aşırı güneşe maruz kalmak, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi faktörler vücutta saklı duran virüslerin aktif hale geçmesine neden olur. Bu durum karşısında yüz, ağız gibi bölgelerde uçuk oluşur. Uçuktan kişiyi tamamen kurtaracak bir yöntem ya da tedavi maalesef bulunmamaktadır. Ancak bazı bitkilerden yardım alınarak uçuk sorunu kontrol altına alınabilir, iyileşme süreci kısaltılabilir ve uçuk nedeniyle yaşanan ağrı hafifletilebilir.

Uçuk için kullanılabilecek bitkiler vücudun uçuk virüsleri ile mücadele etmesini kolaylaştırır. Bazı bitkiler direkt uçuk virüsüne etki ederken, bazı bitkiler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek uçuğa karşı koruma sağlar. Uçuğa ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce uçuk sorununda dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinelim;
  • Uçuk oluştuğu zaman mümkün olduğunca temastan kaçınılmalıdır. El hijyeni sık aralıklarla yapılmalıdır. Aksi halde uçuğun başka yerlere sıçraması kaçınılmaz olabilir.
  • Uçuk oluşmuşsa ve sık aralıklarla uçuğa maruz kalınıyorsa evde tedavi yöntemlerinden önce doktora başvurulmalıdır.
  • Uçuk haricinde farklı bir sağlık sorunu olan kişiler ve devamlı ilaç kullananalar bitkisel yardım almadan önce yine doktoruna danışmalıdır.
  • Alerji orunu olan kişiler uçuk tedavisinde kullanacakları bitkileri ya da bitkisel yağları ilk önce vücudunun ufak bir yerinde test etmelidir.

Sarı Kantaron: Sarı kantaron cilt lekeleri için kullanılabildiği gibi hafif seyreden depresyon belirtilerini azaltmak için de kullanılan bir bitkidir. Bir diğer etkisi de vücutta oluşan virüslere karşı etkili olmasıdır. Taşıyıcı bir yağ olan sarı kantaron yağı uçuğun üzerine direkt olarak sürülebilir. Biti yağ haricinde tablet ya da çay şeklinde de kullanılabilir.

Meyan Kökü: Daha çok sindirim problemlerine karşı kullanılan meyan kökünün, iltihap önleyici, virüslerle savaşıcı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Ciltte oluşan kızarıklıkları ve şişliği alır. Virüslerin gücünü etkisiz hale getirir. Meyan kökü çay ya da tablet şeklinde uçuk için kullanılabilir. Hipertansiyon, karaciğer gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin mutlaka doktora danışarak tüketmesi gerekir.

Melisa Otu: Diğer bir adıyla oğul otu bitkisi Avrupa'ya has bir bitkidir. Yaprak kısmı esansiyel yağlar bakımından oldukça güçlüdür. Melisa bakteri, mantar ve virüslere yol açan enfeksiyonları önlemek için kullanılabilir. Uykusuzluk ve stres için de mükemmel bir bitkidir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Uçuk tedavisi için melisa çayı içilebileceği gibi, çay soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla uçuğa da sürülebilir. Uçuk için melisa yağı da kullanılabilir. Yağ zeytinyağı ya da başka bir taşıyıcı yağ ile açılarak direkt uçuğun üzerine sürülebilir.

Aloe Vera: Aloe vera ciltte oluşan yara ve yanıkları hızla iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile de pek çok kozmetik ürün içerisinde kullanılmaktadır. Hücre yenileyici, ağrı giderici ve iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Aloe vera özlü dudak kremleri uçuğa karşı oldukça etkilidir. Özellikle uçuk çıkacağı fark edilir edilmez kullanılırsa uçuğun oluşumunu önleyebilir. Yapılan araştırmalara göre aloe vera uçuk virüsünü etkisiz hale getirme özelliğine sahiptir.

Çay Ağacı Yağı: Açık yaralara karşı yaygın bir şekilde kullanılan çay ağacı yağı, daha çok akne tedavisinde kullanılsa da uçuğa karşı da yardım alınabilecek bitkisel yağlardan biridir. Çay ağacı yağı direkt kullanıldığında ciltte tahrişe yol açabileceğinden mutlaka diğer yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Eğer tek başına kullanılacaksa yalnızca bir damla kullanmak yeterli olur.

Mısır Nişastası: 1 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı mısır nişastası macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Elde edilen karışım özellikle gece yatmadan önce uçuğun üzerine direkt olarak sürülür. Sabah kalkıldığında uçuklu bölge hafif hareketler ile yıkanmalıdır.

Nane Yağı: Uçuk ilk önce normal su ile temizlendikten sonra, bir parça pamuğa nane yağı damlatılarak uçuk bölgeye sürülür. Nane yağı uçuğa karşı günde 2-3 defa tekrarlanabilir.

Ekinezya: Ekinezya bağışıklık sistemini kuvvetlendiren nadide bitkilerden biridir. Ekinezya çayı düzenli kullanıldığında vücudun bağışıklık sistemi kuvvetlenecek ve uçuğa karşı korunma sağlanacaktır.

Uçuğa Ne İyi Gelir Yorumları

soru

Elif Naz

03 Haziran 2024 Pazartesi

Benim genellikle sınav haftalarında dudağımda uçuklar oluşuyor. 1 hafta sonrasına kadar geçmiyor. Nedeni ne olabilir?

Cevap yaz
cevap

Kayrahan

13 Eylül 2018 Perşembe

Uçuk, stresten, vitamin eksikliğinden gibi bir çok çevresel etkenlerden meydana gelen bir rahatsızlık. Uçuklar genellikle dudakta meydana gelir. Sizin sınav haftasın da uçuk olmanız sınav stresinden. Bu dönemde gerekirse bir doktora gidin. Size de strest yaptırmayacak sizin heycanlanmanızı ve aynı zaman dinçte tutacak ilaçlar yazarak bu dönemi rahat geçirmenizi sağlar.

cevap

Mehpare

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba. Uçuk, stres ve yüksek ateş gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Sizde aşırı stres yaptığınızdan dolayı bu duruma maruz kalmışsınız. Böyle uçuk çıkması durumunda Uçuk oluşmuşsa ve sık aralıklarla uçuğa maruz kalınıyorsa evde tedavi yöntemlerinden önce doktora başvurulmalıdır. Doktor sizin içi uygun tedavi yöntemi belirleyecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zovirax Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zovirax Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Uçuğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Uçuğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Elde Uçuk Nedenleri Nelerdir?

Elde Uçuk Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Dudak Kenarında Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kenarında Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uçuk Aşısı Kullanımı

Uçuk Aşısı Kullanımı

Dudak Uçuğu Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Uçuğu Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Rahimde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Gebelikte Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6